Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 21 czerwca

Publikacja: 21.06.2018 07:30

Rosyjskie platformy umożliwią kręcenie filmów za bitcoiny
Cinematix zakłada, że minimalny budżet filmu to 500 tys. dol. Wirtualną walutą Cinematix jest cinx. Zaczynając zbiórkę na nowy film, ustala się minimalną wielkość inwestycji, która wystarczy na rozpoczęcie zdjęć. Użytkownicy platformy zobaczą informację o filmie, tworzącej go ekipie i zarys scenariusza. Projekty będą też oceniane przez ekspertów. Kto chce zainwestować w daną produkcję, wpłaci na nią dowolną liczbę jednostek kryptowaluty. Jeśli film nie osiągnie założonego pułapu finansowania, pieniądze zostaną zwrócone. Jeśli natomiast zostanie nakręcony, trafi do kin i przyniesie zyski, posiadacze cinksów będą uczestniczyli w ich podziale. Na pomysł platformy wpadł finansista Ilja Zibariew… http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1143793,rosyjskie-platformy-umozliwia-krecenie-filmow-za-bitcoiny.html (dostęp płatny)

Od zagranicznych zakupów przez internet jest podatek od czynności cywilno-prawnych
Zakup towarów przez internet ma miejsce w Polsce, jeśli tu mieszka osoba składająca ofertę – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. To oznacza, że kupujący musi od takiej transakcji zapłacić 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych.
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/53608,21-czerwca-2018/64728,Gazeta-Prawna/667741,Od-zagranicznych-zakupow-przez-internet-jest-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych.html (dostęp ograniczony)

Parkiet

Mediatel, Orange: Głosowanie wierzycieli trwa
Coraz bardziej komplikuje się sytuacja prawna głosowania wierzycielki Hawe Telekomu. Chociaż w kwietniu zarządca HT Wiesław Ostrowski wezwał wierzycieli do oddania głosów nad propozycjami przedstawionymi przez radę wierzycieli i zarząd do 25 maja, głosowanie trwa.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800473_Mediatel_Orange:_Glosowanie_wierzycieli_trwa.html (dostęp płatny)

Comp dostaje zastrzyk gotówki
Inwestycje oraz spłata zobowiązań 
– do tych celów posłużą środki ze sprzedaży spółki PayTel.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800471_Comp_dostaje_zastrzyk_gotowki.html (dostęp płatny)

Karta lub smartfon zamiast gotówki. Czy kiedyś obejdziemy się też bez nich?
Jedną z głównych miar cyfrowego rozwoju polskiego systemu finansowego jest udział płatności bezgotówkowych. Wciąż odstajemy od krajów skandynawskich, najlepszych pod tym względem, ale systematycznie się poprawiamy. Szczególnie dobrze radzimy sobie z płatnościami zbliżeniowymi i mobilnymi. Eksperci kreślą wizję nie tak odległej przyszłości, kiedy do płatności nie będziemy potrzebowali urządzeń. Wystarczy… sama myśl.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800039_Karta_lub_smartfon_zamiast_gotowki%E2%80%A8Czy_kiedys_obejdziemy_sie_tez_bez_nich.html (dostęp płatny)

Klienci e-banków mają lepiej
Przelewy za darmo, niższe opłaty za wiele usług, za to wyższe oprocentowanie lokat. Do tego niższe koszty związane z inwestycjami i używaniem karty 
za granicą. Wszystko to jest dostępne dla osób stawiających na nowoczesność.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800040_Klienci_e-bankow_maja_lepiej.html (dostęp płatny)

Aplikacje mobilne przydają się przy zakupie polis i wypłacie odszkodowań
Telematyka, czyli monitorowanie stylu jazdy kierowcy w zamian za niższą składkę, sprzedaż polis przez smartfona, w bankomatach i polisomatach, wykorzystywanie telefonów do zdalnej likwidacji szkód to tylko kilka przykładów zastosowania nowych technologii przez branżę ubezpieczeniową.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800043_Aplikacje_mobilne_przydaja_sie_%E2%80%A8przy_zakupie_polis_i_wyplacie_odszkodowan.html (dostęp płatny)

Brand24 ma duży apetyt
Na zagranicznych rynkach spółka uzyskuje wyższe ceny. W II kwartale już ponad połowa jej przychodów może pochodzić spoza Polski.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800474_Brand24_ma_duzy_apetyt.html (dostęp płatny)

LiveChat: Jest gotówka w kasie
O ponad 6 proc. przy wysokim obrocie drożały w środę akcje LiveChatu. Była to reakcja na publikację dobrych wyników za zeszły rok finansowy. Wraz ze wzrostem liczby klientów przychody i zyski wrocławskiej grupy powinny dalej rosnąć. Akcjonariusze mogą też liczyć na dywidendę.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800468_LiveChat:_Jest_gotowka_w_kasie.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Guru internetu na polowaniu
Netguru, który pomaga innym klientom wytwarzać innowacyjne produkty z obszaru IT: od projektu przez oprogramowanie do produkcji, w grudniu przejął krakowskiego Vorma, a niedawno spółkę ITTX. Zakupy nie zaspokoiły jednak jego apetytu — na celowniku ma… 380 firm.
https://www.pb.pl/guru-internetu-na-polowaniu-932645 (dostęp płatny)

Rynek IT pełznie w górę
Polska branża informatyczna z trudem osiągnęła w ubiegłym roku niewielki wzrost. Według opublikowanego właśnie rankingu „Computerworld Top200”, przychody polskiego sektora IT wzrosły w minionym roku 1,7 proc. Wzrost jest jednak iluzoryczny, gdyż ubiegłoroczna inflacja wyniosła 2 proc. W ujęciu realnym rynek więc ponownie się skurczył. Telekomunikacja w 2017 r. odnotowała jeszcze słabszy wzrost — o 0,7 proc.
https://www.pb.pl/rynek-it-pelznie-w-gore-932646 (dostęp płatny)

Nowoczesne biuro na miarę RODO
Do środowiska teleinformatycznego firmy łatwo dostać się przez drukarki, zestawy wideokonferencyjne, urządzenia przenośne. Jak temu zapobiec? Stało się. Od końca maja w całej Unii Europejskiej, a więc i w Polsce, obowiązuje rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO), które wyznacza wysokie standardy dbania o prywatność klientów i pracowników. O czym trzeba pamiętać przy wyposażaniu biur, z uwagi na nowe przepisy?
https://www.pb.pl/nowoczesne-biuro-na-miare-rodo-932640 (dostęp płatny)

YouTube może zapłacić miliardową karę
Nad internetową platformą wideo zawisła groźba wypłaty gigantycznych odszkodowań artystom — napisał portal „The Guardian”. Gwiazdy muzyki, takie jak Taylor Swift czy Ed Sheeran, mogą wkrótce ustawić się w kolejce po odszkodowanie za naruszenie praw autorskich przez serwis YouTube. Ich łączna wartość może sięgnąć miliardów dolarów. W środę komitet ds. legislacji Parlamentu Europejskiego dał zielone światło dla nowych przepisów prawa autorskiego, które zmusiłyby takich gigantów, jak YouTube do posiadania licencji na teledyski.
https://www.pb.pl/youtube-moze-zaplacic-miliardowa-kare-932632 (dostęp płatny)

Włoski absolwent bohaterem internetu w Chinach
Ponad 200 mln razy obejrzano w internecie, głównie w Chinach, brawurowe przemówienie 24-letniego Włocha, które wygłosił na uniwersytecie w Szanghaju w tamtejszym dialekcie podczas ceremonii rozdania dyplomów.
https://www.pb.pl/wloski-absolwent-bohaterem-internetu-w-chinach-932631 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Rosja blokuje polskie 5G
Rząd zabiega w Brukseli o pomoc w negocjacjach z Kremlem dotyczących sieci telefonii komórkowej piątej generacji. Rosja na forum międzynarodowym obiecała uwolnienie częstotliwości potrzebnej do wdrożenia tej najbardziej zaawansowanej technologii łączności, która pozwala na przesyłanie wielkich ilości danych praktycznie bez opóźnień. Ale w praktyce nie chce tego zrobić, co oznacza, że w polskiej sieci 5G pojawiłyby się zakłócenia w promieniu aż 300 km od granicy.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379323-Rosja-blokuje-polskie-5G.html (dostęp płatny)

Do Rosji najbliżej z Brukseli
Dwa tygodnie temu po trudnych negocjacjach Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska porozumiały się co do kształtu Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, czyli przepisów dla szeroko pojętej gospodarki elektronicznej na kolejne lata. Zgodnie z planem polityków mieszkańcy Unii będą mogli się cieszyć internetem działającym z prędkością nie 100 megabajtów na sekundę, ale…
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379315-Do-Rosji-najblizej-z-Brukseli.html (dostęp płatny)

Prawa wydawców prasy papierowej w Brukseli
Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przyjęła wniosek Komisji Europejskiej o przyznanie praw pokrewnych wydawcom.  Wniosek przeszedł jednym głosem. Teraz z opinią KE trafi na posiedzenie Parlamentu Europejskiego 4 lipca. Po decyzji PE wniosek będzie omawiany na tzw. trilogu Rady, KE i PE. Wydawcom zależy na zapewnieniu publikacjom prasowym ochrony, jaką cieszą się producenci muzyki, filmów, programów telewizyjnych i radiowych, a także gier komputerowych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379287-Prawa-wydawcow-prasy-papierowej-w-Brukseli.html (dostęp płatny)

Roczny bilans roamingowej regulacji
Abonenci polskich sieci komórkowych skorzystali z zasady roam like at home bardziej niż turyści zagraniczni – wynika z raportu UKE.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1379333-Roczny-bilans-roamingowej-regulacji.html (dostęp płatny)

Z komórką na wakacje
Usługi telefonii mobilnej za granicą są tanie tylko w UE. Minął właśnie rok od chwili, gdy w Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać zasada roam like at home (RLAH), za sprawą której za podstawowe usługi telefonii komórkowej w podróży po UE płacimy tak jak w kraju, a rachunek za korzystanie z internetu nie przyprawia o zawał serca.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1376190-Z-komorka–na-wakacje.html (dostęp płatny)

Rok „bez roamingu” w UE
Rok szkolny 2017/2018 powoli dobiega końca. Oznacza to również zbliżający się okres urlopów, w tym wakacyjnych wyjazdów za granicę. O czym trzeba pamiętać, korzystając wtedy z telefonu komórkowego? Czy trzeba ciągle martwić się o rachunek za telefon i szukać darmowych sieci wi-fi w kawiarniach i hotelowych lobby? http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1376191-Rok-„bez-roamingu”-w-UE.html

Ostrożniej z roamingiem
Przed rokiem na obszarze Unii Europejskiej (oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) doczekaliśmy się wreszcie „zniesienia” opłat roamingowych. Miał to być kolejny krok na drodze integracji europejskiej umożliwiający obywatelom Unii pełną swobodę korzystania z usług telekomunikacyjnych.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1376189-Ostrozniej–z-roamingiem.html (dostęp płatny)

Rosyjskie platformy umożliwią kręcenie filmów za bitcoiny
Cinematix zakłada, że minimalny budżet filmu to 500 tys. dol. Wirtualną walutą Cinematix jest cinx. Zaczynając zbiórkę na nowy film, ustala się minimalną wielkość inwestycji, która wystarczy na rozpoczęcie zdjęć. Użytkownicy platformy zobaczą informację o filmie, tworzącej go ekipie i zarys scenariusza. Projekty będą też oceniane przez ekspertów. Kto chce zainwestować w daną produkcję, wpłaci na nią dowolną liczbę jednostek kryptowaluty. Jeśli film nie osiągnie założonego pułapu finansowania, pieniądze zostaną zwrócone. Jeśli natomiast zostanie nakręcony, trafi do kin i przyniesie zyski, posiadacze cinksów będą uczestniczyli w ich podziale. Na pomysł platformy wpadł finansista Ilja Zibariew… http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1143793,rosyjskie-platformy-umozliwia-krecenie-filmow-za-bitcoiny.html (dostęp płatny)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki