Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 5 czerwca

Publikacja: 05.06.2018 07:30

Jesień z dekoncentracją
– Chcemy wrócić do tematu dekoncentracji mediów – deklaruje bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Twierdzi, że prezes PiS podjął już wstępną decyzję, chociaż na jej potwierdzenie kierownictwo partii czeka.
S. A1, A4

TVP na plusie, ale będzie strata
Pieniądze z budżetu państwa pomogły telewizji publicznej poprawić wyniki głównych anten. Liderami nadal są jednak Polsat i TVN.
https://edgp.gazetaprawna.pl/artykuly/666787,tvp-na-plusie-ale-bedzie-strata.html (gazeta prawna)

Polsat kupuje na potęgę. Ostatnio Superstację
Trzecia telewizja informacyjna znalazła się w portfelu grupy – nieoficjalnie dowiedział się DGP.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1128104,polsat-kupil-superstacje.html (dostęp płatny)

Za darmowy roamingu znowu trzeba będzie płacić
W miniony weekend T-Mobile jako ostatni z czterech największych operatorów komórkowych ogłosił wysokość dopłat do roamingu. Tym samym minione lato było pierwszym i ostatnim, gdy używając telefonów komórkowych w innych krajach Unii Europejskiej, płaciliśmy tyle samo co w Polsce. Teraz niektórzy zapłacą więcej. Wyższe rachunki czekają głównie osoby, które dopiero podpiszą umowy z operatorami, oraz te, które za granicą są częściej niż w kraju, a mimo to korzystają z usług polskiej sieci.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1128072,oplaty-za-roaming-w-ue.html (dostęp płatny)

Kierowcy na (nie)łasce ministra
Wczoraj miały wejść w życie ważne z punktu widzenia kandydatów na kierowców przepisy. Jeszcze długo pozostaną jednak martwe, bo nie działa system teleinformatyczny i minister cyfryzacji nie może wydać komunikatu.
https://edgp.gazetaprawna.pl/artykuly/666746,kierowcy-na-nie-lasce-ministra.html (dostęp płatny)

Po co konduktorowi dowód osobisty, skoro ma aplikację?
PKP Intercity nie potrzebuje naszego imienia i nazwiska, aby sprzedawać bilety przez internet czy też za pomocą aplikacji mobilnej – uważa autor skargi skierowanej na podstawie przepisów RODO.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1128069,po-co-konduktorowi-dowod-osobisty-gdy-ma-aplikacje.html (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/wyborcza.pl

Telewizja bez dna. Ile i kto zapłaci, żeby utrzymać media publiczne?
Przez najbliższe lata rząd będzie dosypywał miliardy do budżetu telewizji i radia. PiS przestraszył się wyborców i nie chce ściągać przymusowej opłaty. W kampanii wyborczej w 2015 r. PiS zapowiadał zmiany w finansowaniu mediów publicznych. Była propozycja, by uszczelnić abonament – miał go płacić każdy, kto ma kablówkę czy platformę cyfrową. Potem były kolejne pomysły: opłata audiowizualna, czyli podatek 6-8 zł miesięcznie płacony razem z PIT, CIT i składkami KRUS, albo stała subwencja z budżetu państwa. To ostatnie rozwiązanie wymagałoby notyfikacji Komisji Europejskiej, a to trwałoby zbyt długo. Ustawa o finansowaniu miała być gotowa na dniach.

http://wyborcza.pl/7,75398,23494638,telewizja-bez-dna-ile-i-kto-zaplaci-zeby-utrzymac-media-publiczne.html (dostęp płatny)

Zbliża się unijna dyrektywa o prawach autorskich. Twórca Wikipedii: Pomóżcie to nagłośnić!
Kontrowersyjne przepisy zwiększają prawa wydawców i wprowadzają monitoring przestrzegania praw autorskich. Polski rząd się im sprzeciwia, ale głosuje za dalszymi pracami nad całą dyrektywą. Koniec prac nad unijną dyrektywą o prawach autorskich coraz bliżej. Przed kilkoma dniami prezydencja bułgarska uzyskała mandat do podjęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu tego prawa. Podczas głosowania w Komitecie Zastępców Stałych Przedstawicieli Rady UE obecnej wersji dyrektywy nie poparło tylko sześć państw: Niemcy, Belgia, Węgry, Finlandia, Holandia i Słowenia.

http://wyborcza.pl/7,156282,23493525,zbliza-sie-unijna-dyrektywa-o-prawach-autorskich-tworca-wikipedii.html

Parkiet

Exatel: Od 2019 r. strata netto ma szybko maleć
Exatel, nadzorowany przez resort obrony narodowej, w rozpisanej na trzy–cztery lata strategii stawia na badania i rozwój, usługi teleinformatyczne, w tym systemy cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa oraz integrację systemów IT. Nowe produkty mają powstrzymać odpływ klientów – zakłada zarząd. – Model operatora infrastrukturalnego wyczerpuje się. Konieczne są nowe kierunku rozwoju – mówi prezes Nikodem Bończa Tomaszewski.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799801_Exatel:_Od_2019_r_strata_netto_ma_szybko_malec.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Producenci gier nadal błyszczą na parkiecie. Gdzie jest granica?
Akcje wszystkich giełdowych reprezentantów tej branży rozpoczęły tydzień od wzrostu. 
Po kiepskiej premierze „Agony” straty dzielnie odrabiał PlayWay, a CD Projekt dobił do imponującej wyceny 15 mld zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799799_Producenci_gier_nadal_blyszcza__na_parkiecie_Gdzie_jest_granica.html (dostęp płatny)

Cyfryzacja powoli wychodzi z marazmu
Do tej pory wydawanie pieniędzy unijnych na e-administrację szło jak po grudzie. Jednak inicjatywy takie jak „szybka ścieżka” czy POPC Wsparcie dają nadzieję, że wydamy przynajmniej 2,5 mld zł. W maju 2016 r. ówczesna minister cyfryzacji Anna Streżyńska skrytykowała w Sejmie wydatkowanie pieniędzy na informatyzację z poprzedniej perspektywy unijnej, czyli z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Zarzuciła poprzednikom m.in. brak zintegrowanej strategii informatyzacji, czy centralizacji kompetencji w tym obszarze. W rezultacie Polska musiała z końcem 2015 r. zgłosić do Komisji Europejskiej jako niefunkcjonujące projekty o wartości ok. 30 proc. całkowitego budżetu. Nadal istnieje ryzyko konieczności sfinansowania kilku z tych projektów ze źródeł krajowych.  W obecnej perspektywie, czyli na lata 2014-20, która wchodzi już w dość zaawansowane stadium, z projektami z obszaru e-administracji też nie jest kolorowo. W tzw. drugiej osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, z której finansowane są projekty z obszaru e-Państwa, zakontraktowanie wynosi obecnie 2,5 mld zł i utrzymuje się na tym poziomie od dłuższego czasu. Poziom wydatków wynosi jednak zaledwie 220 mln zł.
https://www.pb.pl/cyfryzacja-powoli-wychodzi-z-marazmu-931211 (dostęp płatny)

UOKiK przygląda się e-kajdankom
Resort sprawiedliwości nie stwierdził nieprawidłowości w przetargu na e-kajdanki i podpisał wartą 97 mln zł umowę. Teraz sprawie przygląda się UOKiK. W ostatnim dniu kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) podpisało z konsorcjum Enigmy z grupy giełdowego Compu, EBS, Impel Monitoring i ITM Poland wartą 96,6 mln zł umowę na eksploatację i rozwój Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE). Wcześniej informowaliśmy, że MS analizuje okoliczności wpłynięcia tylko jednej oferty w przetargu na e-kajdanki. Teraz sprawie postanowił przyjrzeć się UOKiK.
https://www.pb.pl/uokik-przyglada-sie-e-kajdankom-931206 (dostęp płatny)

Sygnity i ZUS rozstali się w pokoju
Po negocjacjach do późnej nocy i ustępstwach warta ponad 50 mln zł umowa przeszła do historii. W środę około 3 w nocy ZUS uzgodnił z konsorcjum Sygnity, Indra Sistemas i Ericpol warunki ugody w sprawie zakończenia współpracy dotyczącej wartego 53 mln zł kontraktu na Hurtownię Danych.
https://www.pb.pl/sygnity-i-zus-rozstali-sie-w-pokoju-931210 (dostęp płatny)

Exatel broni się przed marazmem
Telekomunikacyjna spółka, którą skarb państwa odkupił od PGE, chce ustabilizować wyniki, położyć światłowody i inwestować w innowacje. „Dobra zmiana” nie ominęła światłowodów. W ubiegłym roku Exatel, który był telekomunikacyjnym ramieniem Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), w ramach transakcji wartej 368,5 mln zł przeszedł bezpośrednio pod skrzydła skarbu państwa, a konkretnie — pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej. Spółka ubiegły rok zakończyła stratą na poziomie netto i w tym roku inaczej nie będzie, ale jej zarząd zapewnia, że Exatel zmienia się na lepsze — i nie chodzi tylko o to, że właśnie zaprezentował nowe logo. — Mamy trzecią największą…
https://www.pb.pl/exatel-broni-sie-przed-marazmem-931199 (dostęp płatny)

Aplikacje do zakupów offline
Ponad 40 proc. polskich użytkowników, czyli prawie 8,5 mln osób, korzysta z aplikacji zakupowych. Ponad 40 proc. polskich użytkowników, czyli prawie 8,5 mln osób, korzysta z aplikacji zakupowych. Liczba ta będzie wzrastać, bo już prawie 23 mln Kowalskich używa smartfonów i ciągle przybywa kolejnych — wynika z analiz Spicy Mobile, w których uwzględniono tylko urządzenia z systemem operacyjnym Android.
https://www.pb.pl/aplikacje-do-zakupow-offline-931195 (dostęp płatny)

Cyberoszuści wykorzystują luki
Hakerzy wciąż wprowadzają nowe warianty oprogramowania ransomware i częściej biorą na cel urządzenia mobilne. Rośnie liczba ataków na firmy typu cryptojacking — wynika z najnowszego światowego raportu Fortinet o zagrożeniach informatycznych, do jakich dochodziło w pierwszym kwartale tego roku. Badanie pokazuje też, że prawie 75 proc. firm doświadczyło w tym czasie ataku z wykorzystaniem luk w zabezpieczeniach. Cyberprzestepcy sprawnie wykorzystują do szybkich ataków najnowsze luki w zabezpieczeniach.
https://www.pb.pl/cyberoszusci-wykorzystuja-luki-931194 (dostęp płatny)

Promocja firm IT w San Francisco
Polskie start-upy reprezentujące sektor ICT będą mogły skorzystać z promocji na narodowym stoisku podczas najbliższej edycji TechCrunch Disrupt, która odbędzie się od 5 do 7 września w San Francisco.
https://www.pb.pl/promocja-firm-it-w-san-francisco-931193 (dostęp płatny)

Podróżnik płaci smartfonem
54 proc. Polaków dzięki smartfonom podejmuje bardziej spontaniczne decyzje podróżnicze. 61 proc. za pomocą tych urządzeń rezerwuje i płaci za noclegi. W tej grupie największy odsetek (68 proc.) stanowią osoby w wieku 22-53 lata — wynika z badania serwisu Kayak.pl przeprowadzonego na potrzeby Mobile Travel Report 2018.
https://www.pb.pl/podroznik-placi-smartfonem-931191 (dostęp płatny)

Oligarcha za półtora bitcoina
Jak rzucić na stół kluczyki całkowicie niekolekcjonerskiej skody, żeby zalśniły wszystkie oczy? Przypiąć do nich jajo Fabergé — jedno z czterech aktywów, na które wystarczy bitcoin.
https://www.pb.pl/oligarcha-za-poltora-bitcoina-931175 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Krajowy system zabezpieczy internet
Przestępcy coraz częściej używają urządzeń mobilnych – laptopów, telefonów komórkowych – korzystających z punktów dostępowych do internetu.  Utworzenie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa ma ułatwić walkę z przestępczością w internecie. Projekt wprowadzający system trafia właśnie do pierwszego czytania w Sejmie. Po co komu taki system? Powodów jest kilka.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375102-Krajowy-system-zabezpieczy-internet.html (dostęp płatny)

Państwowy telekom będzie zmieniał model działania
Exatel zapowiada od 2019 roku szybkie ograniczanie straty netto. Firma obawia się jednak urzędowych obniżek stawek hurtowych FTR.  Nie pomarańczowy, ale niebieski kolor dominuje od dziś w materiałach marketingowych państwowego operatora telekomunikacyjnego dla biznesu i administracji publicznej, którego PGE sprzedało w ub.r. Skarbowi Państwa. Jak mówi Marcin Malicki, członek zarządu Exatela odpowiedzialny za marketing, firma potrzebuje zmiany, bo choć jest na rynku bardzo długo, nie ma jasnej identyfikacji. Wprowadzenie nowej przygotowane przez agencję White Cat ma kosztować około 140 tys. zł. Jednak to nie kolory logo są dziś największym zmartwieniem państwowego operatora. Exatel, operator kierowany przez b. dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki Nikodema Bończę Tomaszewskiego, a nadzorowany przez resort obrony narodowej, w rozpisanej na trzy–cztery lata strategii stawia na…

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375142-Panstwowy-telekom-bedzie-zmienial-model-dzialania.html (dostęp płatny)

Bezpieczeństwo w sieci zyskuje na znaczeniu
Coraz więcej nazw w domenach zabezpieczanych jest specjalistycznym protokołem. Za pośrednictwem globalnej sieci realizujemy różnego rodzaju transakcje, logujemy się, podajemy swoje dane, dlatego dostawcy usług internetowych starają się zapewnić ich bezpieczeństwo na rozmaite sposoby. Jedną z fundamentalnych kwestii jest zabezpieczenie już na poziomie nazwy domeny, które umożliwia NASK poprzez partnerów rejestru .pl.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375058-Bezpieczenstwo–w-sieci-zyskuje-na-znaczeniu.html (dostęp płatny)

Nowa technologia wchodzi również w tradycyjne branże
Przedsiębiorstwa sięgają po nowatorskie rozwiązania, by przyciągnąć klientów. Prawie 18 mld dolarów wyniosą w tym roku wydatki na rozwiązania z zakresu wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości. Wprawdzie w zestawieniu z wartością całego globalnego rynku IT (3,7 bln dolarów) ta kwota nie robi szczególnie dużego wrażenia, ale dynamika jej wzrostu już tak. W tym roku rynek wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości niemal podwoi swoją wartość i do 2021 r. będzie rósł średnio o niemal 100 proc. rocznie – wynika z szacunków firmy badawczej IDC. Dla porównania: cały rynek IT powiększy się w 2018 r. o 6 proc.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375059-Nowa-technologia-wchodzi-rowniez-w-tradycyjne-branze.html (dostęp płatny)

Usługi internetowe wkraczają w nową fazę
Infrastruktura już okrzepła, teraz czas na uregulowanie kwestii prawnych.  Co roku przybywa na świecie ponad 80 milionów ludzi, ale użytkowników internetu zdecydowanie więcej, bo ponad 350 milionów. Ilość danych powstających i wędrujących po sieci jest porażająca. Znaleźliśmy się w ciekawym momencie rozwoju internetu. Usługi świadczone za jego pomocą i cały ekosystem sieciowy w ostatnich latach mocno się sprofesjonalizowały, a jednocześnie nadal trwa walka ostra o rynek. Opis zjawisk i trendów na rynku domen internetowych w Polsce przynosi najnowszy raport NASK. Według niego zeszły rok przyniósł spore przetasowania na liście największych rejestratorów nazw w domenie .pl: nazwa.pl objęła pozycję lidera, spychając na drugie miejsce Home.pl, a OVH awansowało na trzecią pozycję. Jednocześnie można odnotować zatrzymanie się skokowego wzrostu rejestracji domen i wejścia w fazę pewnej stabilizacji rynkowej i regulacyjnej. Ten rynek dobrze więc ilustruje globalne procesy w świecie internetu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375057-Uslugi-internetowe–wkraczaja-w-nowa-faze.html (dostęp płatny)

RODO w zmówieniach publicznych
Jak przypomina Urząd Zamówień Publicznych na swojej stronie internetowej, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego są przetwarzane dane osobowe podlegające ochronie zgodnie z przepisami RODO.  Dane te mogą dotyczyć zarówno wykonawcy (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą), jego pełnomocnika (osoby fizycznej), jak też informacji o osobach, które w swojej ofercie/wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wykonawca przedkłada celem wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, a także braku podstaw do wykluczenia z postępowania oraz potwierdzenia wymogów zamawiającego dotyczących wykonania przedmiotu zamówienia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375040-RODO-w-zmowieniach-publicznych.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu