Wanda Buk odchodzi z resortu cyfryzacji. Wiemy dokąd

ROL

Wanda Buk nie będzie już wiceministrem cyfryzacji. O tym, że żegna się z resortem poinformowała we wtorek wieczór w mediach społecznościowych. Najwyraźniej żegna się także w ogóle z administracją publiczną. Co będzie robić zawodowo?

„Miało być na chwilę, na jeden projekt, a wyszło prawie 5 lat. Kończąc swoją przygodę z administracją dziękuję przełożonym i współpracownikom za wspaniały intensywny czas. Miałam do Was ogromne szczęście” – napisała Buk na Twitterze.

Wiceminister skusiła intratna posada w zarządzie jednej z największych firm energetycznych w kraju – PGE. Spółka poinformowała w komunikacie, że od 1 września Buk będzie pełnić funkcję wiceprezesa zarządu ds. regulacji.

Wanda Buk odpowiadała w resorcie za telekomunikację. Podsekretarzem stanu została 10 lipca 2018 roku. Ostatnio była twarzą walki resortu z dezinformacją na temat technologii 5G i ścierała się z jej przeciwnikami, często osobiście.

Wcześniej doprowadziła do podniesienia norm promieniowania elektromagnetycznego sieci komórkowych oraz do zmian w przepisach tzw. Megaustawy, czyli zbioru przepisów ułatwiających budowę sieci szerokopasmowych.

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: Walka z fake newsami o 5G jest trudna

Zanim trafiła do resortu zajmując jeden z wakatów (jeden pozostawił Piotr Woźny, w którego kancelarii – GWW – Buk zdobywała zawodowe sznyty) była dyrektorem Centrum Projektów Polska Cyfrowa, gdzie nadzorowała m.in. konkursy na dotacje do budowy sieci światłowodowych. Funkcję tę pełniła od 11 stycznia 2016 r.

Buk odchodzi w momencie, gdy nie jest do końca jasne, co będzie z aukcją pasma C (pasma dla sieci 5G), nie wyjaśniona jest sprawa dostawców dla tych sieci w Polsce, a przed rynkiem operatorskim duże zmiany w przepisach. Do końca roku Polska powinna przyjąć Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej.

Odejście Buk można by wiązać z odwołaniem aukcji 5G, pogłoskami o tym, że planowane jest zamknięcie resortu cyfryzacji, jak i z jej sprawami prywatnymi. Nie pomógł jej także zapewne konflikt personalny z b. prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marcinem Cichym. Kadencja Cichego została skrócona przez rząd, ale sprawą interesuje się Komisja Europejska.

Wanda Buk jest z wykształcenia prawnikiem. Ukończyła wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Francuskiego Prawa Biznesowego w Université de Poitiers we Francji. Już pracując dla administracji ukończyła aplikację adwokacką.

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Jej oficjalne CV mówi, że jest także absolwentką Międzynarodowych Stosunków Militarnych w Akademii Sztuki Wojennej, Europejskiej Akademii Dyplomacji, studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej oraz organizowanego przez Center for Leadership we współpracy z Uniwersytetem Harvarda – prestiżowego programu Leadership Academy for Poland. Rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuki Wojennej. Zasiadała w Radach Nadzorczych: Nask 4 Innovation, NUW i Mana Solid Invest.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Twitter: Hakerzy dostali się do 36 kont znanych osób, w tym polityka z Holandii

Twitter poinformował, że hakerzy, którzy niedawno dokonali włamania na wiele kont na platformie społecznościowej, ...

Kłopoty Huawei uderzyły mocno w polskich producentów gier

WIG Games jest dziś niechlubnym liderem spadków wśród indeksów branżowych na GPW. Szczególnie mocno ...

Na polski rynek rowerów na minuty wjadą światowi potentaci

Zaostrza się rywalizacja o użytkownika ścieżek rowerowych. Dziś w wynajmie jednośladów nad Wisłą prym ...

Alexa poprawia wyniki Amazona

Największy internetowy sprzedawca zwiększył w czwartym kwartale sprzedaż niemal o 20 proc. Jednak w ...

Polscy specjaliści IT już pakują walizki

Eksperci nowych technologii są dużo bardziej otwarci na przeprowadzkę za granicę niż specjaliści z ...

Hakerzy włamali się na konto współzałożyciela Twittera

Współzałożyciel i dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, padł ofiarą ataku cyberprzestępców, którzy zajęli jego ...