Rpkom.pl.: Jakie wyniki finansowe Pani zdaniem mogą wypracowywać regionalne sieci szerokopasmowe?
Anna Streżyńska: – Aby ocenić możliwości finansowe regionalnych sieci szerokopasmowych trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych i pozbyć się wielu znaków zapytania. Pierwszym z nich jest oferta ramowa operatorów infrastrukturalnych i warunki, na jakich zostanie zatwierdzona przez Prezesa UKE. Zgodnie z logiką tych projektów, opłaty te powinny być „przyjazne”, ponieważ muszą prowadzić do realizacji publicznego celu: wypełnienia białych plam Internetowych.
Generalna zasada to rynkowe warunki tam, gdzie koszty usługi są niezależne od odległości, oraz tam, gdzie mamy do czynienia z rynkiem konkurencyjnym (szare plamy), oraz warunki szczególne w zakresie tych usług, które przeznaczone są dla obszarów białych plam (w naszej decyzji kategoria miejscowości 1-sza i 2-ga, czyli te, gdzie nie działa jeszcze żaden operator); tam będziemy oczekiwać rozwiązań odchodzących od wyceny w oparciu o kilometry.
Do dyskusji z UKE jeszcze wrócimy, a jakie są założenia finansowe dla WSS?
– Spodziewałabym się, że jak w każdym przypadku nowego biznesu, w pierwszym roku działalności WSS będzie ciężko pracować na pokrycie kosztów funkcjonowania. Wydaje się, że przez kilka lat trwałości projektów przychody RSS-ów będą raczej stabilne, niż wielkie, tym bardziej że obowiązuje je klauzula „claw back”, nakazująca zwrot pieniędzy przy przekroczeniu pewnego poziomu przychodów.