Rosyjskie platformy umożliwią kręcenie filmów za bitcoiny
Cinematix zakłada, że minimalny budżet filmu to 500 tys. dol. Wirtualną walutą Cinematix jest cinx. Zaczynając zbiórkę na nowy film, ustala się minimalną wielkość inwestycji, która wystarczy na rozpoczęcie zdjęć. Użytkownicy platformy zobaczą informację o filmie, tworzącej go ekipie i zarys scenariusza. Projekty będą też oceniane przez ekspertów. Kto chce zainwestować w daną produkcję, wpłaci na nią dowolną liczbę jednostek kryptowaluty. Jeśli film nie osiągnie założonego pułapu finansowania, pieniądze zostaną zwrócone. Jeśli natomiast zostanie nakręcony, trafi do kin i przyniesie zyski, posiadacze cinksów będą uczestniczyli w ich podziale. Na pomysł platformy wpadł finansista Ilja Zibariew… http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1143793,rosyjskie-platformy-umozliwia-krecenie-filmow-za-bitcoiny.html (dostęp płatny)
Od zagranicznych zakupów przez internet jest podatek od czynności cywilno-prawnych
Zakup towarów przez internet ma miejsce w Polsce, jeśli tu mieszka osoba składająca ofertę – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. To oznacza, że kupujący musi od takiej transakcji zapłacić 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych.
https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/53608,21-czerwca-2018/64728,Gazeta-Prawna/667741,Od-zagranicznych-zakupow-przez-internet-jest-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych.html (dostęp ograniczony)
Parkiet
Mediatel, Orange: Głosowanie wierzycieli trwa
Coraz bardziej komplikuje się sytuacja prawna głosowania wierzycielki Hawe Telekomu. Chociaż w kwietniu zarządca HT Wiesław Ostrowski wezwał wierzycieli do oddania głosów nad propozycjami przedstawionymi przez radę wierzycieli i zarząd do 25 maja, głosowanie trwa.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800473_Mediatel_Orange:_Glosowanie_wierzycieli_trwa.html (dostęp płatny)
Comp dostaje zastrzyk gotówki
Inwestycje oraz spłata zobowiązań
– do tych celów posłużą środki ze sprzedaży spółki PayTel.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800471_Comp_dostaje_zastrzyk_gotowki.html (dostęp płatny)
Karta lub smartfon zamiast gotówki. Czy kiedyś obejdziemy się też bez nich?
Jedną z głównych miar cyfrowego rozwoju polskiego systemu finansowego jest udział płatności bezgotówkowych. Wciąż odstajemy od krajów skandynawskich, najlepszych pod tym względem, ale systematycznie się poprawiamy. Szczególnie dobrze radzimy sobie z płatnościami zbliżeniowymi i mobilnymi. Eksperci kreślą wizję nie tak odległej przyszłości, kiedy do płatności nie będziemy potrzebowali urządzeń. Wystarczy… sama myśl.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/800039_Karta_lub_smartfon_zamiast_gotowki%E2%80%A8Czy_kiedys_obejdziemy_sie_tez_bez_nich.html (dostęp płatny)