5G to zmiany porównywalne z rewolucją przemysłową

Dzięki 5G dane związane ze zdrowiem będą zdalnie i na bieżąco analizowane. To pozwoli zapobiegać chorobom i dbać o nasz dobrostan – mówił Piotr Żaczko, PR manager OPPO Polska, gość Pawła Rożyńskiego w programie #RZECZoBIZNESIE.

Publikacja: 01.02.2021 19:03

5G to zmiany porównywalne z rewolucją przemysłową

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z OPPO

OPPO opublikowało razem z infuture.institute raport poświęcony społecznemu rozumieniu i kontekstowi technologii 5G.

Piotr Żaczko, PR manager OPPO Polska, przyznał, że 5G jako pojęcie jest dość dobrze znane. – 84 proc. ankietowanych zna tę technologię. Przeważająca większość z tej grupy wie, że to technologia szybkiego dostępu do internetu. Na tym kończy się wiedza konsumenta. Tylko niewielka grupa wie na ten temat więcej – podał. Jego zdaniem jest małe rozumienie, co 5G przyniesie w aspekcie społecznym, co zmieni, co się poprawi. Są też spore obawy przed nadejściem tej technologii – dodał.

Podkreślił, że 5G przyniesie rewolucyjne zmiany, porównywalne do rewolucji przemysłowej. – Ta technologia zniweluje problemy, które się pojawiają, czyli gwałtowne rosnące zapotrzebowanie na transmisję danych – mówił. Na razie przy dużej liczbie użytkowników np. połączeń wideo występują problemy techniczne. W kontekście 5G to już melodia przeszłości.

Piotr Żaczko wyjaśnił, że w szerokim kontekście 5G będzie miała wpływ na funkcjonowanie całych społeczeństw i wszystkich obszarów, jak relacje międzyludzkie, kwestia wolnego czasu, pracy, przemysłu, medycyny.

– Nie chodzi tylko o znaczący skok szybkości transmisji danych. Istotniejsza jest bardzo niska latencja, czyli opóźnienia w przekazywaniu danych między urządzeniami. Ważna jest też pojemność sieci, co przekłada się na liczbę urządzeń, które w jednym czasie będą mogły być podłączone do sieci – tłumaczył Żaczko.

Barierą, która nie pozwalała na właściwe zanurzenie się w przekazywanej treści, jest latencja o wartości 10 milisekund. – Jeśli opóźnienie jest wyższe od tej wartości, nasz umysł odbiera je jako coś nierzeczywistego. Za to bodźce, które docierają szybciej, traktuje jako rzeczywiste. Dzięki redukcji latencji będzie możliwe np. odbywanie lekcji gry na pianinie na odległość – stwierdził Żaczko.

Osławione operacje medyczne na odległość to najbardziej widowiskowy przykład możliwości 5G. – To zmieni sposób, w jaki podchodzimy do medycyny i dbania o zdrowie. Kluczowe dane z tym związane będą na bieżąco analizowane. To pozwoli zapobiegać chorobom i dbać o nasz dobrostan, a nie leczyć się dopiero, jak zachorujemy – tłumaczył.

Dzięki 5G rozmowy wideo się upowszechnią, bo będą dużo bardziej płynne, w lepszej jakości, między wieloma użytkownikami w tym samym czasie. Będziemy mieli też możliwość transmitowania zmysłów, np. dotyku

Pandemia pokazała, jak będą wyglądały kontakty z lekarzami. To kwestia rozmów wideo i diagnozy stawianej w oparciu o zdalną analizę. – Wydaje się, że będzie to jeden z powszechnych efektów 5G – stwierdził Żaczko.

Podkreślił, że w edukacji będziemy mieć szerszy dostęp do narzędzi rozszerzonej rzeczywistości, np. możliwość odbywania lekcji w „miejscach”, o których mówimy.

Dzięki 5G rozmowy wideo się upowszechnią, bo będą dużo bardziej płynne, w lepszej jakości, między wieloma użytkownikami w tym samym czasie. Będziemy mieli też możliwość transmitowania zmysłów, np. dotyku – mówił przedstawiciel OPPO.

Wdrożenie 5G ma szansę przełożyć się na wzrost gospodarczy. W jednym z raportów padła liczba, że do 2028 r. tylko polskie PKB zwiększy się o 63 mld zł, a zatrudnienie wzrośnie o 70 tys. osób.

– Z perspektywy konsumenta zmieni się sposób, w jaki wykonujemy pracę. Dzięki automatyzacji procesów wiele z zawodów, które dzisiaj wymagają mechanicznej pracy i powtarzalnego wykonywania obowiązków, przejmą maszyny, a my będziemy mieć szansę być bardziej kreatywni – tłumaczył Żaczko.

W kontekście potrzeb konsumenta dużo mówi się o personalizacji i realizowaniu zapotrzebowania tu i teraz. Dzisiaj firmy koncentrują się, żeby uśrednić produkty, które są wypuszczane na rynek. – Młodsi konsumenci chcą mieć rzeczy wyjątkowe, dopasowane do nich natychmiast. Dzięki 5G proces produkcyjny i kupowania będzie mógł wyglądać zupełnie inaczej, co będzie miało duże znaczenie dla przemysłu – zauważył.

Przyznał, że 5G jeszcze boryka się z wieloma problemami wieku dziecięcego. Firmy, które nad nią pracują, stawiają sobie za cel przełamanie podstawowych barier. Dzisiaj dużym kłopotem jest nawiązanie zwykłego połączenia głosowego w oparciu wyłącznie o 5G.

Żaczko podkreślił, że OPPO ma bardzo mocną orientację, żeby perspektywa użytkownika nie ginęła w procesie przygotowywania produktów. – Nasze hasło mówi o humanocentryczności. Manifest jest prosty, że technologia jest dla społeczeństwa. Człowiek ma być w sercu technologii. Technologia nie powinna być nad człowiekiem, obok człowieka, tylko iść równolegle z naszymi potrzebami. Nadrzędnym celem technologii jest wspomaganie rozwoju społeczeństwa i niwelowanie barier. Dzisiaj się trochę o tym zapomina – podsumował.

Materiał powstał we współpracy z OPPO

OPPO opublikowało razem z infuture.institute raport poświęcony społecznemu rozumieniu i kontekstowi technologii 5G.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu
Materiał Partnera
Play: lider telekomunikacji, który nie zwalnia tempa
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?