Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 20 lutego

Publikacja: 20.02.2018 07:30

Tajemna wiedza o danych. Polacy nie dowiedzą się o tym, że ich dane wyciekły

Większość firm już wkrótce nie będzie musiała powiadamiać klientów o naruszeniu bezpieczeństwa ich danych osobowych. Taką informację przekażą nowemu urzędowi. Gdy dwa i pół roku temu hacker włamał się do jednej z kancelarii prawnych i wykradł poufne dane jej klientów, Polacy dowiedzieli się o tym wyłącznie dlatego, że sam to ogłosił żądając pół miliona euro za nieujawnianie plików. Sposób zachowania firm, w których doszło do wycieku danych miał się zmienić wraz z nadejściem nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Okazuje się jednak, że w Polsce się nie zmieni.
S. A1, B4

Robotyzacja zmniejsza bezrobocie

Liczba robotów rośnie w całej Europie. Europa Środkowa i Wschodnia jest najszybciej rozwijającym się pod tym względem zrobotyzowania rynkiem na świecie. Mówimy o 26-proc. wzroście w skali roku. W przeszłości roboty były wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Teraz rośnie zapotrzebowanie w zupełnie innych branżach – mówi Frank Duggan, wiceprezes Grupy ABB na Europę.
S. A13

Gazeta Wyborcza

Fejs da haka na Polaka
ZUS obserwuje nasze profile na Facebooku. A także naszych znajomych i krewnych. I to jest legalne.
S.7

Reforma L4: od lipca nie choruj
Za cztery miesiące zamiast papierowych mają być wyłącznie elektroniczne zwolnienia chorobowe. – Wciąż nie ma odpowiedniego systemu. Wszystko skończy się dramatem dla pacjentów – alarmują lekarze. I wzywają rząd, by to zatrzymał. E-Zwolnienia pojawiły się już w 2016 r., ale zgodnie z ustawą można je wydawać razem z papierowymi do czerwca 2018 r. Do tej pory lekarze wystawili około 2 mln elektronicznych zwolnień. Dla porównania, tych elektronicznych rocznie wpływa do ZUS ok. 23 milionów. (…) Firmy, które płacą składki na ubezpieczenie społeczne do końca 2015 r. musiały założyć konta (tzw. profile) na portalu ZUS. Wyjątek stanowią firmy zatrudniające mniej niż 5 osób. Problem w tym, że do dziś część firm, także te państwowe, nie założyła konta.
S. 11

Parkiet

Regulacyjny galimatias
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej i Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji nie zakończyły batalii z UKE o sposób zwolnienia Orange Polska z części obowiązków.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/796544_Regulacyjny_galimatias.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Magiczne gogle droższe niż supersmartfony
Shaquille O’Neil, słynny były koszykarz założył gogle Magic Leap – o tajemniczej spółce znowu zrobiło się głośno. Amerykański start-up rozwijający technologię rzeczywistości poszerzonej pozyskał ważnego partnera – NBA.
S. 20

Sir Branson chce budować hyperloopa w Indiach|
Jego spółka Virgin Hyperloop One chce zbudować połączenie między miastem Pune a nowym portem lotniczym w Bombaju.
S. 20

Rzeczpospolita

Elektroniczne raporty stresują
Połowa małych przedsiębiorców nie jest gotowa na składanie plików JPK VAT. W poniedziałek 26 lutego mija termin pierwszej wysyłki przez mikroprzedsiębiorców informacji o zakupach i sprzedaży JPK_VAT. Okazuje się, że to powód do stresu dla wielu z nich.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366766-Elektroniczne-raporty-stresuja.html (dostęp płatny)

Uber stawia na Kijów kosztem Warszawy
Już nie w Polsce, lecz na Ukrainie, będą zapadać najważniejsze dla naszego regionu decyzje, podejmowane przez amerykański startup. Amerykańska aplikacja łącząca kierowców z pasażerami niespodziewanie przenosi część biura z Warszawy do Kijowa. Wcześniej to z naszej stolicy kierowano działaniami Ubera nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366825-Uber-stawia-na-Kijow-kosztem-Warszawy.html (dostęp płatny)

Kłopot Facebooka
Zasady udostępniania danych przez portal społecznościowy naruszają prawa konsumentów – orzekł sąd w Berlinie.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366758-Klopot-Facebooka.html (dostęp płatny)

Areszt twórcy WikiLeaks aktualny
Wielka Brytania: sąd podtrzymał nakaz aresztowania Juliana Assange’a, który ponad pięć lat przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. W maju 2017 r. szwedzka prokuratura, uznając, że nie uda się go tam sprowadzić, umorzyła dochodzenia o gwałt na obywatelce Szwecji. W tej sytuacji zdaniem obrony nie ma powodu utrzymać aresztu Assange’a.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366757-Areszt-tworcy-WikiLeaks-aktualny.html (dostęp płatny)

Prowadzimy wiele rozmów w sprawie potencjalnych przejęć
Zanotowaliśmy ok. 40-proc. wzrost liczby zamówień. W końcówce roku obsługiwaliśmy ich ok. 15 tys. dziennie w czasie gorącego okresu okołoświątecznego. To efekt zarówno dobrej sytuacji w naszych podstawowych kategoriach, jak i rozbudowania oferty o zupełnie nowy asortyment – mówi Michał Pawlik, prezes sklepu Morele.net z portfolio spółek funduszy MCI Capital. 
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366763-Prowadzimy-wiele-rozmow-w-sprawie-potencjalnych-przejec.html (dostęp płatny)

Pionier e-handlu zdecydowanie nie spoczywa na laurach
Już niemal co piąta złotówka wydawana na sprzęt trafia do sprzedawców internetowych. Oznacza to, że udział e-handlu jest kilkukrotnie wyższy od średniej dla całej sprzedaży detalicznej, wynoszącej 5–6 proc. Z ostatnich danych Gfk wynika, że średnio 17,2 proc. obrotów sektora handlu elektroniką przypada na sklepy internetowe. Co więcej, ich udział nadal się zwiększa: w ciągu roku wzrósł o 1,5 pkt. proc.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366761-Pionier-e-handlu-zdecydowanie-nie-spoczywa-na-laurach.html (dostęp płatny)

Polacy chcą wydawać na sprzęt elektroniczny
Nasz rynek od lat systematycznie rośnie. Na tle innych państw nie jest jednak zbyt wielki Według najnowszych danych, w IV kwartale 2017 r. wartość zakupów sprzętu elektronicznego wzrosła o ponad 8 proc. We wcześniejszych kwartałach dynamika była tylko nieco niższa – zatem można uznać, iż miniony rok był doskonałym okresem zarówno dla producentów jak i sprzedawców z tego segmentu rynku.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366760-Polacy-chca-wydawac–na-sprzet-elektroniczny.html (dostęp płatny)

Rynek szuka nowych możliwości rozwoju
Nowości najlepiej nakręcają sprzedaż. Ten rok też będzie bogaty w debiuty. Elektronika użytkowa to jeden z sektorów, w których popytem rządzą spektakularne debiuty. Dlatego kalendarz planowanych w danym roku debiutów, zwłaszcza tzw. flagowych produktów, determinuje prowadzenie akcji promocyjnej czy terminy składania zamówień.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1366762-Rynek-szuka-nowych-mozliwosci-rozwoju.html (dostęp płatny)

Tajemna wiedza o danych. Polacy nie dowiedzą się o tym, że ich dane wyciekły

Większość firm już wkrótce nie będzie musiała powiadamiać klientów o naruszeniu bezpieczeństwa ich danych osobowych. Taką informację przekażą nowemu urzędowi. Gdy dwa i pół roku temu hacker włamał się do jednej z kancelarii prawnych i wykradł poufne dane jej klientów, Polacy dowiedzieli się o tym wyłącznie dlatego, że sam to ogłosił żądając pół miliona euro za nieujawnianie plików. Sposób zachowania firm, w których doszło do wycieku danych miał się zmienić wraz z nadejściem nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Okazuje się jednak, że w Polsce się nie zmieni.
S. A1, B4

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek