Sieciom komórkowym przybywa abonentów. Komu najwięcej?

Adobe Stock

O około 0,2 mln kart SIM urósł w I kwartale 2020 roku rynek operatorów mobilnych w Polsce. Dokupujemy usługi, w tym transmisję danych dla internetu rzeczy, na umowę.

53,9 mln kart SIM obsługiwały w końcu marca 2020 r. cztery największe grupy telekomunikacyjne w Polsce, odpowiadające za około 98 proc. rynku – wynika z danych operatorów i obliczeń „Rzeczpospolitej”.

Tym samym statystyki ich urosły od grudnia o 198 tys. kart SIM. To bilans ubytku użytkowników telefonii na kartę i rekompensującego go wzrostu kart na umowę. Według naszych obliczeń karty abonamentowe (post-paid) odpowiadały w marcu już za około 70 proc. wszystkich obsługiwanych przez gigantów komórkowych.

CZYTAJ TAKŻE: Od kogo i do kogo uciekają klienci polskich sieci. Jest wielki przegrany

Pod względem przyrostu kart post-paid I kwartał br. należał do Cyfrowego Polsatu, który pozyskał 115 tys. kart i na koniec marca obsługiwał ich ponad 9,8 mln. Drugie miejsce pod względem wzrostu tej kategorii zajął Orange: plus 105 tys. abonamentowych kart SIM i 10,34 mln kart w końcu kwartału. Trzecia lokata należała do T-Mobile (28 tys.), a Playowi ubyło 19 tys. kart i miał ich po I kw. 9,97 mln.

Największą siecią pod względem ogólnej raportowanej liczby aktywacji był po I kwartale br. Orange z 15,44 mln kart. W kwartał dodał 152 tys., czyli najwięcej w branży.

Drugie miejsce należało do Playa (15,197 mln kart SIM), przy czym ten telekom w ciągu trzech miesięcy stracił 68 tys. kart. Zarząd tłumaczy to epidemią, która w Polsce na dobre zagościła w drugiej połowie marca.

W obu wypadkach dane obejmują nie tylko klientów indywidualnych i przedsiębiorstwa, ale także karty M2M wykorzystywane do komunikacji maszyn i przedmiotów, czyli do tzw. internetu rzeczy (IoT). Orange obsługiwał ich w końcu marca 1,71 mln, Play – 132 tys.

CZYTAJ TAKŻE: Drożeją usługi sieci komórkowych. Kolejny operator podnosi ceny

Trzecia lokata należy do Grupy Cyfrowy Polsat. Z jej sprawozdania wynika, że w końcu marca obsługiwała w sumie około 12,27 mln kart SIM marek Plus, Plush i Aero2, czyli o około 80 tys. więcej niż w grudniu. Jaka była dokładnie liczba usług mobilnych, nie jest jasne, bo w danych o klientach internetu są także posiadacze stacjonarnej usługi.

Czwarte miejsce w ogólnym rankingu zajmuje T-Mobile z 10,98 mln kart SIM.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Centra usług rosną w Polsce jak na drożdżach

Już 307 tys. osób pracowało w I kwartale br. w nowoczesnych usługach dla biznesu. ...

Najlepsze 2020. Narkofon Escobara zabójcą Samsunga

Rodzina Escobarów znowu miesza na rynku smartfonów. Plany mają ambitne. Może nawet zbyt ambitne. ...

Szef SAP Polska: Budujmy gospodarkę opartą na wiedzy

Dotychczasowe silniki wzrostu, związane z niskimi kosztami pracy, będą słabnąć. Nowym motorem PKB powinny ...

Zysk Zooma w górę o 3300 proc. Firma więcej warta niż Sony czy IBM

Popyt na oprogramowanie do wideokonferencji napycha kieszenie Zoom Video Communications. Pandemia spowodowała, że w ...

Polacy ruszają po chemię i żywność do internetu. Europa nam uciekła

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy aż 56 proc. Polaków choć raz kupiło przez internet ...

Rolnicy nie będą potrzebni? Zastąpią ich autonomiczne roboty

Kalifornijski startup FarmWise tworzy roboty, które będą zajmowały się uprawą roślin na polach. Nie ...