Ruszyło 5G w Orange Polska. Kto i gdzie może skorzystać

SeongJoon Cho/Bloomberg

Już wszystkie cztery sieci komórkowe w Polsce umożliwiają użytkownikom korzystanie z technologii 5G. Tylko nie wszystkim i nie wszędzie. W Orange można ją mieć, płacąc minimum 75 zł miesięcznie.

Orange Polska zapowiedział start swojej sieci 5G – promuje ją pod hasłem #5GHello – kilka tygodni temu. Wiadomo już więc, że na start w zasięgu tej sieci jest około 6 mln osób oraz, że telekom wykorzystuje na razie do świadczenia usług 5G pasmo 2100 MHz. Czeka nadal – podobnie jak konkurencja – na aukcję częstotliwości najlepiej sprawdzających się przy 5G, czyli częstotliwości 3,6 GHz.

Według szefa Orange Polska Jean-Francois Fallachera takiego zasięgu 5G nie oferuje obecnie żaden inny operator. To ciekawe o tyle, że T-Mobile Polska informował o identycznym zasięgu w czerwcu, gdy startował z własną usługą 5G, a operatorzy dzielą się masztami.

Jak mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, jak na razie telekom nie przygotował specjalnych taryf z 5G. Włączył technologię posiadaczom wybranych ofert abonamentowych i planów dla firm. Czy to się wkrótce zmieni, Jabczyński nie zdradza.

Jak podał telekom, 5G pojawi się automatycznie i bez dodatkowych opłat klientom indywidualnym, którzy posiadają nowy Plan Mobilny 75 (za 75 zł po rabatach) lub Abonament komórkowy w Orange Love Extra lub Premium zakupione 12 marca lub później, oraz klientom biznesowym korzystającym z Planów Firmowych L lub XL, kupionych 24 lutego 2020 r. lub później.

CZYTAJ TAKŻE: 5G nie będzie drogie. Najnowszy raport

Użytkownicy planu Firma mogą korzystać z usługi „5G dla Firm” za 9,90 zł bez VAT miesięcznie. Jak dodano, trwają prace nad uruchomieniem o 5G dla klientów Orange Flex.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tych osób, które kupiły wymienione abonamenty wcześniej. Mogą włączyć 5G samodzielnie poprzez aplikacje Mój Orange lub przez infolinię. Wraz z uruchomieniem #hello5G, otrzymają oni dodatkowy pakiet 40 GB danych do wykorzystania każdego miesiąca. Osoby, które są abonentami Orange Love Extra i Premium będą musiały przy tym podpisać aneks do mowy.

Nowością, o której informuje przy okazji startu 5G Orange są smartfony obsługujące tę technologię, a które firma ma w ofercie. Powszechność odpowiednich aparatów to kluczowy element rozwoju usług 5G w każdym kraju. Orange proponuje siedem różnych modeli, z czego trzy od Xiaomi (Mi 10, Mi 10 Lite oraz Mi 10 Pro), jeden od Motoroli (Edge), jeden od LG (Velvet) oraz dwa od Huawei (P40 oraz P40 Pro).

Kolejne aparaty mają pojawić się jeszcze w tym miesiącu. „Aby współpracować z #hello5G, smartfon powinien być zaktualizowany do najnowszej wersji oprogramowania” – podaje telekom.

CZYTAJ TAKŻE: Operatorzy chcą szybko nowej aukcji 5G

Dla porównania np. w T-Mobile dostępne są dwa modele smartfonów obsługujących 5G.

5G od Orange dostępne jest m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, miastach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Kielcach. Mapa 5G od T-Mobile jest podobna. Obejmuje także Bielsko-Białą, Częstochowę, Opole i Płock.

W maju jako pierwszy 5G uruchomił operator sieci Plus (na razie zasięg to około 1 mln osób), a w czerwcu – oprócz T-Mobile – także Play.

W Play, w odróżnieniu od pozostałych telekomów, z 5G mogą korzystać także użytkownicy telefonii na kartę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rating Captain bierze się za negatywne opinie w sieci

Wrocławski startup zamierza zrewolucjonizować rynek zarządzania opiniami online, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję oraz ...

Sztuczna inteligencja przypilnuje rosyjskich pracowników

Rosjanie opracowali system, który wykryje wszelkie naruszenia norm bezpieczeństwa przez pracujących nafciarzy, górników czy ...

Amerykanie próbują zdusić chińskie ambicje technologiczne

Huawei coraz mocniej zaczyna odczuwać sankcje wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa. Wygląda na to, ...

Apple i Google szykują broń na Covid-19. O tym projekcie jest głośno

Technologia Apple’a i Google’a pozwalająca na śledzenie rozprzestrzeniania się pandemii ma być gotowa już ...

Kwalifikowany podpis elektroniczny niezgodny z RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wystąpił do Ministra Cyfryzacji o zmianę przepisów, które dostosują ...

Polak tworzy europejską alternatywę dla Google’a, Amazona i Alibaby

Chce oferować chmurę transparentną, przewidywalną, otwartą, która stoi w opozycji do zamkniętych, ograniczonych ekosystemów ...