Te niebezpieczeństwa są zarówno związane z atakami z sieci, wynikającymi z nieprzestrzegania przez użytkowników obowiązujących w firmie zasad bezpieczeństwa i braku aktualizacji systemów zabezpieczeń, jak i ryzykiem kradzieży lub utraty sprzętu. W wielu wypadkach koszt skradzionego komputera jest nieporównywalnie niski w stosunku do wartości danych, które są na nim przechowywane.
Przedsiębiorstwa przeznaczają coraz większą część budżetów IT, aby chronić swoich pracowników mobilnych i powierzone im zasoby. W Niemczech jedna czwarta dużych przedsiębiorstw wydaje od 10 000 do 999 999 euro rocznie, aby zapobiegać utracie danych wskutek kradzieży lub włamania, a 2 proc. niemieckich firm wydaje ponad milion euro. W przypadku tych firm, które padły wcześniej ofiarą włamania, średnia kwota wydatków wyniosła 115 000 euro rocznie. Czy wydatki te przynoszą znaczącą poprawę bezpieczeństwa? Niekoniecznie ponieważ dostępne na rynku rozwiązania zapobiegają tylko niektórym niebezpieczeństwom, a współpraca pomiędzy nimi jest bardzo ograniczona. Mając to na uwadze w słynnych Bell Labs Alcatel-Lucent opracował od podstaw nowe rozwiązanie – Non-Stop Laptop Guardian (NLG), który zapewnia wszystkie niezbędne elementy potrzebne do stworzenia pracownikom mobilnym bezpiecznego środowiska pracy, będącego pod stałą opieką personelu IT.
[obrazek=http://grafik.rp.pl/grafika2/448984,462245,9.jpg]
[i]Non-Stop Laptop Guardian[/i]
Rozwiązanie składa się z dwóch elementów – wielofunkcyjnej karty PCMIA lub USB i gatewaya instalowanego w firmie obsługującego połączenia z użytkownikami i umożliwiającego za pośrednictwem dostarczanego oprogramowania zarządzanie całym rozwiązaniem. Stale aktywna karta wyposażona w modem 3G, moduł GPS, własny system operacyjny, pamięć i niezależne od laptopa źródło zasilania, w automatyczny i przezroczysty dla użytkownika sposób przenosi każde połączenie za pośrednictwem VPN do sieci firmowej. Dopiero po przejściu przez korporacyjny system zabezpieczeń, filtrów i zarządzania regułami, użytkownik uzyskuje dostęp do Internetu. System współpracuje z dowolną siecią szerokopasmową, w tym 3G, Ethernet czy WiFi. Personel IT ma stały dostęp do laptopa nawet wtedy, kiedy jest on odłączony od zasilania. Niezbędne aktualizacje lub wykonanie kopii zapasowych danych może odbywać się poza godzinami pracy lub w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba.