8 mld subskrypcji sieci komórkowych obsługiwali na koniec 2020 roku operatorzy na świecie – mówią najnowsze szacunki Ericsson Mobility Report.
To oznacza, że w skali roku przybyło ich 100 mln, a w kwartał – 19 mln. Na mieszkańca globu przypada średnio nieco ponad jedna usługa.
W ostatnim kwartale 2020 r. nie we wszystkich rejonach globu nastąpił wzrost. Było – zapewne ze względu na epidemię COVID-19 – wręcz przeciwnie. Regiony notujące zwyżki należały do rzadkości.
CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy atakują. Ale nowym liderem smartfonów jest kto inny
W Europie Środkowo-Wschodniej widoczny był w kwartale spadek o 1 mln do 555 mln (w skali roku o 10 mln). Mimo tego nasz region charakteryzuje się nadal najwyższą na świecie tzw. penetracją (liczbą aktywacji na osobę). Wynosi ona 136 proc., o 2 pkt. proc. mniej niż w 2019 r. Dla porównania w Indiach i krajach ościennych na koniec grudnia minionego roku było to 78 proc., w Ameryce Łacińskiej 98 proc., a w Ameryce Północnej 105 proc.
W Chinach liczba aktywowanych usług spadła w ostatnim kwartale 22020 r. o 6 mln do 1,6 mld. W skali roku ubytek wyniósł zaś 5 mln. O zastoju mogą mówić operatorzy w Europie Zachodniej, gdzie w końcu roku aktywnych było 510 mln usług.
Ericsson uaktualnił swoje dane nt. liczby użytkowników sieci 5G. Jak podał, w grudniu z 5G korzystało 220 mln subskrybentów posiadających odpowiednie urządzenia.
Dominującą technologią, z której korzystali klienci telefonii mobilnej jest LTE (57 proc.).
W ostatnim kwartale ub.r. wszyscy użytkownicy sieci komórkowych zużywali co miesiąc 60 eksabajtów (EB) danych. To o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześnie (40 EB). Na jeden numer przypadało według naszych obliczeń 7,5 GB w miesiącu. Rok temu nieco ponad 5 GB. Eksperci Ericssona uważają, że wzrosty wynikają z coraz większej popularności smartfonów i konsumpcji wideo w sieci. Zastrzegają, że istnieją istotne różnice między poszczególnymi krajami, a nawet operatorami.
Szczegółowych danych dla Polski nie opublikowano. Wiadomo, że w 2020 r., z powodu pandemii, wykorzystanie usług transmisji danych w sieciach mobilnych w kraju urosło o około jedną trzecią. Rozmawialiśmy zaś średnio o około 40 proc. dłużej niż w 2019 r.
Jak wypadły na tym tle sieci stacjonarne mogą pokazywać dane Orange Polska. Rzecznik telekomu podał na Twitterze, że w 2020 r. na jednego klienta internetu stacjonarnego przypadło miesięcznie około 167 GB. Klient światłowodu konsumował zaś średnio 205 GB w skali miesiąca. W 2018 r. było to odpowiednio 111 i 121 GB.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.