Przegląd prasy – poniedziałek 25 sierpnia

Publikacja: 25.08.2014 07:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Emeryci zainwestują w infrastrukturę

Dopiero gdy pojawią się udokumentowane złoża gazu łupkowego, Polskie Inwestycje Rozwojowe mogą stać się narzędziem państwa do finansowego…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=490134 (dostęp płatny)

Serwerownie i upały dają pracę

Technik chłodnictwa i klimatyzacji – to nowy zawód, którego uczyć będą szkoły średnie od przyszłego roku Ostatnie…

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=490138 (dostęp płatny)

Besti@ działa legalnie, ale…

Minister finansów nie wskazał w BIP tej aplikacji dla sprawozdań budżetowych. Jednak nawet gdyby to zrobił, to powstaje pytanie, czy strona WWW jest właściwym miejscem. Nie stanowi przecież źródła prawa

O ile państwowe jednostki mogą się posługiwać legalnie Informatycznym Systemem Obsługi Budżetu Państwa (TREZOR), o tyle samorządowe jednostki mają problem. Przepisy o sprawozdawczości budżetowej z 16 stycznia 2014 r. nie wskazują bowiem, że jednostki te mogą posługiwać się Informatycznym Systemem Zarządzania Budżetami Jednostek Samorządu Terytorialnego o nazwie Besti@.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=490060 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet [/srodtytul]

Rekomendacja rządu dla UKE możliwa w tym tygodniu?

Telekomunikacja. Wraca temat aukcji LTE: Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji kończy analizę.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/759775_Rekomendacja_rzadu_dla_UKE_mozliwa_w_tym_tygodniu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu [/srodtytul]

Przedsiębiorco, uważaj na smartfony

Urzędnicy listownie ostrzegają przed oszustwami w handlu elektroniką. Idea dobra, oby fiskus jej nie wypaczył — mówią przedsiębiorcy.

Rząd szuka różnych sposobów na ograniczenie gigantycznych wyłudzeń VAT w ramach tzw. transakcji karuzelowych. Najnowszy to publikacja na stronach internetowych resortów finansów i gospodarki listów ostrzegawczych, kierowanych do przedsiębiorców z branż szczególnie narażonych na działalność oszustów. Dziś światło dzienne ujrzy pierwszy list, dotyczący obrotu elektroniką.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3825389,86590,przedsiebiorco-uwazaj-na-smartfony (dostęp płatny)

Bezpieczniej znaczy wyżej w wynikach

Technologie Google zaczął bardziej cenić strony, które stawiają na bezpieczeństwo. Zyska na tym sam koncern, e-przedsiębiorcy i ich klienci

Niedawno pisaliśmy o rewolucyjnych konsekwencjach decyzji dotyczącej tzw. uwolnienia domen internetowych najwyższego stopnia. Kolejną decyzją, którą powinni zainteresować się przedsiębiorcy, podjął ostatnio Google.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3825382,96242,bezpieczniej-znaczy-wyzej-w-wynikach (dostęp płatny)

Coś dla amatorów e-rzeczywistości

Nowe kierunki studiów: Informatyka śledcza, Digital Design

Informatyka śledcza

Jak wykrywać cyberprzestępców i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Firma VS Data — zajmująca się odzyskaniem danych i informatyką śledczą — stworzyła program studiów podyplomowych z informatyki śledczej. Ruszą w październiku 2014 r. w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Digital Design

Powstaje coraz więcej agencji kreatywnych, które zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin i potrzebują osób, które płynnie i kreatywnie poruszają się w szeroko pojętej rzeczywistości wirtualnej. Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uruchomił kierunek Digital Design — jedyny taki w Polsce.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3825372,84556,cos-dla-amatorow-e-rzeczywistosci (dostęp płatny)

Internetowa szkoła

Edukacja w sieci: Ruszyła nowa platforma edukacyjna przeznaczona dla uczniów, studentów i tych wszystkich, którzy odczuwają głód wiedzy. Kenis.pl. oferuje bezpłatną edukację, do której potrzeba jedynie komputera lub smartfona i dostępu do internetu. Na razie portal udostępnia kursy angielskiego, gramatyki języka polskiego i marketingu internetowego. Jednak jego twórczyni Justyna Borowczyk i zespół jej współpracowników, którzy od czterech lat pracują przy różnych projektach internetowych, mają ambicje, żeby Kenis.pl stał się ogromną bazą wiedzy.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3825371,71063,internetowa-szkola (dostęp płatny)

Pozew zbiorowy wobec Facebooka

INTERNET: Max Schrems, austriacki student prawa, domaga się od Facebooka odszkodowania w wysokości 500 EUR na użytkownika.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3825346,69702,pozew-zbiorowy-wobec-facebooka (dostęp płatny)

Alibaba zawstydza dolinę

KADRY: Chiński koncern internetowy może uczyć spółki technologiczne z Doliny Krzemowej prowadzenia polityki kadrowej.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3825350,84933,alibaba-zawstydza-doline (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita [/srodtytul]

Bez pośpiechu z cyfrowym radiem

Trudno dzisiaj precyzyjnie oszacować koszt społeczny wprowadzenia radia cyfrowego, ale już wiadomo, że tylko wymiana odbiorników to około 16 mld zł – piszą eksperci Jan Beliczyński i Stanisław Jędrzejewski. Rozwój technologiczny radia doprowadził w połowie lat 80. XX do pojawienia się radia cyfrowego. Najpierw w standardzie Eureka 147 DAB (1988), a następnie DAB (1995), DRM (2003), DAB+ (2007) i DRM+ (2009).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1252058-Bez-pospiechu–z-cyfrowym-radiem.html (dostęp płatny)

Cyfrowy analfabetyzm w Polsce ma się dobrze

Internet. Więcej niż co trzeci Polak nie tylko zupełnie nie korzysta z sieci, ale nawet nie używa komputera. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym dane nie zmieniają się aż od trzech lat. Czy można żyć bez komputera? Pytanie dla większości retoryczne – jak inaczej wysyłać przelewy, komunikować się ze znajomymi czy po prostu pracować. Z danych unijnego biura statystycznego Eurostat wynika jednak, że poza światem cyfrowym żyje aż 36 proc. Polaków – z komputera korzysta tylko 64 proc. z nas.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1252078-Cyfrowy-analfabetyzm–w-Polsce-ma-sie-dobrze.html (dostęp płatny)

Spór o cyfrowe kanały

Telewizja. Ani prywatni nadawcy, ani urzędy nie są zadowolone z konkursu ?na nowy pakiet cyfrowych stacji naziemnych. Wątpliwości budzi?nie tylko to, że cały nowy multipleks miałby trafić wyłącznie do TVP.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1252053-Spor-o-cyfrowe-kanaly.html (dostęp płatny)

Cyberdoktor wkracza do szpitala

Ochrona zdrowia. Pracownicy lecznic zaczynają używać tabletów do przeglądania elektronicznej dokumentacji medycznej. Placówkom medycznym zostały trzy lata, aby przejść z papierowej dokumentacji medycznej na elektroniczną. Niektóre, nie czekając na ostatnią chwilę, zaczynają bądź nawet już skończyły proces informatyzacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1252089-Cyberdoktor-wkracza-do-szpitala.html (dostęp płatny)

List ostrzegawczy nie zapobiegnie wyłudzeniom

Podatki. Resort finansów ostrzega firmy handlujące elektroniką przed oszustami i straszy utratą prawa do odliczenia VAT. Dziś na stronach internetowych ministerstw gospodarki i finansów ma się pojawić dokument adresowany do firm zajmującym się handlem artykułami elektronicznymi. „Rz” dotarła do jego treści. List opisuje działania oszustów, którzy najczęściej wykorzystują schemat „znikającej firmy”, która nie odprowadza VAT od handlu telefonami komórkowymi, laptopami czy tabletami. Wymieniono tam przykłady oszukańczych działań i przypomniano, że firmy kupujące takie towary od oszustów mogą narażać się na zakwestionowanie odliczenia VAT.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1252104-List-ostrzegawczy-nie-zapobiegnie-wyludzeniom.html (dostęp płatny)

Polskie sklepy internetowe rozwijają skrzydła

Krajowi sprzedawcy online korzystający z systemu płatności PayPal odnotowali 45-proc. wzrost sprzedaży za granicą. Zamówienia płyną głównie od konsumentów z Europy, w tym z Wielkiej Brytanii (18 proc.) i Niemiec (12 proc.). Także Ameryka Północna pozostaje naszym kluczowym partnerem (25 proc.). Co ciekawe, udział najważniejszych rynków, na których jest najwyższy wzrost wartości polskiego eksportu, praktycznie się nie zmienił w ostatnich latach.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1252016-Polskie-sklepy-internetowe-rozwijaja-skrzydla.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Emeryci zainwestują w infrastrukturę

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy