Emitel widzi się w #Polskie5G

Shutterstock

Udział Emitelu w joint venture #Polskie5G byłby jak najbardziej naturalny i neutralny – uważa Andrzej J. Kozłowski, prezes operatora nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego.

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz  zorganizowana przez DNB Bank Polska. Obok Exatela, pomysłodawcy budowy hurtowego operatora sieci 5G w Polsce, wziął w niej udział także Emitel, operator sieci nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: 5G może pchnąć operatorów do sprzedaży masztów

Zainteresowanie infrastrukturalnej firmy tematyką wspólnej sieci 5G wynika przynajmniej z dwóch elementów. Z jednej strony Emitel będzie zaangażowany w proces uwalniania pasma 700 MHz, które obecnie zajmuje cyfrowa telewizja naziemna. Z drugiej strony operator ten jest coraz aktywniejszym graczem na rynku infrastruktury operatorów komórkowych.

Jak mówi nam Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitelu, firma ta mogłaby w przyszłości dołączyć się do joint venture #Polskie5G.

CZYTAJ TAKŻE: #Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

– Udział Emitelu byłby w mojej ocenie jak najbardziej naturalny i neutralny. Jesteśmy największym niezależnym operatorem infrastruktury telekomunikacyjnej i już dzisiaj z naszych obiektów korzystają wszyscy operatorzy. Myślę, że Emitel mógłby być bardzo dużym wsparciem w zakresie rozwoju i zarządzania częścią pasywną przyszłej sieci. Ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach – mówi Andrzej Kozłowski. Zaznacza, że to stwierdzenie dotyczy dalszej przyszłości, a na tym etapie Emitel nie chce komplikować całego procesu.

– Aktualnie uważnie obserwujemy rozwój tej inicjatywy. Na tym etapie wydaje się, że grono uczestników przedsięwzięcia jest optymalne. W mojej ocenie, na początku ważne jest ustalenie pryncypiów współpracy pomiędzy kluczowymi uczestnikami – mówi Andrzej Kozłowski.

– Trzeba mieć na uwadze, że to pierwszy tego typu projekt i o porozumienie nie będzie łatwo. Dlatego obecnie raczej nie ma miejsca dla innych graczy, co nie oznacza, że na dalszym etapie grono się nie powiększy – dodaje prezes Emitelu.

Emitel posiada 400 masztów z nadajnikami rozsianymi po całym kraju. Wybudował na rzecz operatorów komórkowych – głównie jednego – 150 nowych obiektów.

Relację z konferencji DNB opublikujemy w oddzielnym wpisie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

5G to przełom dla całego społeczeństwa

Technologia 5G będzie najszybciej wprowadzanym rozwiązaniem na skalę globalną. W Polsce do wielu wdrożeń ...

Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

Technologia blockchain to rewolucja, na którą Polska nie jest jeszcze gotowa. Brakuje odpowiednich przepisów. ...

Podróże w czasie? Amerykański naukowiec znalazł rozwiązanie

Astrofizyk Ron Mallett ogłosił, że znalazł sposób na to, by cofać się w czasie. ...

Wirus odstrasza Polaków od zakupów w internecie. AliExpress ma problem

W lutym ruch na AliExpress z Polski był wyraźnie mniejszy niż miesiąc wcześniej. Spadek ...

Niemiecki gigant inwestuje w polski startup. I pomoże w ekspansji

RemoteMyApp pomoże Deutsche Telekom, największemu telekomowi w UE wdrożyć platformę cloud gamingową i uzupełnić ...

Firma z Łodzi w nowatorski sposób ochroni skórę i… rafy koralowe

UVera, startup, który opracował nowatorski sposób ochrony ludzkiej skóry przed promieniowaniem UV, zdobył właśnie ...