Reklama
Rozwiń

Czy stać cię na utratę danych? Poznaj system chroniący twojego laptopa

W Polsce mimo kryzysu sprzedaż laptopów i bezprzewodowego dostępu do sieci z wykorzystaniem technologii HSPA, bije kolejne rekordy. Mobilność – wygodna dla użytkowników i doceniana z punktu widzenia kosztów przez decydentów w firmach, jest jednocześnie zmorą z punktu widzenia informatyków i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych. Po opuszczeniu firmy laptop i przechowywane na nim informacje są narażone na wiele niebezpieczeństw.

Publikacja: 09.11.2009 11:11

Te niebezpieczeństwa są zarówno związane z atakami z sieci, wynikającymi z nieprzestrzegania przez użytkowników obowiązujących w firmie zasad bezpieczeństwa i braku aktualizacji systemów zabezpieczeń, jak i ryzykiem kradzieży lub utraty sprzętu. W wielu wypadkach koszt skradzionego komputera jest nieporównywalnie niski w stosunku do wartości danych, które są na nim przechowywane.

Przedsiębiorstwa przeznaczają coraz większą część budżetów IT, aby chronić swoich pracowników mobilnych i powierzone im zasoby. W Niemczech jedna czwarta dużych przedsiębiorstw wydaje od 10 000 do 999 999 euro rocznie, aby zapobiegać utracie danych wskutek kradzieży lub włamania, a 2 proc. niemieckich firm wydaje ponad milion euro. W przypadku tych firm, które padły wcześniej ofiarą włamania, średnia kwota wydatków wyniosła 115 000 euro rocznie. Czy wydatki te przynoszą znaczącą poprawę bezpieczeństwa? Niekoniecznie ponieważ dostępne na rynku rozwiązania zapobiegają tylko niektórym niebezpieczeństwom, a współpraca pomiędzy nimi jest bardzo ograniczona. Mając to na uwadze w słynnych Bell Labs Alcatel-Lucent opracował od podstaw nowe rozwiązanie – Non-Stop Laptop Guardian (NLG), który zapewnia wszystkie niezbędne elementy potrzebne do stworzenia pracownikom mobilnym bezpiecznego środowiska pracy, będącego pod stałą opieką personelu IT.

[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/448984,462245,9.jpg]

[i]Non-Stop Laptop Guardian[/i]

Rozwiązanie składa się z dwóch elementów – wielofunkcyjnej karty PCMIA lub USB i gatewaya instalowanego w firmie obsługującego połączenia z użytkownikami i umożliwiającego za pośrednictwem dostarczanego oprogramowania zarządzanie całym rozwiązaniem. Stale aktywna karta wyposażona w modem 3G, moduł GPS, własny system operacyjny, pamięć i niezależne od laptopa źródło zasilania, w automatyczny i przezroczysty dla użytkownika sposób przenosi każde połączenie za pośrednictwem VPN do sieci firmowej. Dopiero po przejściu przez korporacyjny system zabezpieczeń, filtrów i zarządzania regułami, użytkownik uzyskuje dostęp do Internetu. System współpracuje z dowolną siecią szerokopasmową, w tym 3G, Ethernet czy WiFi. Personel IT ma stały dostęp do laptopa nawet wtedy, kiedy jest on odłączony od zasilania. Niezbędne aktualizacje lub wykonanie kopii zapasowych danych może odbywać się poza godzinami pracy lub w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Wszystkie wrażliwe dane na twardym dysku są szyfrowane praktycznie niemożliwymi do złamania algorytmami szyfrującymi, do których klucze są umieszczone na karcie. Jeśli laptop zostanie skradziony bez karty, danych nie da się odczytać. W przypadku utraty laptopa z kartą, personel IT może zdalnie dezaktywować klucze szyfrujące czyniąc odczyt danych niemożliwym. Dodatkowo wbudowany w kartę moduł GPS pozwala śledzić pozycję utraconej karty, czy też całego laptopa.

Ostatnio do sprzedaży trafiła także wersja tego rozwiązania wyposażona w uniwersalne złącze USB oraz nową wersję oprogramowania. Udostępniono w niej m.in. aplikację GeoLocator ułatwiającą śledzenie położenia karty i obsługę konfiguracji nadmiarowych dla klientów zainteresowanych najwyższym poziomem niezawodności. Wkrótce pojawią się także dodatkowe, użyteczne funkcje – np. automatyczne, niezależne od komputera wstępne pobieranie zawartości skrzynki pocztowej na kartę. To znacznie przyśpiesza i czyni bardziej komfortową obsługę poczty elektronicznej w chwili gdy użytkownik dopiero włącza komputer.

Podstawowymi odbiorcami rozwiązania NLG są firmy, w której występuje duży odsetek pracowników mobilnych, przenoszących cenne lub wrażliwe dane m.in.: instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, sieci handlowe, instytucje rządowe czy placówki medyczne. Rozwiązanie w 2008 roku zostało wprowadzone na rynek europejski (m.in. poprzez Magyar Telekom z Węgier), a w lutym 2009 r. zostało zawarte porozumienie z BT Mobile Services.

[i]Nota: tekst i inne materiały dostarczył Alcatel-Lucent, partner cyklu Innowacje[/i]

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku