Elon Musk zaoferuje internet w samolotach

Alex Kraus/Bloomberg

Należąca do biznesmena firma SpaceX rozmawia już z liniami lotniczymi w sprawie wprowadzenia na pokłady szybkiego WiFi. Bazowałoby na usługach kosmicznego szybkiego internetu Starlink.

Budowana kosztem 10 mld dol. sieć Starlink ma zapewnić bezpieczną, globalną łączność, niezależną od naziemnej infrastruktury. Dotychczas na orbicie SpaceX umieścił ponad 1800 satelitów transmisyjnych (docelowo ma być 12 tys.) i planuje uruchomienie komercyjnych usług jeszcze w tym roku. Dedykowane są terenom o małej gęstości zaludnienia, gdzie nie opłaca się ciągnąć kabli telekomunikacyjnych, a także TIR-om, statkom czy samolotom.

– Rozmawiamy z kilkunastoma liniami, przeprowadziliśmy trochę demontstracji i nasze rozwiązanie może znaleźć się na pokładach samolotów w bardzo bliskiej przyszłości – poinformował Jonathan Hofeller, wiceszef projektu Starlink.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy siły z Google. Internet z kosmosu nabiera mocy

Anteny w samolotach mają być podobne do naziemnych i zaprojektuje je oraz wyprodukuje SpaceX. Jak donosi portal The Verge, już w ubiegłym roku firma testowała swoje rozwiązanie w samolotach Gulfstream.

Największymi rywalami w „kosmicznym internecie” są inne firmy dysponujące satelitami komunikacyjnymi jak Kuiper Jeffa Bezosa, brytyjski OneWeb czy ViaSat, który zamierza wejść na pokłady samolotów linii Delta.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na zakupy w sieci ze zdjęciem

Sprzedaż w sieci wchodzi na nowy poziom. Nie trzeba już znać dokładnego modelu spodni ...

Nc+ przejmuje Kino Świat, dystrybutora „Kleru”

ITI Neovision, właściciel platformy satelitarnej NC+ kontrolowany przez francuski koncern Vivendi, przejmie kontrolę nad ...

Amazon znów nie zapłaci podatków. Jak oni to robią?

Amerykański gigant e-handlu, którego zysk przekroczył w ubiegłym roku 11 mld dol., po raz ...

CD Projekt stawia teraz na Cyberpunka

Optymizmem szefów spółki napawa sukces wydanej niedawno przez zagraniczną konkurencję porównywalnej gry „Red Dead ...

Nowe technologie pomogą znaleźć dach nad głową

Rezerwacje mieszkania online jak wakacji w Airbnb, zaawansowane algorytmy kojarzące klientów, system rekomendacji, rozmowa ...

Trump triumfuje. Francuzi wstrzymują podatek cyfrowy

Minister finansów Francji Bruno Le Maire poinformował podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos o ...