Prezes Hyperiona: MSS nie straci dotacji [nowe]

Publikacja: 20.08.2014 09:58

– We współpracy z inwestorami finansowymi staram się odkupić od pana Andrzeja Piechockiego i grupy MNI wszystkie akcje Hyperiona – mówi oficjalnie dziś w „Parkiecie” Piotr Majchrzak, niegdysiejszy prezes MNI, dziś inwestor giełdowy i prezes Hyperiona. – Szczegóły – obiecuje – podamy za około dwa tygodnie.

Andrzej Piechocki i MNI to od kilku lat główni akcjonariusze Hyperiona. Pod koniec lipca MNI porozumiało się z Vogbue Managament kontrolowana przez Majchrzaka, że sprzeda mu 2 mln akcji (15 proc. wszystkich i połowę całej puli, którą dysponuje).

Z wypowiedzi Piotra Majchrzaka wynika, że grupa MNI i Andrzej Piechocki mieliby wycofać się całkowicie w Hyperiona.

Oprócz MNI ponad 1,72 mln mln sztuk (12,77 proc. wszystkich) ma Agata Piechocka, około 5,8 proc. prezes Tomasz Szczypiński, 6,7 proc. informatyczna firma Comp i niecałe 6 proc. rodzina Kondzielników, a 7,4 proc. spółka Profihold najprawdopodobniej związana z rodziną Gajdzińskich, którzy zakładali Hyperion.

Głównym projektem Hyperiona jest dziś Małopolska Sieć Szerokopasmowa, powołana, aby przy wykorzystaniu środków unijnych wybudować sieć światłowodową w województwie, z której następnie korzystaliby operatorzy obsługujący klientów detalicznych. – Pozostała część majątku Hyperiona przed wejściem do akcjonariatu nowych inwestorów zostanie sprzedana – przewiduje Majchrzak.

Dziś rano Hyperion oficjalnie poinformował o takim planie.

MSS w porównaniu z innymi projektami tego typu jest spóźniony: trwają w MSS prace organizacyjno-projektowe, podczas gdy gdzie indziej często trwa już budowa.

Opóźnienia i zarzuty upolitycznienia projektu sprawiły, że marszałek Małopolski zastanawiał się nawet nad odebraniem MSS przyznanej dotacji i przeznaczeniem pieniędzy na inne cele.

– Z mojej wiedzy wynika, że nie ma planu cofnięcia dotacji dla MSS. Wierzę, że tak się nie stanie, chociażby ze względu na znaczenie projektu dla regionu i fakt, że jest to część większego projektu, pionierskiego na skalę kraju i Unii Europejskiej – mówi Piotr Majchrzak.  – Oceniłbym, że potrzebne uzgodnienia i projekty zostały przeprowadzone w około 85 proc. – mówi inwestor.

Według niego inwestycja w Hyperiona to nie czysta inwestycja w akcje giełdowej firmy. – Biznes plan, który przygotowaliśmy bazuje na konserwatywnych stawkach, jakie za dostęp do sieci MSS mogą płacić operatorzy detaliczni – mówi Majchrzak.

Za czasów Piotra Majchrzaka (l. 47) MNI konsolidowało rynek TMT i dywersyfikowało działalność. Próbowało nawet przejąć Netię (szukało pieniędzy, aby odkupić tanio papiery od Novatora).

Po tym, jak w 2009 r. odszedł z MNI, Majchrzak związał się z grupą One-2-One, działającą w segmencie marketingu mobilnego. Przez trzy lata był prezesem. Zainwestował w jej akcje, ale nie była to dobra lokata, jak podsumowywał „Parkiet”. Nadal ma ponad 5 proc. akcji. Warto zauważyć, kupował je od MCI, dziś znaczącego akcjonariusza Netii.

W życiorysie zawodowym ma również pracę dla takich instytucji i firm jak: Generale Securities, Barclays Bank Plc, TDA – Towarzystwami Funduszy Inwestycyjnych, PLL LOT, Hortex, Bank Handlowy i Interbank.

Majchrzak jest absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie.

Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Cykl Partnerski
Miejskie plany adaptacji do zmian klimatu: co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość