Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 21 maja

Publikacja: 21.05.2018 07:30

Maxcom: Prognozy producenta telefonów w dół

O 2,18 proc. rósł w piątek kurs akcji Maxcomu, producenta telefonów komórkowych, mimo że drugi raz od debiutu na GPW obniżył prognozy wyników. W czwartek, już po zamknięciu giełdowej sesji, firma podała, że w tym roku zamiast prawie 210 mln zł wypracuje 156 mln zł przychodów, zamiast prawie 23 mln zł EBITDA –15,7 mln zł, a zamiast 22 mln zł – około 12,5 mln zł zysku netto.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799490_Maxcom:_Prognozy_producenta_telefonow_w_dol.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Orange chce mieć Orange Bank
Małżeństwo operatora z mBankiem przechodzi kryzys i jeszcze w tym roku może się zakończyć. Orange w nowej strategii dla usług finansowych zakłada budowę banku. Małżeństwo zawarto w pośpiechu, bo poprzedni konkurent do ręki Orange Polska, Raiffeisen Polbank, wycofał się z konkurów w ostatnim momencie — jego wiedeńska matka nie dała zgody na związek. W miejsce konkurenta szybko wskoczył mBank i w kilka tygodni spisał intercyzę z telekomem. Był to mariaż z rozsądku, choć na początku dużo w tym było wzajemnej ekscytacji i oczekiwań co do konsumpcji i owoców związku.
https://www.pb.pl/orange-chce-miec-orange-bank-929935 (dostęp płatny)

Asseco zagościło w Oriencie

Informatyczna grupa wdrożyła system w wietnamskim Orient Commercial Banku, zyskując kolejną, cenną referencję na zagranicznym rynku. Asseco Central Europe z udziałem ekspertów z Polski, Słowacji, Czech i Wietnamu, wdrożyło swój system do obsługibankowości internetowej i mobilnej Asseco Customer Banking Platform w jednym z największych wietnamskich banków — Orient Commercial Banku. Okres od pierwszej analizy do produkcyjnego uruchomienia systemu trwał dziewięć miesięcy.
https://www.pb.pl/asseco-zagoscilo-w-oriencie-929937 (dostęp płatny)

Internet, czyli elektryczność XXI wieku
Jeśli większości obszaru kraju nie pokryjemy szerokopasmowymi łączami, możemy zapomnieć o udziale w światowej rewolucji przemysłowej 4.0. Na razie do stacjonarnej sieci chcemy podłączyć wszystkie szkoły. O ile w sieciach radiowych jesteśmy jednym z liderów, budowa sieci światłowodowych jest wciąż największą bolączka naszego kraju w obszarze telekomunikacji — przyznali uczestnicy dyskusji na temat szerokopasmowego internetu. A takie stacjonarne sieci, oparte o światłowody, są nam niezbędne. Zwłaszcza, że w przeciwieństwie do sieci radiowych, mogą mieć większą przepustowość danych, i nie są wrażliwe na zmiany atmosferyczne.  (partnerem materiału był NASK).
https://www.pb.pl/internet-czyli-elektrycznosc-xxi-wieku-929920 (dostęp płatny)

Nowe technologie siłą napędową polskiej gospodarki
Udział Polski w globalnym handlu rośnie szybciej niż w przypadku Czech i Węgier. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. eksport towarów z naszego kraju wzrósł o 6 proc., do prawie 33,6 mld EUR, a import o 9,5 proc., do około 34,4 mld EUR.  Na początku stulecia Polska miała podobny udział w światowej wymianie handlowej co Czechy i Węgry — ok. 0,5 proc. Dziś udział Polski (1,26 proc.) jest o jedną piątą wyższy niż Czech (1,01 proc.) i dwukrotnie wyższy niż Węgier (0,63 proc.).
https://www.pb.pl/nowe-technologie-sila-napedowa-polskiej-gospodarki-929916 (dostęp płatny)

Maxcom znów ściął prognozę

Producent telefonów dla seniorów zarobi mniej, niż obiecywał w zeszłym roku. Ale z tego, co już zarobił, wypłaci dywidendę.
https://www.pb.pl/maxcom-znow-scial-prognoze-929903 (dostęp płatny)

Xiaomi i Nokia szturmują Europę
Na rynku ciągle rządzi wielka trójka, ale za jej plecami czyhają chiński smok i niezatapialna marka, W pierwszym kwartale 2018 r. Europa znużyła się smartfonami: liczba dostarczonych na rynek urządzeń spadła rok do roku o 6,3 proc., co jest największym kwartalnym spadkiem, jaki kiedykolwiek zarejestrowano — wynika z raportu firmy analitycznej Canalys, która specjalizuje się w badaniu branż związanych z nowymi technologiami.
https://www.pb.pl/xiaomi-i-nokia-szturmuja-europe-929897 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Polski rynek smartfonów wbrew globalnym trendom

Od stycznia do marca 2018 r., drugi kwartał z rzędu, na świecie sprzedało się mniej smartfonów niż rok wcześniej. Ale nie w Polsce – mówią wstępne dane firmy analitycznej GfK. 334,3 mln smartfonów, o 2,9 proc. mniej niż rok wcześniej, znalazło nabywców w I kwartale br. – wynika z danych zebranych przez firmę IDC. W skali globalnej to drugi kwartał spadków. Tymczasem w naszym kraju popyt na inteligentne telefony łączące się z internetem jest nadal spory i wzrósł w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 r. – W I kwartale br. sprzedaż smartfonów wzrosła w Polsce zarówno pod względem sprzedanych egzemplarzy, jak i wartości transakcji – mówi „Rzeczpospolitej” Marta Bierca z GfK Polonia. Nie podaje konkretnych liczb, ale z jej słów wynika, że Polacy mogli w tym czasie kupić około 2,15 mln smartfonów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373824-Polski-rynek-smartfonow-wbrew-globalnym-trendom.html (dostęp płatny)

Poselskie wsparcie dla bitcoina
Polscy urzędnicy nie nadążają za nowoczesnymi technologiami – uważają członkowie parlamentarnego zespołu ds. kryptowalut, pierwszego takiego w historii Sejmu.  Organizują oni konferencje i interpelują w Ministerstwie Finansów. Uważają bowiem, że państwo zbyt restrykcyjnie podchodzi do cyfrowych walut, wśród których najbardziej znaną jest bitcoin. Chodzi o kampanie mające zniechęcić do inwestowania w kryptowaluty, utrudnianie pracy giełdom handlującym takim pieniądzem, a przede wszystkim próby wprowadzenia niekorzystnych interpretacji podatkowych.Członkami parlamentarnego zespołu ds. kryptowalut są sami politycy opozycji, ale ich niepokój podzielają niektórzy posłowie z klubu partii rządzącej. – Komisji Nadzoru Finansowego przydałoby się więcej wrażliwości – mówi „Rzeczpospolitej” Wojciech Murdzek z partii Porozumienie Jarosława Gowina.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373847-Poselskie-wsparcie-dla-bitcoina.html (dostęp płatny)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373791-Sejm-broni-bitcoina.html (dostęp płatny)

Sam na sam z kolosem RODO
Nastał gorący czas dla firm i instytucji, które muszą sprostać rygorom RODO. Cała operacja powinna już być na finiszu, skoro dwuletnie vacatio legis dobiega końca. I rzeczywiście, kto używa telefonu komórkowego, ma konto w banku czy korzysta z różnych usług finansowych, co rusz odbiera telefony i listy z informacjami, kto i jak przechowuje jego dane, oraz pouczeniami, co z tym dalej zrobić.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373798-Sam-na-sam-z-kolosem-RODO.html (dostęp płatny)

Społeczność ludzi i robotów
Miasta przyszłości będą nie tylko skupiskami Homo sapiens. Współistnienie człowieka i maszyny to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć. Jak będzie wyglądało zautomatyzowane miasto przyszłości? Czy na ulicach pojawią się maszyny i roboty, wykonujące zadania, które dotąd były zarezerwowane dla człowieka, czy też koegzystować będą z nami humanoidy podobne do ludzi? A może owa nieunikniona automatyzacja każdej sfery naszego życia będzie bardziej dyskretna i ograniczy się do działalności niezauważalnej gołym okiem sztucznej inteligencji? Dziś trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Nad wizją taką pochylają się futuryści. Choć niektóre scenariusze brzmią jak fantastyka, są realne. – Roboty będą częścią naszego otoczenia – nie mają wątpliwości naukowcy z Boston Dynamics.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1373708-Spolecznosc-ludzi-i-robotow.html (dostęp płatny)

Maxcom: Prognozy producenta telefonów w dół

O 2,18 proc. rósł w piątek kurs akcji Maxcomu, producenta telefonów komórkowych, mimo że drugi raz od debiutu na GPW obniżył prognozy wyników. W czwartek, już po zamknięciu giełdowej sesji, firma podała, że w tym roku zamiast prawie 210 mln zł wypracuje 156 mln zł przychodów, zamiast prawie 23 mln zł EBITDA –15,7 mln zł, a zamiast 22 mln zł – około 12,5 mln zł zysku netto.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799490_Maxcom:_Prognozy_producenta_telefonow_w_dol.html (dostęp płatny)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów