Wanda Buk odchodzi z resortu cyfryzacji. Wiemy dokąd

ROL

Wanda Buk nie będzie już wiceministrem cyfryzacji. O tym, że żegna się z resortem poinformowała we wtorek wieczór w mediach społecznościowych. Najwyraźniej żegna się także w ogóle z administracją publiczną. Co będzie robić zawodowo?

„Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat. Kończąc swoją przygodę z administracją dziękuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały intensywny czas. Miałam do Was ogromne szczęście” – napisała Buk na Twitterze.

Wiceminister skusiła intratna posada w zarządzie jednej z największych firm energetycznych w kraju – PGE. Spółka poinformowała w komunikacie, że od 1 września Buk będzie pełnić funkcję wiceprezesa zarządu ds. regulacji.

Wanda Buk odpowiadała w resorcie za telekomunikację. Podsekretarzem stanu została 10 lipca 2018 roku. Ostatnio była twarzą walki resortu z dezinformacją na temat technologii 5G i ścierała się z jej przeciwnikami, często osobiście.

Wcześniej doprowadziła do podniesienia norm promieniowania elektromagnetycznego sieci komórkowych oraz do zmian w przepisach tzw. Megaustawy, czyli zbioru przepisów ułatwiających budowę sieci szerokopasmowych.

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: Walka z fake newsami o 5G jest trudna

Zanim trafiła do resortu zajmując jeden z wakatów (jeden pozostawił Piotr Woźny, w którego kancelarii – GWW – Buk zdobywała zawodowe sznyty) była dyrektorem Centrum Projektów Polska Cyfrowa, gdzie nadzorowała m.in. konkursy na dotacje do budowy sieci światłowodowych. Funkcję tę pełniła od 11 stycznia 2016 r.

Buk odchodzi w momencie, gdy nie jest do końca jasne, co będzie z aukcją pasma C (pasma dla sieci 5G), nie wyjaśniona jest sprawa dostawców dla tych sieci w Polsce, a przed rynkiem operatorskim duże zmiany w przepisach. Do końca roku Polska powinna przyjąć Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej.

Odejście Buk można by wiązać z odwołaniem aukcji 5G, pogłoskami o tym, że planowane jest zamknięcie resortu cyfryzacji, jak i z jej sprawami prywatnymi. Nie pomógł jej także zapewne konflikt personalny z b. prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcinem Cichym. Kadencja Cichego została skrócona przez rząd, ale sprawą interesuje się Komisja Europejska.

Wanda Buk jest z wykształcenia prawnikiem. Ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Francuskiego Prawa Biznesowego w Université de Poitiers we Francji. Już pracując dla administracji ukończyła aplikację adwokacką.

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Jej oficjalne CV mówi, że jest także absolwentką Międzynarodowych Stosunków Militarnych w Akademii Sztuki Wojennej, Europejskiej Akademii Dyplomacji, studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej oraz organizowanego przez Center for Leadership we współpracy z Uniwersytetem Harvarda – prestiżowego programu Leadership Academy for Poland. Rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuki Wojennej. Zasiadała w Radach Nadzorczych: Nask 4 Innovation, NUW i Mana Solid Invest.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bogaci się miliard dolarów miesięcznie. Dzięki koronawirusowi

Najbogatszy mieszkaniec Singapuru ma powody do zadowolenia. Wartość jego firmy rośnie jak na drożdżach ...

Kontrowersyjna firma IT wskaże, gdzie szczepić na Covid-19

Palantir mający na koncie kontrowersyjne rządowe zlecenia związane z inwigilacją teraz pracuje w USA ...

Gigant handlu rzuca wyzwanie Amazonowi. To już wojna cenowa

Od 15 września Walmart uruchomi nową ofertę subskrypcyjną Walmart+, która ma być poważną konkurencją ...

Sukces „Wiedźmina”. To najpopularniejszy serial na świecie

Serial oryginalny Netflixa „Wiedźmin”, to prawdziwy sukces. Mimo, że recenzenci dali mu raczej średnie ...

Zakupy Polaków będą teraz bardziej inteligentne

Tradycyjni sprzedawcy w starciu z konkurencją ze strony e-commerce chętnie sięgają po nowe technologie. ...

TDJ Pitango Ventures rusza z drugą edycją konkursu dla startupów

Każdy zwycięski zespół w TDJ Pitango Seed Competition 2 może uzyskać do 1 mln ...