Reklama
Rozwiń

UKE ma nowego szefa. Priorytetem aukcja 5G

Po prawie dwóch miesiącach od wyboru przez premiera dziś w nocy Sejm powołał na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko.

Publikacja: 18.09.2020 14:38

UKE ma nowego szefa. Priorytetem aukcja 5G

Foto: Bloomberg

O tym, że premier Mateusz Morawiecki wskazał związanego w Politechniką Wrocławską doktora inżyniera Jacka Oko na następcę Marcina Cichego napisaliśmy jako pierwsi 24 lipca. Tego samego dnia do Sejmu wpłynęło pismo premiera z wnioskiem o zatwierdzenie tego kandydata, ale Centrum Informacyjne Sejmu potwierdziło to nam oficjalnie kilka dni później.

Nabór na stanowisko prezesa UKE, osoby, która odpowiada za regulacje dla dwóch wartych miliardy złotych rynków: telekomunikacyjnego i pocztowego, budził spore zainteresowanie wśród obserwatorów tych rynków. Powody były dwa.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela interweniuje w sprawie prezesa UKE. Mamy 3 miesiące

Po pierwsze, rząd w kontrowersyjnych okolicznościach, tzw. wrzutką do jednej z ustaw antycovidowych skrócił kadencję poprzedniego prezesa UKE – Marcina Cichego. Była już wiceminister cyfryzacji Wanda Buk tłumaczyła potem w Senacie, że chodziło o to, aby prezes UKE rozstrzygający aukcję częstotliwości 5G został wybrany w otwartym konkurencyjnym naborze, czyli w zgodzie z zapisami Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EKŁE), tak, aby wynik aukcji nie mógł być podważany z powodu trybu tej nominacji. Wiele osób podważało tę argumentację. Nie spotkała się ona ze zrozumieniem Komisji Europejskiej, która podkreśliła, że EKŁE i implementacja tych przepisów do prawa lokalnego nie mogą negatywnie oddziaływać na pracę dotychczasowych regulatorów.

Drugi powód to przejrzystość samego naboru następcy Cichego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, organizator konkursu, utajniła jego szczegóły takie jak: kto i kiedy zgłosił się na prezesa UKE.

Jak nas zapewniało Centrum Informacyjne Rządu, Jacek Oko w konkursie tym wziął udział.

W nocy w Sejmie kandydata przedstawił minister Marek Zagórski. Zainteresowany nie miał wystąpienia. Nie było też pytań, ani dyskusji w jego sprawie.

Wiadomo, ż nowy prezes UKE za swoje priorytety uważa przygotowanie (już raz unieważnionej) aukcji pasma 3,6 GHz (tzw. aukcji 5G) i implementację EKŁE.  Oko – jeszcze jako kandydat – mówił o tym posłom w Sejmie.

UKE przygotowuje się do ponownego ogłoszenia aukcji częstotliwości 3,6 GHz od pewnego czasu. Przygotował projekt warunków bezpieczeństwa, które powinien spełnić zwycięzca, aby dostać pasmo. Warunki te, konsultowane z branżą, ma zaopiniować Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. To samo, które – na mocy konsultowanych przepisów – będzie mogło wskazać dostawcę infrastruktury lub oprogramowania wysokiego ryzyka i zakazać korzystania z jego produktów.

Poprzednia aukcja 5G obejmowała cztery bloki po 80 MHz każdy, przy czym cena wywoławcza każdego z bloków wynosiła 450 mln zł.  Warunki aukcji pozwalały na udział w niej tylko czterem operatorom komórkowym działającym już w kraju. Każdy mógł wygrać jeden blok, z czym nie zgadzało się Ministerstwo Cyfryzacji.

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku