Pierwsza komercyjna sieć 5G w Polsce ruszy w poniedziałek

Bloomberg

Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus zapowiedział dziś, że po weekendzie zaoferuje usługi w technologii 5G. To będzie pierwsza i jedyna komercyjna sieć 5G w Polsce – zapewnia.

Blisko 900 tys. osób w siedmiu miastach będzie od poniedziałku 11 maja w zasięgu sieci 5G Plusa – informuje operator należący do Grupy Polsat. Sieć 5G Polkomtela działać będzie na posiadanej już przez firmę częstotliwości 2,6 GHz. Wykorzysta pasmo o szerokości 50 MHz i technologię TDD.

W poniedziałek ruszyć ma 100 nadajników dostarczonych przez Ericssona w takich miastach jak: Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. Z 5G płynącego z tych masztów będą mogli korzystać w pierwszych miesiącach wszyscy abonenci Plusa i Cyfrowego Polsatu w tych miastach, ale posiadający odpowiednie urządzenia – podano. „Oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie” – zapowiada telekom.

CZYTAJ TAKŻE: Seria ataków na maszty 5G w Holandii. Wcześniej była Wielka Brytania

W drugim etapie ruszy 600 nadajników 5G, a ich zasięg obejmie całą Warszawę i okolice. Te stacje mają być gotowe do końca roku i docierać z sygnałem do kolejnych 2 mln osób.

Telekom zapewnia, że ma już w ofercie odpowiednie smartfony i routery, które obsłużą technologię 5G w paśmie 2,6 GHz, a kolejne modele będzie wprowadzać w maju i czerwcu.

Wśród zalet swojego 5G Plus wymienia wyższą szybkość (do 600 Mb/s), lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz dużo większa pojemność sieci.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w smartfony 5G. Wielkie opóźnienia

Niedawno na naszych łamach Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu zapowiedział, że grupa wystartuje w aukcji częstotliwości 3,6 GHz, czyli pierwszej w kraju aukcji pasma dla sieci 5G.

Z dzisiejszego komunikatu Plusa wynika, że operator chciałby połączyć pasmo 2,6 GHz i 3,6 GHz. – Częstotliwość 3,4-3,8 GHz będzie miała szersze pasmo 80 MHz i dlatego może osiągnąć wyższe szybkości, ale ma gorsze właściwości propagacyjne. A najważniejsze jest to, że nasze pierwsze 5G w Polsce na 2,6 GHz MHz TDD z szybkością do 600 Mb/s jest dostępne dla naszych klientów tu i teraz – mówi cytowany w komunikacie Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

CZYTAJ TAKŻE: Aukcja 5G będzie unieważniona. Nie wiadomo, kiedy powtórka

Sieć 5G w Plusie będzie rozwijana w przyszłości na wszelkich możliwych częstotliwościach przeznaczonych dla tej technologii.

Uruchomienie sieci 5G w paśmie 2100 MHz zapowiadali wcześniej Play oraz T-Mobile Polska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Książki Jacka Piekary zamienią się w gry

Studio The Dust podpisało ze znanym pisarzem fantastyki list intencyjny. Chce tworzyć gry, bazujące ...

Polskie startupy są za słabe, by stać się jednorożcami

Tylko 3 proc. młodych, innowacyjnych firm w Polsce ma ponad 125 tys. euro przychodów ...

Jednorożce chcą zostać bykami na Wall Street

Wśród największych startupów za oceanem szykuje się prawdziwy wysyp giełdowych debiutów. Na parkiet idą ...

Sieć dusi tradycyjne sklepy

Już 63 proc. internautów wydaje online co najmniej tyle, co w stacjonarnych sklepach. Zmiany ...

Warszawski fintech rusza na podbój Czech

Straal, jeden z najszybciej rozwijających się polskich operatorów płatności, chce zagospodarować europejską niszę transportową ...

CD Projekt goni Orlen. Gdzie są granice dla producentów gier

Kapitalizacja wielu studiów jest rekordowo wysoka i przewyższa wyceny biur maklerskich. Czy ceny akcji ...