Emitel widzi się w #Polskie5G

Shutterstock

Udział Emitelu w joint venture #Polskie5G byłby jak najbardziej naturalny i neutralny – uważa Andrzej J. Kozłowski, prezes operatora nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego.

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz  zorganizowana przez DNB Bank Polska. Obok Exatela, pomysłodawcy budowy hurtowego operatora sieci 5G w Polsce, wziął w niej udział także Emitel, operator sieci nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: 5G może pchnąć operatorów do sprzedaży masztów

Zainteresowanie infrastrukturalnej firmy tematyką wspólnej sieci 5G wynika przynajmniej z dwóch elementów. Z jednej strony Emitel będzie zaangażowany w proces uwalniania pasma 700 MHz, które obecnie zajmuje cyfrowa telewizja naziemna. Z drugiej strony operator ten jest coraz aktywniejszym graczem na rynku infrastruktury operatorów komórkowych.

Jak mówi nam Andrzej J. Kozłowski, prezes Emitelu, firma ta mogłaby w przyszłości dołączyć się do joint venture #Polskie5G.

CZYTAJ TAKŻE: #Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

– Udział Emitelu byłby w mojej ocenie jak najbardziej naturalny i neutralny. Jesteśmy największym niezależnym operatorem infrastruktury telekomunikacyjnej i już dzisiaj z naszych obiektów korzystają wszyscy operatorzy. Myślę, że Emitel mógłby być bardzo dużym wsparciem w zakresie rozwoju i zarządzania częścią pasywną przyszłej sieci. Ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach – mówi Andrzej Kozłowski. Zaznacza, że to stwierdzenie dotyczy dalszej przyszłości, a na tym etapie Emitel nie chce komplikować całego procesu.

– Aktualnie uważnie obserwujemy rozwój tej inicjatywy. Na tym etapie wydaje się, że grono uczestników przedsięwzięcia jest optymalne. W mojej ocenie, na początku ważne jest ustalenie pryncypiów współpracy pomiędzy kluczowymi uczestnikami – mówi Andrzej Kozłowski.

– Trzeba mieć na uwadze, że to pierwszy tego typu projekt i o porozumienie nie będzie łatwo. Dlatego obecnie raczej nie ma miejsca dla innych graczy, co nie oznacza, że na dalszym etapie grono się nie powiększy – dodaje prezes Emitelu.

Emitel posiada 400 masztów z nadajnikami rozsianymi po całym kraju. Wybudował na rzecz operatorów komórkowych – głównie jednego – 150 nowych obiektów.

Relację z konferencji DNB opublikujemy w oddzielnym wpisie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Konsole i gry na gwiazdkę: Paragon z doładowaniem czy symulator farmera

Switch to jeden z najbardziej pożądanych gadżetów. W 2019 r. wskoczy na pozycję najlepiej ...

„Narkotykowy diler” poczeka na św. Mikołaja

Jeszcze w tym roku na platformę Steam trafi kontrowersyjna produkcja autorstwa Movie Games. Premierę ...

Restauratorzy liczą zyski. Dzięki platformom online

Internetowe serwisy do zamawiania posiłków to dla wielu firm żyła złota. Okazuje się, że ...

Protest taksówkarzy zawieszony. Rząd wyłączy Ubera?

Taksówkarze, którzy w poniedziałek sparaliżowali ulice Warszawy domagając się ograniczenia dostępu do zawodu, ostrej ...

SoftBank sprzeda akcje za 23 miliardy dolarów

Japoński gigant technologiczny SoftBank Group z oferty pierwotnej (IPO) swojej spółki telekomunikacyjnej pozyska 2,65 ...

Starcie twórców z gigantami sieci

Duże serwisy mogą się demonstracyjnie zamykać, by zablokować korzystną dla twórców i wydawców unijną ...