Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 7 września

Publikacja: 07.09.2018 07:30

Amazon w klubie bilionerów
Inwestorzy oczekują, że gigant e-commerce na kolejnych rynkach będzie jak kasyno gry, które zawsze wygrywa. Na początku sierpnia granicę biliona dolarów przebił Apple. W wyścigu biorą też udział inni technologiczni giganci – niedługo wycenę na poziomie biliona dolarów osiągnie zapewne Alphabet (Google), chyba że wyprzedzi go następny w kolejce Microsoft. S. 16

Nie dajcie umrzeć mediom
Facebook i Google nie zatrudniają dziennikarzy. Czerpią jednak zyski z reklam powiązanych z treściami wyprodukowanymi przez dziennikarzy. Niech więc wreszcie zaczną spłacać rachunki – pisze Sammy Ketz, korespondent wojenny AFP. (Apel do posłów Parlamentu Europejskiego).
S.17

Dziennik Gazeta Prawna

Ciągła niepewność algorytmów
Prezydent Macron obiecał, że Francja będzie inwestować w rozwój SI. Ale od deklaracji do sukcesów droga wciąż daleka. A reszta świata nie czeka z innowacjami. S. A20

Sztuczny nos nie zmieni mentalności
Biznesowi wyjadacze często nie rozumieją znaczenia nowych technologii. Skupieni na zwiększaniu rentowności nie przeprowadzają odpowiednio szybko transformacji cyfrowej – rozmowa z Jowitą Michalską, prezes Fundacji Digital University. S. A22

Parkiet

Globalizacja tłumi inflację
Najważniejszym motorem innowacji jest ambicja – mówi prof. Hermann Simon w rozmowie z Grzegorzem Siemiończykiem w programie #prostozkrynicy.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802514_Globalizacja_tlumi_inflacje.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

E-myto: odliczanie przed katastrofą
56 dni zostało do przejęcia systemu poboru opłat, z którego wpływy wynoszą około 5,5 mln zł dziennie. Tymczasem przetarg na podwykonawców został unieważniony, a sprawy coraz bardziej się komplikują. Pod koniec sierpnia pisaliśmy, że Generalna Inspekcja Transportu Drogowego (GITD) szuka partnerów do zarządzania systemem opłat drogowych, a efektem może być m.in. organizacyjny chaos i zawirowania w poborze opłat. Po naszej publikacji w ostatni weekend w mediach intensywnie zaczęli pojawiać się przedstawiciele GITD, zapewniając, że wszystko idzie zgodnie z planem i jest pod kontrolą. Okazuje się, że jednak nie jest, a skala chaosu jest większa niż mogło się komukolwiek wydawać. Robione na chybcika przetargi są unieważniane, zawiązywane konsorcja — zrywane. https://www.pb.pl/e-myto-odliczanie-przed-katastrofa-939307 (dostęp płatny)

Kontrowersje wokół systemu BGK
Decyzja banku o zleceniu dokończenia systemu centralnego z wolnej ręki firmie Oracle za maksymalnie 24 mln zł netto budzi emocje rynku. Na początku tygodnia pisaliśmy, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zleci firmie Oracle dokończenie centralnego systemu bankowego (CSB) z wolnej ręki. Informacja wywołała kontrowersje — otrzymaliśmy wiele głosów zdziwienia od czytelników. Przypomnijmy, że BGK zdecydował się na taki ruch po rozstaniu się z dotychczasowym wykonawcą — Sygnity.
https://www.pb.pl/kontrowersje-wokol-systemu-bgk-939300 (dostęp płatny)

Cyfrowa broń fiskusa
W październiku wystartuje SENT II, system śledzenia transportu wrażliwych towarów. Od przyszłego roku mają zniknąć deklaracje VAT i PIT. Ekran komputera wyświetla mapę Polski, po której przemieszczają się czarne punkciki z białymi numerami. Po najechaniu myszką na wybrany punkt rozwija się menu z informacją o przebytej trasie, punkt docelowy, przystanki po drodze i przewożony towar. W razie podejrzeń, że nie wszystko jest w porządku, a takie mogą się pojawić, jeśli obiekt zatrzyma się w podejrzanym miejscu, np. zidentyfikowanej wcześniej dziupli, należy wywołać kolejny ekran z rozkładem patroli skarbówki w okolicy i zlecić kontrolę. 
https://www.pb.pl/cyfrowa-bron-fiskusa-939292 (dostęp płatny)

KNF zaprasza fintechy do piaskownicy
Nadzorca zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu opublikuje zasady naboru do sandboksu, który ma ruszyć już w listopadzie. Fintech jest słowem odmienianym przez wszystkie przypadki, tymczasem liczba takich przedsięwzięć w Polsce jest stosunkowo skromna. Autorzy raportu Fintech 2018 identyfikują 170 innowacyjnych projektów finansowych. Projektów, nie firm, gdyż na liście są przedsięwzięcia realizowane przez banki, między bankami, jak PSP, czy przy współpracy z KIR. Wbrew ekscytacji, jaka towarzyszy finansowym firmom nowej fali, nie są to biznesy specjalnie dochodowe. 
https://www.pb.pl/knf-zaprasza-fintechy-do-piaskownicy-939287 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Cyfryzacja: nadążaj albo zginiesz
Każda firma, chcąc nie chcąc, musi wziąć udział w cyfrowym wyścigu. Czasami wystarczy wykorzystać nowe rozwiązania IT, czasami trzeba zmienić swój model biznesowy. Rewolucja cyfrowa trwa już na całym świecie, nie ma przed nią ucieczki. Nawet firmy o tradycyjnie pojmowanym profilu działalności muszą wcześniej czy później podjąć ryzyko cyfrowej transformacji – zgodzili się uczestnicy dyskusji „Cyfrowy wyścig – co zrobi globalny peleton”. Jak podkreślał William Ribaudo, partner zarządzający firmy doradczej Deloitte, digitalizacja tworzy nową wartość firm, co jest dostrzegane i dobrze wyceniane przez rynki finansowe. – Wall Street, inwestorzy, akcjonariusze zawsze dobrze płacą za to, co daje szanse na zwiększenie wartości i zysków w przyszłości – zaznaczał Ribaudo.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385206-Cyfryzacja:-nadazaj-albo-zginiesz.html (dostęp płatny)

Urząd sprawdzi, czy szkoła ma szybki internet
Z dwóch części będzie się składać weryfikacja inwestycji operatorów w łącza dostępowe dla szkół ze środków UE. W tym tygodniu Centrum Projektów Polska Cyfrowa, organizator konkursów na dotacje do inwestycji w cyfryzację kraju, ma opublikować wyniki weryfikacji inwestycji operatorów, którzy za unijne pieniądze budują sieć dostępu do internetu i podjęli się podłączyć także kilka tysięcy szkół. Operatorzy przekazali większość raportów o tym CPPC w drugiej połowie sierpnia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385194-Urzad-sprawdzi-czy-szkola-ma-szybki-internet.html (dostęp płatny)

Dotacje na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania
Pieniądze, które trafią do firm, mają przyczynić się do zwiększenia ich konkurencyjności poprzez intensywniejsze wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych. Przedsiębiorcy będą mogli sięgnąć po środki na zakup narzędzi ICT w postaci nowych środków trwałych (komputerów, serwerów) oraz wartości niematerialnych i prawnych (oprogramowanie, licencje) oraz usług doradczych świadczonych przez ekspertów zewnętrznych, a także szkoleń niezbędnych do skutecznego wykorzystania wprowadzonego sprzętu. Takie wsparcie dla mikro, małych i średnich firm przewidziano w działaniu 3.3 „Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej” programu regionalnego województwa śląskiego.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385094-Dotacje-na-zakup-sprzetu-komputerowego-i-oprogramowania.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu