Przegląd prasy rpkom.pl – poniedziałek 11 czerwca

Publikacja: 11.06.2018 07:30

TVP Sport darmowy dla kablówek
Na umieszczeniu TVP Sport w telewizji naziemnej skorzystają operatorzy telewizji płatnej, bo telewizja publiczna właśnie ich zawiadomiła, że znosi opłaty za ten kanał. Czy cenowo zyskają też klienci – nie wiadomo. (…) W beczce miodu jest też łyżka dziegciu. To kanał mundialowy TVP4K – w najwyższej rozdzielczości, znacznie przewyższający jakością obrazu stacje HD.
S. A6

Robotyzacja nie pozbawi nas zajęcia
W ciągu kilkunastu następnych lat zniknąć ma 30 proc. zawodów. Ich zadania przejmą roboty. Naukowcy jednak uspokajają: nie grozi nam masowe bezrobocie, bo rozwój technologiczny spowoduje konieczność powołania do życia nowych specjalności.
S.A10

Dlaczego nie jesteśmy cyborgami
20 lat temu brytyjski inżynier Kevin Warwick eksperymentował z implantami, dzięki którym mógł m.in. sterować robotycznym ramieniem. Dziś mówi DGP dlaczego postęp w tej dziedzinie jest tak niewielki. (rozmowa). S. A15

Facebook podpadł Białemu Domowi
Platforma społecznościowa starając się o obecność na wciąż zablokowanym dla niej chińskim rynku weszła w niebezpieczny romans. Teraz stoi między młotem a kowadłem. Każda decyzja oznacza duże kłopoty. Firma Marka Zuckerberga przekazywała producentom telefonów komórkowych dane użytkowników – bez ich zgody. Na liście jest 60 podmiotów, m.in. Apple, Amazon, Blackberry i Samsung, ale są też podmioty chińskie: Lenovo, Huawei, Oppo i TCL. To właśnie ze względu na fakt współpracy z Państwami Środka Facebook może mieć wielki problem.
S. 16

Rozwiązanie umowy z operatorem droższe o VAT
Zryczałtowane wynagrodzenie, które klient wpłaca po wygaśnięciu umowy abonamentowej musi być podwyższone o podatek od towarów i usług. Ma ono związek z zawartą wcześniej umową telekomunikacyjną i nie powinno być traktowane jako odszkodowanie – uznała w swojej opinii Julianne Krokott, rzeczniczka generalna Trybunału Sprawiedliwości UE. Jej wnioski wprawdzie nie są wiążące dla sędziów, ale w praktyce często kierują się oni wskazówkami rzecznika wydając wyrok. Sprawa dotyczy portugalskiej spółki świadczącej usługi telekomunikacyjne, ale może mieć też znaczenie w naszym kraju. S. B2

Właściciel łącza internetowego może odpowiadać za piractwo
Sam fakt, że z łącza internetowego korzysta cała rodzina nie może uniemożliwiać uzyskania odszkodowania za piractwo. Jeśli właściciel łącza nie chce wskazać faktów obciążających członków jego rodziny to można przyjąć odpowiedzialność za bezprawne rozpowszechnianie utworów – wynika z opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Macieja Szpunara. Sprawa dotyczy obywatela Niemiec. Jak ustalono z jego adresu IP rozpowszechniano w modelu peer-to-peer audiobook. S. B7

Parkiet

Operatorzy telekomunikacyjni odczują problemy GetBacku
Mniejsza konkurencja wśród firm windykacyjnych to niższe ceny za długi abonentów.  Play Communications, Netia, Orange Polska, a być może także Polkomtel z grupy Cyfrowy Polsat. Giełdowe telekomy korzystały z usług GetBacku, windykacyjnej spółki pogrążonej w kłopotach finansowych i prawnych. Problemy te nie są bez znaczenia dla telekomunikacyjnej branży, która uwalnia gotówkę, sprzedając przeterminowane długi klientów.Telekomy nieoficjalnie przyznają, że GetBack płacił nieźle. – Przedstawiciele Kruka wielokrotnie wskazywali, że ceny oferowane przez GetBack są dużo wyższe niż rynkowe – przypomina Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/799973_Operatorzy_telekomunikacyjni__odczuja_problemy_GetBacku.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Sukces w biznesie rodzi się w bólach
Głupota, szaleństwo, porażki i liczenie na szczęście — to składniki inspirującego przepisu na sukces po polsku, którym dzielili się pełni pasji uczestnicy konferencji PB SPIN. Co może łączyć ludzi zgromadzonych w bunkrze? Zazwyczaj lęk przed zagładą i klaustrofobią, ale w podziemiach warszawskiego biurowca Ufficio Primo, w dawnym schronie przeciwatomowym, zgromadzili się ludzie, których łączą życiowa i biznesowa pasja oraz pęd do sukcesu. Trzy lata temu Jan Kulczyk wraz z „Pulsem Biznesu” zorganizował w tym miejscu pierwszą edycję PB SPIN — ekshibicjonistycznego seansu czołowych postaci polskiego biznesu, polityki, kultury i sportu. Teraz podobny seans otworzył Kulczyk — syn. Choć wkroczył na ścieżkę wytyczoną przez ojca, kierunek…
https://www.pb.pl/sukces-w-biznesie-rodzi-sie-w-bolach-931705 (dostęp płatny)

Czarne chmury nad dascoinem
Kryptowalutę, od której odcina się branża, prześwietlają KNF i prokuratura, a teraz wziął się za nią kanadyjski nadzór. W Polsce postawiły na nią tysiące inwestorów. Północnoamerykańskie Stowarzyszenie Administratorów Papierów Wartościowych (NASAA), w ramach akcji Kryptoporządki, opublikowało informacje na temat działań prowadzonych przez współpracujących z nim regulatorów wobec ponad 30 firm. Na liście znalazła się m.in. spółka CL Singapore, działająca pod marką NetLeaders, która sprzedaje licencje na wydobycie dascoina — wirtualnej waluty popularnej również wśród Polaków.
https://www.pb.pl/czarne-chmury-nad-dascoinem-931703 (dostęp płatny)

Ostatni dzwonek na konkursy z POPC
Ponad ćwierć miliarda złotych na realizację e-usług mogą zdobyć beneficjenci w dwóch ogłoszonych niedawno konkursach. Więcej szans nie będzie. Od 30 maja instytucje mogą składać wnioski w dwóch konkursach organizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Na najlepsze projekty czeka dofinansowanie do ich realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości nawet 100 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych. Na zwycięzców czeka łącznie 264 mln zł.
https://www.pb.pl/ostatni-dzwonek-na-konkursy-z-popc-931701 (dostęp płatny)

Dystrybutorzy IT tasują się na giełdzie
Umarł król, niech żyje król — zdają się krzyczeć inwestorzy zainteresowani hurtowniami elektroniki. O 41 proc. potaniały w ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje AB, wrocławskiego dystrybutora IT. Kurs ociera się przy tym o pięcioletnie minima. Zupełnie inaczej zachowują się papiery cypryjskiego Asbis Enterprises, również notowanego na warszawskiej giełdzie. W ostatnich 12 miesiącach jego akcje podrożały o 28 proc.
https://www.pb.pl/dystrybutorzy-it-tasuja-sie-na-gieldzie-931673 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Międzynarodowy telekompromis
Być może już od połowy maja 2019 roku ceny rozmów i wiadomości do innych państw Unii znacznie spadną. To element politycznej ugody. Krokiem w dobrym kierunku określa europosłanka Róża Thun przyjęcie nowych zasad określania cen za rozmowy i wiadomości międzynarodowe w Unii Europejskiej przez trzy ciała: Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską. Eurodeputowani, przedstawiciele państw członkowskich i urzędnicy zgodzili się bowiem na wprowadzenie cen maksymalnych za minutę rozmowy i SMS, zamiast obniżenia cen tych usług do poziomu stawek krajowych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375984-Miedzynarodowy-telekompromis.html (dostęp płatny)

Unia tanich rozmów
– Unia nie jest prekursorem, jeżeli chodzi o próby uregulowania opłat za połączenia. Takie rozwiązania wcześniej próbowano wprowadzić w Afryce Środkowej i Południowej. Struktura opłat za połączenia jest bardzo skomplikowana. Operatorzy często, aby można było przesłać sygnał, zawierają między sobą kilkanaście rodzajów umów. Ich koszty są wysokie, co przekłada się na stawki za rozmowy i przesyłanie danych. Nie ma tu wolnej konkurencji, jako że rynek jest dość mocno uregulowany. Wielokrotnie słyszeliśmy też o różnego rodzaju zmowach kartelowych między operatorami – mówi Rafał Towalski, socjolog ze Szkoły Głównej Handlowej. (rozmowa)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375928-Unia-tanich-rozmow.html (dostęp płatny)

Wojna z cyberprzestępcami nigdy się nie kończy
Hakerzy to coraz bardziej zaawansowane i zorganizowane grupy. Potrafią destabilizować firmy i całe państwa. Dlatego czas zmienić sposób myślenia o ochronie informatycznej.  Podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa stanowi kluczowe wyzwanie, zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnych przedsiębiorców. W wielu przypadkach barierą są pieniądze. Jednak oszczędzanie na informatycznych zabezpieczeniach jest bardzo ryzykowne. – Za krótka kołdra w cyberbezpieczeństwie może się szybko zemścić – podkreśla Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes Exatelu (Patronat „Rz”).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375985-Wojna-z-cyberprzestepcami-nigdy-sie-nie-konczy.html (dostęp płatny)

Za późno na tę skruchę, telekomy
Spadające stawki międzynarodowych połączeń telefonicznych wyglądają dla mnie jak jeden z ostatnich gestów cofającego się imperium. Marketing telekomów zapewne ubierze to w słowa inaczej. Ale popatrzmy na fakty – najpierw wszyscy słali SMS-y, bo połączenia w kraju były za drogie. Z powodu tych wysokich kosztów jedna z sieci na początku XXI wieku uruchomiła usługę, w której pięć pierwszych sekund było za darmo, by nie płacić za pomyłkowo wybrane numery. Ze studiów pamiętam, że zakochani wykorzystywali to na potęgę. W dodatku, studiując na uczelni na granicy Polski i Niemiec, na bieżąco byłam niestety z niebotycznymi stawkami roamingu.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375979-Za-pozno-na-te-skruche-telekomy.html (dostęp płatny)

W internecie apartament, a w realu klitka
W sieci roi się od oszustów. Mieszkanie na wakacje, wynajęte online, nie zawsze 
musi być takie samo w rzeczywistości. Są proste sposoby, by tego uniknąć.  W internecie wybór mieszkań na wakacje jest ogromny. Kolorowe zdjęcia kuszą. Góry, morze, jeziora. Do wyboru, do koloru. Problem w tym, że nie zawsze odpowiadają one rzeczywistości. Bajkowe wnętrza z sieci mogą się bowiem okazać zagrzybiałym pokojem z widokiem na ślepą ścianę. A plaża tuż za rogiem może być zwykłą mrzonką.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375869-W-internecie-apartament-a-w-realu-klitka.html (dostęp płatny)

Wirtualna rzeczywistość wspiera projektowanie i sprzedaż
Deweloperzy mieszkaniowi coraz częściej korzystają z rozwiązań VR i AR.  Virtual i augmented reality (VR i AR), czyli rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, to technologie znajdujące coraz więcej zastosowań. Sięgają po nie także deweloperzy i architekci. Popyt jest tak duży, że zdecydowana większość mieszkań sprzedawana jest na etapie dziury w ziemi. Klienci mogą polegać głównie na dwuwymiarowych ilustracjach koncepcyjnych czy planach. Dlatego deweloperzy coraz chętniej korzystają z  technologii VR i AR umożliwiających obejrzenie inwestycji w trzech wymiarach.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1375867-Wirtualna-rzeczywistosc-wspiera-projektowanie-i-sprzedaz.html (dostęp płatny)

TVP Sport darmowy dla kablówek
Na umieszczeniu TVP Sport w telewizji naziemnej skorzystają operatorzy telewizji płatnej, bo telewizja publiczna właśnie ich zawiadomiła, że znosi opłaty za ten kanał. Czy cenowo zyskają też klienci – nie wiadomo. (…) W beczce miodu jest też łyżka dziegciu. To kanał mundialowy TVP4K – w najwyższej rozdzielczości, znacznie przewyższający jakością obrazu stacje HD.
S. A6

Robotyzacja nie pozbawi nas zajęcia
W ciągu kilkunastu następnych lat zniknąć ma 30 proc. zawodów. Ich zadania przejmą roboty. Naukowcy jednak uspokajają: nie grozi nam masowe bezrobocie, bo rozwój technologiczny spowoduje konieczność powołania do życia nowych specjalności.
S.A10

Pozostało 93% artykułu
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką