Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 4 września

Publikacja: 04.09.2018 07:30

Uboczne skutki większej konsumpcji
Stałe obciążenia w ciągu trzech lat wzrosły w sumie o 61 proc.. Jakim cudem nie widać tego choćby w danych o inflacji? Co miesiąc Polak przeznacza średnio 1572 zł na opłacenie dziewięciu rachunków. A przynajmniej taką kwotę zadeklarowali ankietowani przez Kantar Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów. (…) Choć autorzy raportu nie odpowiadają na to pytanie wprost, to na podstawie ich zestawień można postawić hipotezę, że wzrost opłat nie wynika ze zmiany cen tylko ze zwiększonej konsumpcji. Najlepiej widać to w kształtowaniu się opłat za telefon. To druga co do ważności z opłat wymienianych przez respondentów KMB. Średnie miesięczne obciążenie wynosi w tym wypadku 102 zł. Ale w gospodarstwach domowych, gdzie dochód netto jest najwyższy – powyżej 6 tys. zł – średnia opłata wynosi 139 zł. I odwrotnie: w rodzinach z najniższym dochodem ponad 2 tys. zł na rękę przeciętny rachunek telefoniczny to 57 zł.
S. A8

E-dowód nie może potwierdzać kwalifikacji lekarza
Informatyzacja systemu ochrony zdrowia bezwzględnie wymaga wyposażenia lekarzy w elektroniczne prawo wykonywania zawodu – przekonuje Naczelna Rada Lekarska zaniepokojona tym, że rząd zamierza odstąpić od jego wprowadzenia. Wynika to – w opinii NRL – ze skierowanego do Sejmu rządowego projektu ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw i jest konsekwencją wprowadzenia możliwości używania przewidywanego w warstwie elektronicznej dowodu osobistego podpisu zaufanego  i podpisu osobistego w systemach elektronicznych ochrony zdrowia.
S. B10

Masz sprawę w sądzie? Sprawdź w internecie
Obecne regulacje dotyczące ogłoszeń sądowych są anachroniczne. Projekt nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada ich publikację w internecie. Czy ten pomysł ma szansę powodzenia? S. E6-E7

Parkiet

Połączenie Qumaka i Euvica. Do trzech razy sztuka?
Jeśli do fuzji nie dojdzie, giełdowa spółka może mieć poważne problemy. Euvic deklaruje, że nadal dąży do połączenia. Co zrobią pozostali akcjonariusze? W ostatnich tygodniach kurs Qumaka utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie. Inwestorzy czekają na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie fuzji z grupą Euvic. Miało o niej decydować lipcowe walne zgromadzenie (wznowienie obrad z czerwca), ale na wniosek Euvica przesunięto je na 4 września. W międzyczasie na rynek trafiło dużo istotnych informacji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802432_Polaczenie_Qumaka_i_Euvica_Do_trzech_razy_sztuka.html (dostęp płatny)

Sektor publiczny pomaga Comarchowi
Krakowska grupa mile zaskoczyła wynikami za drugi kwartał. Najbliższe miesiące również będą udane?  O prawie 24 proc. wzrosła liczba ogłoszeń o zamówieniu publicznym w branży teleinformatycznej od stycznia do sierpnia w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Wobec 2016 r. wzrost jest aż 51-proc. – wynika z barometru publikowanego przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. W samym sierpniu wzrost wyniósł odpowiednio: 10,2 proc. oraz 594 proc. Przedstawiciele branży potwierdzają, że widzą ożywienie. Zaczyna być ono również widoczne w ich wynikach finansowych, ale w pełni zobaczymy je dopiero w danych za cały 2018 r.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802413_Sektor_publiczny_pomaga_Comarchowi.html (dostęp płatny)

Poczta Polska i Allegro na kursie kolizyjnym
Ściśle współpracujące dotąd firmy poróżnił Aliexpress. Allegro domaga się bowiem uszczelnienia VAT od towarów przesyłanych do Polski spoza UE w przesyłkach listowych (to luka, którą wykorzystuje chiński portale e-commerce). Najpopularniejsza w naszym kraju platforma e-handlu, dociskana przez chińską konkurencję, przygotowała projekt zmian prawa i próbuje zainspirować nim rząd. Problem w tym, że uderza on w dotychczasowego partnera logistycznego Allegro, czyli Pocztę Polską (PP). Dla państwowego operatora przesyłki z Chin to intratny biznes. Wdrożenie propozycji Allegro doprowadziłoby do wyschnięcia tego źródła przychodów i wygenerowania w PP dodatkowych kosztów związanych z uszczelnieniem procedur i zwiększoną biurokracją.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802417_Poczta_Polska_i_Allegro_na_kursie_kolizyjnym.html (dostęp płatny)

Życie online
W zglobalizowanej gospodarce o nadmiarze mocy wytwórczych istotne jest nie wyprodukowanie lub nawet zaoferowanie produktu bądź usługi (jak np. umożliwienie ubiegania się o notowanie na giełdzie), ale ustalenie lub wykreowanie potrzeb konsumentów i przedsiębiorców (gdziekolwiek byliby zlokalizowani) oraz jak najlepsze dopasowanie oferty (bez względu na fizyczną odległość) do ich oczekiwań. Znaczenie mają skomplikowane programy analizujące ogromne zbiory danych o zachowaniu użytkowników sieci (w niewyobrażalnie bliskiej przyszłości niezastąpiona stanie się sztuczna inteligencja, a już teraz nieodzowne jest nieprzerwane uczenie się i wyciąganie wniosków z czegokolwiek tylko jest to możliwe). Efektem bycia online jest pełna wzajemna inwigilacja dostawców usług, ich odbiorców oraz pełniących nadzór instytucji państwowych. Osoby korzystające z aplikacji mobilnych są „śledzone” (ustalane jest ich bieżące położenie, preferencje i nawyki) zarówno w sieci, jak i w realnym życiu. Przenoszenie naszego życia do sieci wiąże się z poddaniem się coraz większej kontroli i nie zawsze uświadamianym sobie udzielaniem wszelkich informacji na swój temat. Pomimo wielu publicznych dyskusji nowe pokolenie nie upatruje w tym wielkiego problemu.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802440_Zycie_online.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Zachęcić start-upy do przetargów
Resort przedsiębiorczości zapewnia, że w nowelizacji prawa zamówień publicznych nie pominie interesów młodych, innowacyjnych spółek. Jesienią resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz wraz z Urzędem Zamówień Publicznych (UZP) przedstawią efekty tzw. prekonsultacji dotyczących Koncepcji Prawa Zamówień Publicznych i Założeń Polityki Zakupowej. Ostateczny projekt nowej ustawy, która zmieni prawo zamówień publicznych, ma być gotowy do końca roku. — Zainteresowanie prekonsultacjami było duże. Wpłynęło kilkadziesiąt pism z uwagami oraz kilkaset wypełnionych ankiet przesłanych na adres udostępniony przez UZP — informuje biuro prasowe Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). 
https://www.pb.pl/zachecic-start-upy-do-przetargow-938890 (dostęp płatny)

Piątek pomógł wynikom Comarchu
Wyniki informatycznej grupy przebiły oczekiwania rynku. Jednym ze źródeł niespodzianki mógł być transfer zawodnika Cracovii do włoskiej Genui. Akcje Comarchu na sesji w poniedziałek 3 września były najlepszym składnikiem indeksu mWIG40. W trakcie sesji notowania rosły nawet o 12 proc. Dobre zachowanie kursu to pokłosie wyników opublikowanych w piątek po sesji, które okazały się na wszystkich poziomach wyższe od konsensu prognoz analityków, obliczanego przez PAP Biznesu.
https://www.pb.pl/piatek-pomogl-wynikom-comarchu-938879 (dostęp płatny)

Francuscy uczniowie pozbawieni telefonów
We Francji weszły w życie przepisy zakazujące uczniom korzystania z telefonów komórkowych w szkołach. Uczniowie muszą wyłączać telefony komórkowe lub trzymać je w szafkach pod groźbą całodziennej konfiskaty przez nauczycieli. W odróżnieniu od wcześniejszych regulacji z 2010 r. zakaz korzystania z komórek dotyczy nie tylko zajęć dydaktycznych, lecz również przerw. Nowe regulacje bezwarunkowo obowiązują w placówkach odpowiadających polskim szkołom podstawowym i gimnazjom, do których uczęszczają dzieci do 15. roku życia. Dowolność w stosowaniu obowiązującego zakazu mają natomiast szkoły średnie.
https://www.pb.pl/francuscy-uczniowie-pozbawieni-telefonow-938874 (dostęp płatny)

Netflix pomógł sprzedać jogurt

Niezamierzone „lokowanie produktu” w produkcji Netfliksa może wymieść z półek sklepów jogurt marki Yakult — napisał Bloomberg. Okazuje się, że jeśli producent chce trafić do nastolatków, nie musi ani wykazać się drogim kontraktem, ani błyszczeć nazwą marki na ekranie telewizora. Po pierwsze, lepiej w tym wypadku postawić na Netfliksa, po drugie — wystarczy pokazać kształt butelki. Reakcja fanów nowej komedii romantycznej pt. „To All the Boys I’ve Loved Before” była błyskawiczna. W filmie pojawia się napój, opisany jako „koreańskie jogurtowe smoothie”.
https://www.pb.pl/netflix-pomogl-sprzedac-jogurt-938873 (dostęp płatny)

PGNiG znów przegrał z byłą menedżerką
Grażyna Piotrowska-Oliwa wzięła komornika i wyegzekwowała od PGNiG zaległą odprawę. Teraz rozważa pozwy za naruszanie dobrego imienia. W branży gazowej o Grażynie Piotrowskiej-Oliwie najgłośniej było w 2013 r. Wtedy z hukiem straciła stanowisko prezesa PGNiG, czyli państwowego sprzedawcy gazu. Wraz z nią odwołano Radosława Dudzińskiego, wówczas wiceprezesa PGNiG. Obojgu menedżerom zarzucono, że nie uprzedzili rządu, kierowanego przez Donalda Tuska, o zamiarze podpisania polsko-rosyjskiego memorandum gazowego.
https://www.pb.pl/pgnig-znow-przegral-z-byla-menedzerka-938867 (dostęp płatny)

11bit mierzy wysoko
Nowa produkcja 11bit studios ma być większa od „Frostpunka” i kosztować nawet 20 mln zł. Studio chce dwukrotnie zwiększyć zatrudnienie. 11bit studios pracuje nad nową grą o roboczym tytule „Projekt 8″, która będzie największą produkcją w historii spółki. — Bardzo roboczo planujemy, że budżet gry może wynieść około 20 mln zł. Chcemy, aby gra miała większą skale niż Frostpunk — mówi Grzegorz Miechowski, prezes 11bit studios. „Projekt 8″ ma być wydany jednocześnie na wiele platform. Nad grą pracuje obecnie kilkanaścieosób. Z wypowiedzi prezesa wynika, że premiery gry raczej nie należy się spodziewać w przyszłym roku.
https://www.pb.pl/11bit-mierzy-wysoko-938866 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Allegro uderza w Pocztę
Blisko współpracujące przy dostawach e-zakupów firmy znalazły się na wojennej ścieżce – ustaliła „Rzeczpospolita”. Allegro domaga się uszczelnienia VAT od towarów przesyłanych do Polski spoza UE w przesyłkach listowych. To luka, którą wykorzystuje jego główny rywal – AliExpress. Allegro przygotowało projekt zmian prawnych i próbuje zainspirować nim rząd. Problem w tym, że proponowane rozwiązania uderzają w partnera logistycznego spółki, Pocztę Polską. Dla państwowego operatora przesyłki z Chin to intratny biznes. Wdrożenie propozycji Allegro doprowadziłoby bowiem do wyschnięcia tego źródła przychodów i wygenerowania po stronie Poczty dodatkowych kosztów związanych z uszczelnieniem procedur i zwiększoną biurokracją.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384767-Allegro-uderza–w-Poczte.html (dostęp płatny)

11 bit studios: Ciąg dalszy powynikowej przeceny
Poniedziałek był trudnym dniem dla akcjonariuszy 11 bit studios. Akcje od rana mocno taniały. Towarzyszył temu wysoki obrót. Jego wartość przekroczyła 10 mln zł.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384788-11-bit-studios:-Ciag-dalszy-powynikowej-przeceny.html (dostęp płatny)

Eventowa aplikacja dla hoteli
Hotel Application stworzy dla sieci hoteli rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Firma Hotel Application, powołana do życia na początku czerwca, stworzy innowacyjne rozwiązanie dla branży turystyki biznesowej. Wykorzysta mechanizmy głębokiego i maszynowego uczenia m.in. do sugerowania zawarcia wartościowych znajomości podczas konferencji. Za spółką stoi Meeting Application i fundusz KVARKO, który zainwestował w nią 1,2 mln zł.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384653-Eventowa-aplikacja-dla-hoteli.html (dostęp płatny)

Inteligentne maszyny będą zabierać, ale i tworzyć miejsca pracy
Robotyzacja i sztuczna inteligencja to technologie, które wyznaczą przyszłość firm. W technologie kognitywne oraz robotykę będą inwestować wszystkie branże – wynika z analizy firmy doradczej Deloitte. Globalna dynamika tych wydatków do 2021 r. ma sięgać 50 proc. rocznie. W tym okresie nakłady na tego typu innowacyjne rozwiązania mają wynieść nawet 200 mld dol.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384647-Inteligentne-maszyny-beda-zabierac-ale-i-tworzyc-miejsca-pracy.html (dostęp płatny)

Inteligentne systemy na rynku intralogistyki
Rozwój nowych technologii jest jednym z najbardziej pożądanych kierunków ekspansji współczesnych firm. To m.in. robotyka czy pojazdy sterowane autonomicznie. Takimi właśnie projektami rozwojowymi zajmuje się Lean-Tech sp. z.o.o. Na rynku funkcjonuje już od dziewięciu lat. Na swoim koncie ma współpracę m.in. z UPM Raflatec, Lorenz Bahlsen czy ArcelorMittal. Na czele firmy stoją Paweł Drab i Krzysztof Szafraniec, którzy jednocześnie są jej założycielami. Lean-Tech sp. z.o.o. zajmuje ważną pozycję na rynku intralogistyki w Polsce.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384654-Inteligentne-systemy–na-rynku-intralogistyki.html (dostęp płatny)

Największe gospodarki robotyzują się na potęgę
W polskich fabrykach pracuje ok. 10 tys. robotów. To zdecydowanie za mało w porównaniu z innymi krajami – mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC Polska (wywiad). (…) Najważniejszym jest fakt, że w końcu doszliśmy do momentu, w którym nie wystarczy już tylko mówić o potrzebie poprawy konkurencyjności naszej gospodarki, trzeba zacząć wprowadzać konkretne rozwiązania. I to ze szczególnym uwzględnieniem zdobyczy najnowszych technologii. To jednocześnie wyraźny znak, że już najwyższy czas, by pozycja polskiej gospodarki budowana była nie na taniej sile roboczej, ale na nowoczesnych rozwiązaniach, których u nas nie brakuje. Dziś trzeba wykorzystywać potencjał polskich firm do konkurowania na globalnym rynku produktami o wyższej wartości.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384650-Najwieksze-gospodarki-robotyzuja-sie-na-potege.html (dostęp płatny)

Postęp technologiczny wyprzedza zdrowy rozsądek
Wdrożenia AI przynoszą wiele korzyści, ale również zagrożeń. Sztuczna inteligencja to nie tylko kolejna wielka fala w informatyce, ale też punkt zwrotny w historii ludzkości. Podobny do tego, w którym maszyny parowe zapoczątkowały rewolucję przemysłową, zmieniając każdy aspekt codziennego życia. Analitycy nie mają wątpliwości, że sztuczna inteligencja (AI) rozszerzy ludzkie możliwości, wzbogaci nasze interakcje z otaczającym nas światem oraz usprawni podejmowanie decyzji. – Technologie uczenia maszynowego już dziś wspomagają ludzi w najrozmaitszych działaniach, wymagających gigantycznej mocy obliczeniowej. Z czasem ich rola w naszym życiu będzie coraz większa. Inwestować w te technologie będzie coraz więcej firm – podaje Aleksandra Bojanowska z polskiej centrali Intela.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384648-Postep-technologiczny-wyprzedza-zdrowy-rozsadek.html (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja zmieni sposób, w jaki robimy zakupy
Inteligentne algorytmy stosowane przez takich gigantów, jak Google czy Facebook, niemal nieustannie analizują naszą aktywność w internecie. Pomagają nam też w zakupach online. Sztuczna inteligencja nie tylko zrewolucjonizuje wiele urządzeń elektronicznych i zmieni sposób naszej interakcji z nimi, ale również wpłynie na wiele sfer naszego życia. Już teraz Google czy Facebook wykorzystują AI, by dostarczyć najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań treści. Jak twierdzą eksperci, AI kompletnie zmodyfikuje również sposób, w jaki będziemy robić zakupy. Do tej rewolucji szykują się już giganci e-handlu, jak Amazon, chiński Alibaba (do niego należy platforma Aliexpress) czy eBay. Ten ostatni w br. – do prac nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji – na stanowisko głównego naukowca powołała Jana Pedersena, dotychczasowego specjalistę ds. analizy danych w Twitterze.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384649-Sztuczna-inteligencja-zmieni-sposob-w-jaki-robimy-zakupy.html (dostęp płatny)

Zielony to kolor smart city
Inteligentne aglomeracje przyszłości mają być nie tylko naszpikowane nowymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami, ale zapewniać również kontakt z naturą i gwarantować czyste powietrze.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384598-Zielony-to-kolor-smart-city.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu