Władze są bliskie wprowadzenia zakazu używania sprzętu i podzespołów chińskich firm telekomunikacyjnych Huawei i ZTE w lokalnych sieciach 5G. Dziś Niemcy są od nich mocno uzależnione.
Cztery bloki pasma C za minimum 450 mln zł każdy są do zdobycia przez czterech operatorów komórkowych w kraju. Aukcja ma dwa lata opóźnienia, ale w dokumentacji zmieniło się niewiele. Postawiono na zobowiązania inwestycyjne i wysoką jakość sieci.
Po ponad dwóch latach od pierwszego podejścia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, we wtorek 20 grudnia ruszyć mają konsultacje procedury aukcyjnej ważnego dla sieci 5G pasma.
Administracja Joe Bidena bada czy amerykańskie wieże komórkowe wyposażone w chiński sprzęt mogą przechwytywać poufne informacje z baz wojskowych i silosów rakietowych, które firma mogłaby następnie przesyłać do Chin.
Największy chiński producent elektroniki użytkowej i sprzętu AGD wdrożył w swoich fabrykach innowacyjne rozwiązania produkcyjne łączące technologie 5G, sztucznej inteligencji, wizji maszynowej oraz obliczeń brzegowych (edge computingu).
Procedury muszą być bardzo klarowne, transparentne i jednoznaczne – mówi generał Włodzimierz Nowak, były członek zarządu T-Mobile, były wiceszef NATO CIS Services Agency i były pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Rząd opublikował nowy projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Dodano w nim m.in. zapisy o spółce Polskie 5G, za którą lobbował państwowy operator podlegający resortowi obrony – Exatel.
Służby w sytuacjach kryzysowych mogą dostać narzędzie do tzw. łączności krytycznej – system opracowany przez polskich inżynierów. Chodzi o Mission Critical Network Network in the Box, w skrócie MC-NIB, czyli stację przenośnej prywatnej sieci 4G/5G.
Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jest to on jest odpowiedzialny za decyzję premiera Borisa Johnsona o usunięciu Huawei z brytyjskiej sieci 5G.
Wykluwa się #Polskie5G, czyli podmiot, który przy udziale państwa miałby prowadzić hurtową sieć radiową w nowej technologii. Zakończyły się prace nad wstępną analizą, a raport z niej trafił do premiera.
W najbliższą środę Ministerstwo Cyfryzacji podejmie decyzję o ostatecznej treści rozporządzenia regulującego sposób budowy sieci nowej generacji w Polsce.
Udział Emitelu w joint venture #Polskie5G byłby jak najbardziej naturalny i neutralny – uważa Andrzej J. Kozłowski, prezes operatora nadajników sygnału radiowo-telewizyjnego.