Ruszyły targi Mobile World Congress 2018. Co pokazali producenci?

Publikacja: 26.02.2018 10:29

Ruszyły targi Mobile World Congress 2018. Co pokazali producenci?

Foto: cyfrowa.rp.pl

W stolicy Katalonii ruszyły w poniedziałek 26 lutego kolejne targi firm z branży telekomunikacji mobilnej – Mobile World Congress 2018. Tym razem ich hasło przewodnie brzmi: „Tworząc lepszą przyszłość”.

Źródło: GSMA

Tradycyjnie już prologiem do tego wydarzenia były konferencje producentów urządzeń konsumenckich, w tym chińskiego Huawei i koreańskiego Samsunga.

Huawei zwleka z prezentacją nowego smartfonu (zapewne celowo), a na największą imprezę technologiczną w Europie przygotował rozszerzenie portfolio komputerów przenośnych, tabletów i urządzeń dostępowych. Zaprezentował przede wszystkim nowy aluminiowy laptop wyposażony w niespotykany do tej pory na rynku wyświetlacz dotykowy full view. Zachętą do kupienia tego urządzenia ma być przede wszystkim jego kompaktowy rozmiar (13,9 cali) i niewielka waga (1,33 kg).

Najwięcej uwagi przyciąga kamera, który znajduje się w wysuwanym klawiszu funkcyjnym, a nie nad ekranem. To rozwiązanie budzi sporo kontrowersji. Po słynnym zdjęciu Marka Zuckerberga, założyciela Facebooka, na którym przednia kamera laptopa jest zaklejona rozpoczęły się dyskusję dotyczące bezpieczeństwa danych i możliwości automatycznego nagrywania treści, bez wiedzy właściciela urządzenia. W wypadku kamery w klawiszu, jej zablokowanie jest zdecydowanie trudniejsze.

Polska będzie krajem, do którego laptop wejdzie w drugiej kolejności, prawdopodobnie pod koniec drugiego kwartału 2018 roku. Zaprezentowane tablety, serii Media Pad M5, nie zaskoczyły nowymi rozwiązaniami. Wyjątkiem jest model, który można połączyć z klawiaturą i przejść w tryb pracy desktopu. To rozwiązanie wygodne i wpisujące się w światowy trend komputerów kompaktowych.

Największy nacisk w prezentacji Huawei położył na wydajną i szybko ładującą się baterię w urządzeniach przenośnych. Ostatecznie jednak największym zaskoczeniem okazały się ceny. Wyraźnie widać, że Huawei nie jest już marką aspirującą, a jednym z czołowych producentów. Mówiąc inaczej: wydaje się, że etap walki o klientów ceną ma już za sobą.

Komputer przenośny koncern wycenił na około 6 tys. zł w wersji ze słabszym procesorem Intela i5 oraz pamięcią 256GB. Za najlepszą konfigurację trzeba będzie zapłacić o ponad 2 tysiące więcej. Ceny tabletów, których premiera w Polsce spodziewana jest na przełom kwartałów, wahają się zaś od około 1400 złotych (349 euro) do 2200 złotych (549 euro).

Zarząd Huawei bardzo mocno zaznaczał udział firmy w produkcji urządzeń odpowiadających najnowszym technologią. Największy nacisk położony został na Internet Rzeczy i komunikację urządzeń między sobą oraz na technologię 5G, która ma te rozwiązania umożliwić w sposób płynny i szybki.

Już w najbliższych tygodniach pojawią się w dystrybucji konsumenckiej routery Huawei 5G CPE wspierające technologię 4G i… – jak podaj Huawei – 5G. To o tyle ciekawe, że nie są znane parametry techniczne, które mają wspierać te rozwiązania. Do tej pory nie ma wypracowanych i zunifikowanych norm i standardów dla 5G.

Koreański Samsung po raz kolejny w Barcelonie pokazał nowy model najwyższego modelu. Galaxy S9 to urządzenie, którego wygląd nieznacznie różni się od zeszłorocznego S8. Nowe telefony są nieco – o 100 zł – droższe niż poprzednicy (3599 zł trzeba wydać za wersję S9 i 3999 za wersję S9 Plus z podwójnym aparatem). W szczegółach różnią się wieloma niuansami, które robią duże wrażenie.

Flagowiec wyposażony jest w poprawiony aparat (poprawiono stabilizację i ujęcia w słabym oświetleniu) i kamerę, która umożliwia nagrywanie filmików w trybie slow-motion. Samo rozwiązanie nie jest innowacją, ale inżynierowie Samsunga zadbali o jakość obrazu oraz o skalowanie czasu filmu, który pozwala się cieszyć wszystkimi detalami.

Drugim rozwiązaniem, które z pewnością przypadnie do gustu przede wszystkim młodszej części klientów jest spersonalizowany tryb emotikonów (obrazków podkreślających cechy emocjonalne wypowiedzi w komunikacji przy pomocy internetu). W S9 mają animowaną twarz właściciela urządzenia. Znaczące jest, ze mają rozdzielczość oraz wagę pozwalającą przesyłać je na dowolny smartfon obsługujący tradycyjne emotikony. Samsunga S9 można od dnia premiery zamówić w przedsprzedaży u trzech polskich operatorów telekomunikacyjnych (poinformowały o tym już Orange Polska, T-Mobile Polska oraz rzecznik Play – Marcin Gruszka i Plus).

Na nowy flagowiec Huawei P20 poczekamy do 27 marca, kiedy chiński koncern zaplanował premierę.

W stolicy Katalonii ruszyły w poniedziałek 26 lutego kolejne targi firm z branży telekomunikacji mobilnej – Mobile World Congress 2018. Tym razem ich hasło przewodnie brzmi: „Tworząc lepszą przyszłość”.

Źródło: GSMA

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej