Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 19 marca

Publikacja: 19.03.2018 07:30

Spełnić trzy warunki, uruchomić sieć 5G

Nowe technologie potrzebują superszybkiego internetu, a operatorzy żeby go dostarczyć potrzebują dostępu do częstotliwości, złagodzenia norm prawnych i bardzo dużo pieniędzy.
S. A12

Setki tysięcy kas do dwukrotnej wymiany

Firmy zostaną zmuszone do wymiany około 1,8 mln kas fiskalnych, by umieszczać NIP na paragonie. Potem będą musiały kupić kolejne, działające online. Od razu nie mogą, bo nikt ich jeszcze nie produkuje. Problem wynika z wdrożenia nowych obowiązków przewidzianych przez dwa projekty nowelizacji ustawy o VAT.
S. B1

Rządowy pomiar internetu
Powstanie certyfikowana aplikacja pozwalająca na sprawdzenie prędkości łącza. Cel: pomóc konsumentom w walce z nieuczciwymi dostawcami. (…) Eksperci nie mają wątpliwości, że takie rozwiązanie pomoże konsumentom w sporach z przedsiębiorcami. (…) – Wydaje się, że w razie spoór sądy mogą patrzeć na certyfikowany system przychylniej niż dotychczas na pomiary dokonane w aplikacjach dostarczanych przez podmioty prywatne – uważa adwokat Dominik Jędrzejko (…). Powstanie więc coś na wzór domniemania prawnego, że pomiary dokonane za pomocą certyfikowanej aplikacji są prawidłowe. I to na dostawcę internetu zostanie przerzucony ciężar dowodzenia tego, że tak wcale nie jest.
S. B6

Komornicze allegro na finiszu
W ciągu 6 miesięcy ma ruszyć system do e-licytacji nieruchomości – zapowiada Krajowa Rada Komornicza. Powinien działać od roku, ale samorząd tłumaczy się brakiem pieniędzy.
S. B7

Parkiet

Orange: Firmy mogą przestać dzielić się pasmem

W ciągu dwóch tygodni Orange Polska i T-Mobile Polska, udziałowcy joint venture Networks!, mogą ogłosić ograniczenie współpracy – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu”. Jak usłyszeliśmy od osób znających kulisy sprawy, telekomy przestaną współdzielić częstotliwości z zakresu 1800 i 900 MHz. To by oznaczało ograniczenie przepływów finansowych między telekomami. Gdy przygotowywaliśmy ten materiał, trwały ostateczne ustalenia i podpisywanie dokumentów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797646_Orange:_Firmy_moga_przestac_dzielic_sie_pasmem.html (dostęp płatny)

Byki tygodnia, czyli trzy spółki z szansami na zwyżki…
(…) W ujęciu długoterminowym kurs akcji producenta gier wciąż pozostaje pod kontrolą niedźwiedzi. Od początku roku trwa jednak kontra byków, której skala jest coraz bardziej obiecująca. W dwa i pół miesiąca notowania wzrosły o blisko 100 proc. Cena wróciła nad średnie z 50 i 200 sesji, które są blisko utworzenia złotego krzyża. Formacja ta wpisywałaby się idealnie w scenariusz zmiany trendu na wzrostowy. Zwłaszcza że w minionym tygodniu kurs dotarł już do 3,98 zł, a więc znalazł się najwyżej od maja 2017 r. Najbliższe wsparcia: 3,5 i 3 zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797664_Byki_tygodnia_czyli_trzy_spolki_z_szansami_na_zwyzki.html (dostęp płatny)

186 awangardowych opinii o sztucznej inteligencji
Dawno nie widziałem tak awangardowo wydanej książki. „Hipsterska” okładka stylizowana na tekturę zawierająca srebrny element przeznaczony do odklejenia, srebrne „przybrudzenia” na kartkach, a wewnątrz niecodzienny układ graficzny. Wydawcy jak widać bardzo zależało, by przyciągnąć uwagę czytelnika. Zabieg ten jest zrozumiały, bo mało kto sięga po inteligentną lekturę. A książka „A ty, co sądzisz o myślących maszynach?” do takich się właśnie zalicza. To zbiór 186 esejów poświęconych tematyce sztucznej inteligencji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/797661_186_awangardowych_opinii_o_sztucznej_inteligencji.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Jak VAT-em nie zabić e-handlu

Resort finansów zastanawia się, jak ściągać podatek od towarów i usług od internetowego handlu z Chin i nie wyhamować jednocześnie Aliexpressu.  Już 4-5 mln Polaków kupuje na „chińskim Allegro”, czyli serwisie zakupowym Aliexpress, większym od amerykańskiego giganta Amazon. W serwisie należącym do Jacka Ma, najbogatszego Chińczyka, właściciela Alibaba Group, można zamówić wszystko: od wtyczki USB za dolara po elektronikę za kilka tysięcy dolarów. Przeważają produkty tanie, no name, o markach trudnych do wymówienia, imitujące znane marki lub wprost będące podróbkami.
https://www.pb.pl/jak-vat-em-nie-zabic-e-handlu-908215 (dostęp płatny)

Zyski Indaty ulotniły się jak kamfora
Spółka, która od lat pokazywała zyski, stoi na granicy bankructwa. Nowy zarząd wskazuje, że mogła fakturować nierealizowane umowy. Rada nadzorcza, audytor i regulator rynku milczą.  „Najszybciej rozwijająca się grupa IT”. Takie hasło nadal wita osoby odwiedzające stronę internetową giełdowej grupy spółek informatycznych Indata. Niestety w ostatnim czasie straciło nieco na aktualności. Zarząd Indaty przygotowuje właśnie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu lub przeprowadzenia restrukturyzacji.
https://www.pb.pl/zyski-indaty-ulotnily-sie-jak-kamfora-908209 (dostęp płatny)

Polkomtel wymyka się karom

Sąd zdjął z telekomu 6 mln zł kary. W sprawie innej, wysokości 11,6 mln zł, proces będzie powtórzony. Polkomtel, jako czołowy gracz w branży telekomunikacyjnej, od wielu lat doświadczał surowości Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Gdyby sporządzić ranking firm najczęściej i najbardziej karanych przez ten urząd, byłby bardzo wysoko.
https://www.pb.pl/polkomtel-wymyka-sie-karom-908213 (dostęp płatny)

RODO potknęło się na starych pozwoleniach
Przy zbieraniu danych osobowych administrator musi informować o możliwości wycofania się ze zgody na ich przetwarzanie.  Zbliżająca się reforma ochrony danych osobowych, a w zasadzie niejednoznacznie sformułowane przepisy unijnego rozporządzenia (RODO), sprawiły, że wydano trzy stanowiska w sprawie możliwości honorowania pozwoleń na przetwarzanie danych uzyskanych według dotychczasowych zasad. Na dodatek to trzy inne opinie, a problem jest tym trudniejszy do rozwikłania, że wydały je ważne instytucje — podkreślali uczestnicy konferencji „Pulsu Biznesu” na temat marketingu i sprzedaży w zgodzie z regulacjami RODO.
https://www.pb.pl/rodo-potknelo-sie-na-starych-pozwoleniach-908204 (dostęp płatny)

Influencer pomoże sprzedać
Media tradycyjne coraz rzadziej wpływają na decyzje zakupowe odbiorców. Media tradycyjne coraz rzadziej wpływają na decyzje zakupowe odbiorców. To social media pomagają skutecznie dotrzeć z komunikatem do niemal każdego. Jak wynika z Raportu Docplayer „Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie”, już blisko połowa polskich internautów przed nabyciem produktu bądź skorzystaniem z usługi szuka najpierw opinii na jej temat w sieci. W ciągu ostatnich kilku lat mocno wzrosła popularność tzw. influencer marketingu.
https://www.pb.pl/influencer-pomoze-sprzedac-908203 (dostęp płatny)

Podzielę się danymi, jeśli dostanę zniżkę
Niemal połowa Polaków jest gotowa udostępnić firmom informacje o sobie, ale chce czegoś w zamian. Najczęściej liczy na zakup po korzystniejszej cenie. Spora część konsumentów nie ma problemu z dzieleniem się danymi osobowymi — wynika z badania Payback Opinion Roll przeprowadzonego na grupie 1441 osób. Aż 45 proc. respondentów jest gotowych zrobić to w zamian za zniżki na zakupy, 41 proc. za gratisowe produkty, a 38 proc. za dodatkowe punkty lojalnościowe.
https://www.pb.pl/podziele-sie-danymi-jesli-dostane-znizke-908201 (dostęp płatny)

Granty ułatwią dostęp do nowych technologii
Przedstawiciele biznesu i nauki, którzy chcą wspólnie realizować projekty mogą zdobyć dotacje z poddziałania 4.1.2 programu Inteligentny Rozwój.  Przedstawiciele biznesu i nauki, którzy chcą wspólnie realizować projekty obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, mogą zdobyć dotacje z poddziałania 4.1.2 programu Inteligentny Rozwój („Regionalne agendy naukowo-badawcze”). Budżet naboru wynosi 200 mln zł.
https://www.pb.pl/granty-ulatwia-dostep-do-nowych-technologii-908200 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Bitcoin mniej nęci

Kurs bitcoina doznał w zeszłym tygodniu silnej przeceny i spadł nawet poniżej 8 tys. dol. (w piątek po południu za 1 bitcoina płacono 8,2 tys. dol.). Ten poziom, zdaniem analityków firmy Fundstrat Global Advisors oznacza, że wydobywanie nowych bitcoinów w niektórych krajach odbywa się już na granicy opłacalności. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369047-Bitcoin-mniej-neci.html (dostęp płatny)

Kiedy zbywca bitcoinów staje się podatnikiem VAT
Obrót kryptowalutą na polskich i zagranicznych giełdach na rzecz niezidentyfikowanych nabywców, przeprowadzany we własnym imieniu jest rodzajem spekulacji rynkowej. O tym, czy zbywca staje się z tego tytułu przedsiębiorcą, decyduje skala i natężenie działalności prowadzonej w tym zakresie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368929-Kiedy-zbywca-bitcoinow-staje-sie-podatnikiem-VAT.html (dostęp płatny)

Handel złotem wraca na Allegro
Lider e-handlu po kilku latach przerwy zacznie sprzedawać szlachetny kruszec w sztabkach i monetach – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Polacy zawsze chętnie traktowali kruszce, a zwłaszcza złoto, jako inwestycję. Teraz mają ku temu dodatkowe możliwości. Jeszcze w marcu na serwisie Allegro pojawi się oferta złota inwestycyjnego w partnerstwie z Mennicą Polską.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369045-Handel-zlotem-wraca-na-Allegro.html (dostęp płatny)

Telekomy tasują częstotliwości, by rozpędzić sieć
Orange i T-Mobile ogłoszą wkrótce, że przestają współdzielić częstotliwości mobilnego internetu LTE. Wszystkie telekomy szykują się na nadejście sieci 5G. Trwa już walka o potrzebne pasmo. W ciągu dwóch tygodni Orange Polska i T-Mobile Polska, udziałowcy joint venture Networks!, mogą ogłosić ograniczenie współpracy – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369033-Telekomy-tasuja-czestotliwosci-by-rozpedzic-siec.html (dostęp płatny)

Polscy producenci gier rozpoczynają ofensywę
Rynek jest wart już ponad 500 mln dolarów. Zapowiada się bardzo ciekawy rok. Poniedziałek jest symbolicznym dniem dla polskiej branży gier. Po raz pierwszy w historii jej reprezentant jest notowany w prestiżowym WIG20. Chodzi o CD Projekt, który wypchnął z giełdowego indeksu rzeszowską firmę Asseco.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1369026-Polscy-producenci-gier-rozpoczynaja-ofensywe.html (dostęp płatny)

Chcesz być smart? Otwórz dane
Udostępnianie informacji zbieranych przez samorząd pozwala odkryć cały potencjał miasta. Dzięki ich analizie i innowacyjnemu wykorzystaniu powstaną nowe biznesy, a mieszkańcy zyskają funkcjonalne narzędzia poprawiające jakość życia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1368932-Chcesz-byc-smart-Otworz-dane.html (dostęp płatny)

Spełnić trzy warunki, uruchomić sieć 5G

Nowe technologie potrzebują superszybkiego internetu, a operatorzy żeby go dostarczyć potrzebują dostępu do częstotliwości, złagodzenia norm prawnych i bardzo dużo pieniędzy.
S. A12

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów