Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 8 stycznia

Publikacja: 08.01.2018 07:30

Grają ministerstwu na nosie
Wystarczy dodatkowa cyfra w adresie, by nielegalny serwis hazardowy wciąż był dostępny dla graczy. Ministerstwo Finansów nie uzupełnia bowiem rejestru zakazanych domen wystarczająco często. S. A1, A6

Wpędził w kłopoty klientów, sam je ma
Pierwsze pozwy i spadki na giełdzie to efekty afery wokół wadliwych procesorów Intela. Ale problemy tej firmy mogą się dopiero zacząć. S. A15

O opodatkowaniu budynków i budowli
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego (z 13 grudnia 2017 r.) ma kolosalne znaczenie dla firm telekomunikacyjnych, energetycznych, gazowych, które stawiają budynki i umieszczają w nich różnego rodzaju urządzenia (dziennik przypomina istotne wyroki z 2017 r.). S. C5

Gazeta Wyborcza

Przegryw czy wygryw
Młodzi mają trzy największe lęki. Że nic nie wiedzą, że są zbyt głupi. Że nie są zbyt ładni, bo trudno sprostać kanonom piękna z Instagrama. Że mogą po prostu znaleźć się poza grupą. Królicza Nora to nieformalna sieć obserwatorów młodej kultury i nowych mediów. Szukają zjawisk i trendów, które nie zdążyły jeszcze wypłynąć na powierzchnię (z Króliczą Norą – Dominiką Sitnicką, Łukaszem Tarnowskim, Anną Rzeźnik, Maciejem Kosiorkiem, Bartłomiejem Brachem – rozmawia Wojciech Tymiński). S. 16-17 (Duży Format).

Parkiet

Qumak: Jest zgoda na emisję akcji
Kurs Qumaka w piątek mocno spadał. Po południu za akcję płacono 1,97 zł, po spadku o ponad 11 proc. Widać było również wzmożony obrót. Wcześniej spółka poinformowała o decyzjach podjętych przez walne zgromadzenie. Zgodziło się ono na emisję akcji. Ich cena na razie nie jest znana, ustali ją zarząd.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795335_Qumak:_Jest_zgoda_na_emisje_akcji.html (dostęp płatny)

Finanse: Banki kontra bitcoin
Rosnąca popularność i wycena bitcoina nie wszystkim są na rękę. Niedawno jeden z oddziałów BZ WBK wypowiedział klientowi handlującemu tą kryptowalutą umowę o prowadzenie rachunków. Nie chodziło jednak o klienta indywidualnego inwestującego na własny rachunek, ale o jedną z giełd. BZ WBK w oświadczeniu wyjaśnił, że podjął decyzję o nienawiązywaniu relacji z podmiotami zajmującymi się obrotem wirtualnymi walutami oraz o wycofywaniu się z tych relacji, jeśli współpraca została wcześniej podjęta.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795345_Finanse:_Banki_kontra_bitcoin.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Trendy w e-commerce
W 2018 r. kierunek zmian wytyczą światowi giganci e-handlu i reklamy internetowej. Rok 2017 w handlu elektronicznym stał pod znakiem urządzeń mobilnych — w tym kanale robiła zakupy blisko połowa polskich użytkowników smartfonów. Ubiegły rok to także czas optymalizacji e-sklepów, czyli m. in. przyspieszenie procesu zwrotów i kontaktu z klientem.
https://www.pb.pl/trendy-w-e-commerce-902514 (dostęp płatny)

Banki odwracają się od krypto biznesu
Sektor bankowy wspiera KNF i NBP w walce z kryptowalutowymi naciągaczami. Na celowniku instytucji finansowych znajdują się też giełdy i kantory. W grudniu pierwszy duży bank w Polsce wypowiedział umowę na prowadzenie rachunku firmie skupionej wokół kryptowalutowego biznesu. Internauci zarzucali bankowi cenzurę czy zamach na niezależność finansową klienta.
https://www.pb.pl/banki-odwracaja-sie-od-kryptobiznesu-902527 (dostęp płatny)

Polskie 5G nabiera kształtów
Resort cyfryzacji ruszył z konsultacjami publicznymi strategii wprowadzenia 5G. W tym roku ma położyć podwaliny prawne. Każde pokolenie ma własny czas, ale w telekomunikacji ten czas jest coraz krótszy. Telekomy w Polsce jeszcze nie zakończyły inwestycji w infrastrukturę sieciową, spełniającą standardy czwartej generacji, a już muszą zacząć pracować nad wprowadzeniem piątej generacji, która pozwoli na szybszą transmisję danych do większej liczby użytkowników oraz rosnącej liczby maszyn, łączących się bezprzewodowo z internetem.
https://www.pb.pl/polskie-5g-nabiera-ksztaltow-902529 (dostęp płatny)

Zakupy na kreskę skusiły Paypo
Fintechowy biznes twórcy Apaczki wkracza do gry o rynek odroczonych płatności, który ostatnio jak magnes przyciąga banki i operatorów.  Coraz więcej firm wyspecjalizowanych w płatnościach online wietrzy biznes w metodzie „kup teraz, zapłać później”. Atrakcyjny rynek skusił Radosława Nawrockiego, twórcę firmy Apaczka.pl — brokera usług kurierskich współpracującego m.in. z Allegro. Z myślą o odroczonych płatnościach biznesmen stworzył pożyczkowy fintech Paypo, który już od roku szykuje się do uruchomienia usługi. Konkurencja też nie zasypia gruszek w popiele. PayU wystartowało we wrześniu, a eCard z Dotpayem dopinają na ostatni guzik integrację z merchantami. Odroczone płatności zaoferuje też Polakom czeskie Twisto (…)
https://www.pb.pl/zakupy-na-kreske-skusily-paypo-902528 (dostęp płatny)

ZUS ogłosił przetarg na rozwój KSI
Wart ponad 280 mln zł netto przetarg na wybór wykonawców do umowy ramowej na modyfikację i rozbudowę KSI ogłosił ZUS. Przed Krajową Izbą Odwoławczą (KIO) trwa rozprawa w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (KSI) ZUS, w której ścierają się Asseco i Comarch. Tymczasem ZUS ogłosił kolejny duży przetarg, w którym zapewne będą konkurowały największe firmy informatyczne. Ogłoszone właśnie postępowanie dotyczy wyboru wykonawców do czteroletniej umowy ramowej na rozwój największego krajowego systemu. ZUS chce wybrać trzech wykonawców. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 282 mln zł netto.
https://www.pb.pl/zus-oglosil-przetarg-na-rozwoj-ksi-902525 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Polisy na smartfony to często wydmuszki
Coraz więcej problemów z ochroną sprzętu RTV i AGD w towarzystwach zagranicznych. Rzecznik finansowy interweniuje. Nabywcom smartfonów, laptopów czy tabletów coraz częściej sprzedawane są wydmuszkowe polisy, w których ubezpieczycielem jest firma z siedzibą w innych państwie UE. W razie problemu z taką polisą klient ma zawężone pole manewru. Jeśli dochodzi do nieprawidłowości przy likwidacji szkód albo sprzedaży, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma utrudnione działanie i musi wystąpić z wnioskiem do nadzoru danego państwa Unii.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1363247-Polisy-na-smartfony-to-czesto-wydmuszki.html (dostęp płatny)

Bitcoiny bez nadzoru
Kryptowaluty coraz bardziej zaprzątają głowy największych światowych ekonomistów i bankierów. To w dużej mierze efekt rosnącej popularności bitcoina. W ciągu kilku ostatnich lat ta wirtualna waluta zwielokrotniła swoją wartość. Zapewne rynek ten przyciągnął wielu spekulantów liczących na łatwy i szybki zarobek. A za nimi zdają się podążać kolejni inwestorzy skuszeni perspektywą zysków.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1363242-Bitcoiny-bez-nadzoru.html (dostęp płatny)

Banki odwracają się od handlujących bitcoinem
KNF nie chce ingerować w rynek walut wirtualnych. Banki jednak boją się, że bańka bitcoinowa pęknie, i kończą współpracę z giełdami kryptowaluty. http://archiwum.rp.pl/artykul/1363246-Banki-odwracaja-sie-od-handlujacych-bitcoinem.html (dostęp płatny)

Wszystkie miliardy już w Polsce
Komisja Europejska w błyskawicznym tempie rozliczyła największy program operacyjny z lat 2007–2013.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1363252-Wszystkie-miliardy-juz-w-Polsce.html (dostęp płatny)

Grają ministerstwu na nosie
Wystarczy dodatkowa cyfra w adresie, by nielegalny serwis hazardowy wciąż był dostępny dla graczy. Ministerstwo Finansów nie uzupełnia bowiem rejestru zakazanych domen wystarczająco często. S. A1, A6

Wpędził w kłopoty klientów, sam je ma
Pierwsze pozwy i spadki na giełdzie to efekty afery wokół wadliwych procesorów Intela. Ale problemy tej firmy mogą się dopiero zacząć. S. A15

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek