Finanse: Banki kontra bitcoin
Rosnąca popularność i wycena bitcoina nie wszystkim są na rękę. Niedawno jeden z oddziałów BZ WBK wypowiedział klientowi handlującemu tą kryptowalutą umowę o prowadzenie rachunków. Nie chodziło jednak o klienta indywidualnego inwestującego na własny rachunek, ale o jedną z giełd. BZ WBK w oświadczeniu wyjaśnił, że podjął decyzję o nienawiązywaniu relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, jeśli współpraca została wcześniej podjęta.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795345_Finanse:_Banki_kontra_bitcoin.html (dostęp płatny)
Puls Biznesu
Trendy w e-commerce
W 2018 r. kierunek zmian wytyczą światowi giganci e-handlu i reklamy internetowej. Rok 2017 w handlu elektronicznym stał pod znakiem urządzeń mobilnych — w tym kanale robiła zakupy blisko połowa polskich użytkowników smartfonów. Ubiegły rok to także czas optymalizacji e-sklepów, czyli m. in. przyspieszenie procesu zwrotów i kontaktu z klientem.
https://www.pb.pl/trendy-w-e-commerce-902514 (dostęp płatny)
Banki odwracają się od krypto biznesu
Sektor bankowy wspiera KNF i NBP w walce z kryptowalutowymi naciągaczami. Na celowniku instytucji finansowych znajdują się też giełdy i kantory. W grudniu pierwszy duży bank w Polsce wypowiedział umowę na prowadzenie rachunku firmie skupionej wokół kryptowalutowego biznesu. Internauci zarzucali bankowi cenzurę czy zamach na niezależność finansową klienta.
https://www.pb.pl/banki-odwracaja-sie-od-kryptobiznesu-902527 (dostęp płatny)
Polskie 5G nabiera kształtów
Resort cyfryzacji ruszył z konsultacjami publicznymi strategii wprowadzenia 5G. W tym roku ma położyć podwaliny prawne. Każde pokolenie ma własny czas, ale w telekomunikacji ten czas jest coraz krótszy. Telekomy w Polsce jeszcze nie zakończyły inwestycji w infrastrukturę sieciową, spełniającą standardy czwartej generacji, a już muszą zacząć pracować nad wprowadzeniem piątej generacji, która pozwoli na szybszą transmisję danych do większej liczby użytkowników oraz rosnącej liczby maszyn, łączących się bezprzewodowo z internetem.
https://www.pb.pl/polskie-5g-nabiera-ksztaltow-902529 (dostęp płatny)
Zakupy na kreskę skusiły Paypo
Fintechowy biznes twórcy Apaczki wkracza do gry o rynek odroczonych płatności, który ostatnio jak magnes przyciąga banki i operatorów. Coraz więcej firm wyspecjalizowanych w płatnościach online wietrzy biznes w metodzie „kup teraz, zapłać później”. Atrakcyjny rynek skusił Radosława Nawrockiego, twórcę firmy Apaczka.pl — brokera usług kurierskich współpracującego m.in. z Allegro. Z myślą o odroczonych płatnościach biznesmen stworzył pożyczkowy fintech Paypo, który już od roku szykuje się do uruchomienia usługi. Konkurencja też nie zasypia gruszek w popiele. PayU wystartowało we wrześniu, a eCard z Dotpayem dopinają na ostatni guzik integrację z merchantami. Odroczone płatności zaoferuje też Polakom czeskie Twisto (…)
https://www.pb.pl/zakupy-na-kreske-skusily-paypo-902528 (dostęp płatny)
ZUS ogłosił przetarg na rozwój KSI
Wart ponad 280 mln zł netto przetarg na wybór wykonawców do umowy ramowej na modyfikację i rozbudowę KSI ogłosił ZUS. Przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO) trwa rozprawa w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (KSI) ZUS, w której ścierają się Asseco i Comarch. Tymczasem ZUS ogłosił kolejny duży przetarg, w którym zapewne będą konkurowały największe firmy informatyczne. Ogłoszone właśnie postępowanie dotyczy wyboru wykonawców do czteroletniej umowy ramowej na rozwój największego krajowego systemu. ZUS chce wybrać trzech wykonawców. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 282 mln zł netto.
https://www.pb.pl/zus-oglosil-przetarg-na-rozwoj-ksi-902525 (dostęp płatny)