Ruszyły targi Mobile World Congress 2018. Co pokazali producenci?

Publikacja: 26.02.2018 10:29

Ruszyły targi Mobile World Congress 2018. Co pokazali producenci?

Foto: cyfrowa.rp.pl

W stolicy Katalonii ruszyły w poniedziałek 26 lutego kolejne targi firm z branży telekomunikacji mobilnej – Mobile World Congress 2018. Tym razem ich hasło przewodnie brzmi: „Tworząc lepszą przyszłość”.

Źródło: GSMA

Tradycyjnie już prologiem do tego wydarzenia były konferencje producentów urządzeń konsumenckich, w tym chińskiego Huawei i koreańskiego Samsunga.

Huawei zwleka z prezentacją nowego smartfonu (zapewne celowo), a na największą imprezę technologiczną w Europie przygotował rozszerzenie portfolio komputerów przenośnych, tabletów i urządzeń dostępowych. Zaprezentował przede wszystkim nowy aluminiowy laptop wyposażony w niespotykany do tej pory na rynku wyświetlacz dotykowy full view. Zachętą do kupienia tego urządzenia ma być przede wszystkim jego kompaktowy rozmiar (13,9 cali) i niewielka waga (1,33 kg).

Najwięcej uwagi przyciąga kamera, który znajduje się w wysuwanym klawiszu funkcyjnym, a nie nad ekranem. To rozwiązanie budzi sporo kontrowersji. Po słynnym zdjęciu Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, na którym przednia kamera laptopa jest zaklejona rozpoczęły się dyskusję dotyczące bezpieczeństwa danych i możliwości automatycznego nagrywania treści, bez wiedzy właściciela urządzenia. W wypadku kamery w klawiszu, jej zablokowanie jest zdecydowanie trudniejsze.

Polska będzie krajem, do którego laptop wejdzie w drugiej kolejności, prawdopodobnie pod koniec drugiego kwartału 2018 roku. Zaprezentowane tablety, serii Media Pad M5, nie zaskoczyły nowymi rozwiązaniami. Wyjątkiem jest model, który można połączyć z klawiaturą i przejść w tryb pracy desktopu. To rozwiązanie wygodne i wpisujące się w światowy trend komputerów kompaktowych.

Największy nacisk w prezentacji Huawei położył na wydajną i szybko ładującą się baterię w urządzeniach przenośnych. Ostatecznie jednak największym zaskoczeniem okazały się ceny. Wyraźnie widać, że Huawei nie jest już marką aspirującą, a jednym z czołowych producentów. Mówiąc inaczej: wydaje się, że etap walki o klientów ceną ma już za sobą.

Komputer przenośny koncern wycenił na około 6 tys. zł w wersji ze słabszym procesorem Intela i5 oraz pamięcią 256GB. Za najlepszą konfigurację trzeba będzie zapłacić o ponad 2 tysiące więcej. Ceny tabletów, których premiera w Polsce spodziewana jest na przełom kwartałów, wahają się zaś od około 1400 złotych (349 euro) do 2200 złotych (549 euro).

Zarząd Huawei bardzo mocno zaznaczał udział firmy w produkcji urządzeń odpowiadających najnowszym technologią. Największy nacisk położony został na Internet Rzeczy i komunikację urządzeń między sobą oraz na technologię 5G, która ma te rozwiązania umożliwić w sposób płynny i szybki.

Już w najbliższych tygodniach pojawią się w dystrybucji konsumenckiej routery Huawei 5G CPE wspierające technologię 4G i… – jak podaj Huawei – 5G. To o tyle ciekawe, że nie są znane parametry techniczne, które mają wspierać te rozwiązania. Do tej pory nie ma wypracowanych i zunifikowanych norm i standardów dla 5G.

Koreański Samsung po raz kolejny w Barcelonie pokazał nowy model najwyższego modelu. Galaxy S9 to urządzenie, którego wygląd nieznacznie różni się od zeszłorocznego S8. Nowe telefony są nieco – o 100 zł – droższe niż poprzednicy (3599 zł trzeba wydać za wersję S9 i 3999 za wersję S9 Plus z podwójnym aparatem). W szczegółach różnią się wieloma niuansami, które robią duże wrażenie.

Flagowiec wyposażony jest w poprawiony aparat (poprawiono stabilizację i ujęcia w słabym oświetleniu) i kamerę, która umożliwia nagrywanie filmików w trybie slow-motion. Samo rozwiązanie nie jest innowacją, ale inżynierowie Samsunga zadbali o jakość obrazu oraz o skalowanie czasu filmu, który pozwala się cieszyć wszystkimi detalami.

Drugim rozwiązaniem, które z pewnością przypadnie do gustu przede wszystkim młodszej części klientów jest spersonalizowany tryb emotikonów (obrazków podkreślających cechy emocjonalne wypowiedzi w komunikacji przy pomocy internetu). W S9 mają animowaną twarz właściciela urządzenia. Znaczące jest, ze mają rozdzielczość oraz wagę pozwalającą przesyłać je na dowolny smartfon obsługujący tradycyjne emotikony. Samsunga S9 można od dnia premiery zamówić w przedsprzedaży u trzech polskich operatorów telekomunikacyjnych (poinformowały o tym już Orange Polska, T-Mobile Polska oraz rzecznik Play – Marcin Gruszka i Plus).

Na nowy flagowiec Huawei P20 poczekamy do 27 marca, kiedy chiński koncern zaplanował premierę.

W stolicy Katalonii ruszyły w poniedziałek 26 lutego kolejne targi firm z branży telekomunikacji mobilnej – Mobile World Congress 2018. Tym razem ich hasło przewodnie brzmi: „Tworząc lepszą przyszłość”.

Źródło: GSMA

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów