Orange Polska w lipcu uruchomi sieć 5G. Jest nowa nazwa

Bloomberg

#Hello5G – tak Orange Polska nazwał swoją sieć nowej generacji, którą zamierza uruchomić 1 lipca korzystając z posiadanych już częstotliwości 2,1 GHz.

Orange Polska był do tej pory jedynym z czterech operatorów komórkowych w kraju, który wstrzymywał się z ogłoszeniem planu uruchomienia sieci 5G przed rozstrzygnięciem aukcji częstotliwości 3,6 GHz. Najwyraźniej zmienił zdanie. Dziś telekom kierowany przez Jean-Francois Fallachera poinformował, że 1 lipca uruchomi sieć 1600 nadajników 5G korzystając z części pasma 2100 MHz, a w jej zasięgu będzie 6 mln osób.

Na 5G telekom przeznacza 10 megaherców pasma 2,1 GHz. – Pandemia koronawirusa opóźniła proces przydzielenia w Polsce pasm przeznaczonych do budowy 5G w Europie. Dlatego już teraz zdecydowaliśmy się dać użytkownikom możliwość zrobienia pierwszego kroku w odkrywaniu sieci 5G na częstotliwościach, jakie posiadamy – mówi cytowany w komunikacie prasowym Jean-Francois Fallacher.

CZYTAJ TAKŻE: 5G ruszyło w Plusie. Kto następny i z jakimi cenami?

Podkreśla on, że telekom zaproponuje użytkownikom telefony działające w nowej sieci. – Co szczególnie istotne, wraz z uruchomieniem sieci zaproponujemy klientom smartfony, które będą współdziałać z tą technologią i pozwolą od razu korzystać z nowej sieci – mówi Fallacher.

Sieć 5G nazwana przez telekom #Hello5G będzie dostępna m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie oraz Katowicach.

„To pierwszy etap budowy sieci 5G. Wraz z uruchamianiem kolejnych etapów, w oparciu o częstotliwości przeznaczone dla 5G w Europie, możliwości tej sieci będą coraz większe, zarówno dla zastosowań konsumenckich, jak i biznesowych” – podał telekom.

„Pasmo 2100 MHz, wykorzystane teraz do uruchomienia sieci #hello5G, w przyszłości posłuży przy budowaniu kompleksowej, sieci 5G, pomagając m.in. poprawić jej zasięg wewnątrz budynków” – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Fala agresji przeciw 5G już w Polsce. Zapłonęły pierwsze maszty

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska nie zdradza na razie, jakie modele telefonów zaproponuje telekom użytkownikom, ani też, ile będzie kosztować dostęp do tej sieci.

Do tej pory o uruchomieniu komercyjnej sieci 5G poinformował Polkomtel, operator sieci Plus. Używa pasma 2,6 GHz. Do startu przygotowują się Play oraz T-Mobile Polska. Te sieci także mają korzystać z pasma 2,1 GHz.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elon Musk buduje statek, którym chce zasiedlić Marsa

SpaceX nie tylko rozpoczął komercyjne loty rakiet Falcon Heavy, wynoszące satelity, ale zapowiedział także ...

Koncerty gwiazd wchodzą do wirtualnego świata

Pandemia i „Fortnite” rewolucjonizują masowe wydarzenia kulturalne. Występy gwiazd, jakie znaliśmy do tej pory, ...

Najlepsze 2020. Izraelczycy wymyślili podsłuch idealny? Tani i trudny do wykrycia

Izraelscy naukowcy opracowali nowatorskie rozwiązanie, które pozwala podsłuchiwać rozmowy za pomocą odczytu wibracji żarówek ...

Nowe specjalizacje na uczelni dla twórców gier

PrimeBit Games, notowany na NewConnect producent gier, rozpoczyna współpracę z Wyższą Szkołą Informatyki i ...

AliExpress postawi w Polsce własne automaty paczkowe

Chińska platforma zakupowa przyspiesza terminy dostaw do Polski. Chce także rozwijać u nas system ...

Disney zmienia logo 20th Century Fox. Złe skojarzenia

Należące do Disneya znane studio filmowe 20th Century Fox wyrzuca słowo „Fox” ze swojej ...