Serwis The Verge podał, iż SpaceX wysłało zmanipulowane zgłoszenie do Federalnej Komisji Łączności, aby udowodnić, że rozszerzone wykorzystanie 5G doprowadzi do znacznych zakłóceń i łączności internetowej, na co nie ma żadnych dowodów. Chodziło zwłaszcza o obronę wpływów Starlinka, dostarczającego internet za pośrednictwem satelitów. Na dezinformację spółki Muska zwróciła uwagę organizacja  5G for 12 GHz Coalition. „Taktyka, powszechnie stosowana przez Elona Muska, jest nie tylko nieszczera, ale propaguje narrację anty-5G, szkodliwą dla amerykańskich konsumentów, którzy zasługują na większą konkurencję, możliwości łączności i innowacje” – pisze Koalicja w oświadczeniu. SpaceX twierdzi, że Starlink będzie „bezużyteczny”, jeśli inne firmy dostaną możliwość korzystania z pasma częstotliwości radiowych znanego jako widmo 12 GHz dla 5G.

SpaceX obecnie wykorzystuje to pasmo dla usług Starlink i jej zdaniem zakłócenia z 5G powyżej 12 GHz spowodowałyby, że transfer danych z wykorzystaniem jego technologii będzie niemożliwy. SpaceX podaje, że ma obecnie na orbicie ponad 2,4 tys. satelitów Starlink, które zapewniają szerokopasmowy dostęp do Internetu do około 400 tys. użytkowników.

Czytaj więcej

Musk ostatecznie rezygnuje z zakupu Twittera. Koniec epopei wartej 44 mld dol.

Federalna Komisja Łączności rozważa, czy zezwolić na korzystanie z 5G w paśmie 12 GHz, a SpaceX ma nadzieję przekonać komisję, by to zablokowała. Pod koniec czerwca SpaceX wysłał już e-mail do klientów Starlink, prosząc o wsparcie i wzywając ich do złożenia petycji do prawodawców i Komisji, aby zapobiec zmianie. Ponad 70 tys. użytkowników Starlink podobno to zrobiło.

Główny argument SpaceX został opisany w 16-stronicowej analizie, która przekonuje, że usługa 5G doprowadzi do zakłóceń. Koalicja 5G dla 12 GHz twierdzi jednak, że dokument jest zarówno naukowo, jak i logicznie błędny, nie został opracowany przez niezależnego eksperta i skupia się na wybranych lokalizacjach które mocno zniekształcają konfiguracje sieci 5G, aby osiągnąć określone z góry wnioski.