Zmiany właścicielskie w Inei faktem. Operator wyjdzie poza Wielkopolskę [nowe]

Publikacja: 05.12.2017 07:35

Fundusz Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5), zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) kupi większościowy pakiet akcji Inei, operatora sieci telewizji kablowej w Wielkopolsce i właściciela Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

O umowie poinformowały dziś rano służby PR kablówki. Nie podano w niej warunków transakcji.

Zgodnie z komunikatem, Macquarie nabędzie udziały od Warburg Pincus, od Janusza Kosińskiego (założyciela kablówki i prezesa) oraz od innych akcjonariuszy.

– Transakcja dotyczy 100 proc. akcji Inei, ale zobowiązałem się do koinwestycji – powiedział nam dziś rano Janusz Kosiński, który zostanie w spółce.

Wartości transakcji nie zdradza. Wcześniej media pisały, że Inea została wyceniona na około 415 mln dol., ale za tyle nie było chętnych aby ją nabyć.

– Nasza strategia zmieni się o tyle, że gdy weźmiemy udział w 3. Konkursie 1. Osi POPC i wyjdziemy dzięki temu poza Wielkopolskę. Będziemy też zainteresowani wzrostem poprzez akwizycje, ale szukać będziemy głównie operatorów z siecią światłowodową FTTH – zapowiada Janusz Kosiński.

Pytany, czy to oznacza, że Cyfrowy Polsat wszedł mu właśnie w paradę zaprzecza: – Przejęcie Netii, które ogłosił Cyfrowy Polsat uważam za bardzo dobre dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. On musi się konsolidować. Trudno mi powiedzieć, jak na UOKIK podejdzie do łączenia telewizji kablowej i satelitarnej, ponieważ ostatnio bywa dość nieprzewidywalny.

Inea zaś spodziewa się szybkiej decyzji UOKIK. – My zaś nie spodziewamy się trudności w uzyskaniu zgody na transakcję: fundusz Macquiare nie ma innych inwestycji telekomunikacyjnych w Polsce. Nie widzę powodu, dla którego w naszym przypadku procedura miałaby długo trwać – tłumaczy Kosiński.

Według niego, grupa nie ma dziś potrzeb kapitałowych poza tymi, które realizujemy przy wsparciu bankowym.

– Udaje nam się rosnąć co roku od lat o 10 proc. powiększając przychody, EBITDA i liczbę abonentów. Tak też będzie w 2017 r. – zapewnia Janusz Kosiński.

Inea poinformowała w osobnym komunikacie, że w tym roku jej przychody mają wynieść 342 mln zł.

– Obecnie mamy około 250 tys. aktywnych abonentów i sieć docierającą do 0,5 mln gospodarstw domowych. Pod względem wskaźnika nasycenia sieci FTTH moim zdaniem jesteśmy liderem na rynku – ocenia założyciel.

– Jestem po spotkaniu z pracownikami i wiedzą już oni, że nie muszą się obawiać efektów zmian właścicielskich. Działamy po poznańsku od lat, umiemy oszczędzać – mówi Kosiński.

– Spółka ma znaczny potencjał do dalszego rozwoju – mówi Leigh Harrison, szef MIRA na Europę cytowany w komunikacie.

Adarsh Sarma, dyrektor zarządzający w Warburg Pincus, powiedział: „Jesteśmy dumni z inwestycji, które zmieniły obraz Spółki oraz z rozwoju sieci, która dokonała się w czasie, gdy byliśmy właścicielem spółki INEA.

Zakup kablówki będzie drugą bezpośrednią inwestycją MIRA w Polsce po głębokowodnym terminalu kontenerowym DCT Gdańsk, który został wybudowany w 2005 roku.

Dla funduszu MEIF5 zakup Spółki INEA jest szóstą inwestycją po EP Infrastructure, Race Bank, Offshore Wind Co., CLH oraz Empark Investments.

Zamknięcie transakcji spodziewane jest na początek lutego 2018, a jej finalizacja zależna jest od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Inea oferuje pakiety usług (telewizja, szerokopasmowy internet, telefonia stacjonarna i komórkowa) klientom detalicznym, biznesowym oraz instytucjom publicznym. Regionalna sieć szerokopasmowa WSS liczy 7 tys. km, a sieć ostatniej mili grupy dociera do ponad 500 tys. gospodarstw domowych (około 40 proc. w województwie).

Fundusz Macquarie European Infrastructure Fund 5 (MEIF5), zarządzany przez Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) kupi większościowy pakiet akcji Inei, operatora sieci telewizji kablowej w Wielkopolsce i właściciela Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

O umowie poinformowały dziś rano służby PR kablówki. Nie podano w niej warunków transakcji.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?