Reklama
Rozwiń

Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 31 sierpnia

Publikacja: 31.08.2018 07:30

Kapitał ufa dziwakom
Narwani, płaczliwi, w depresji i obcesowi. Śnieżnobiałe uśmiechy bohaterów gospodarki XXI wieku skrywają ich trudne osobowości. A jednak to ich rynek wycenia najwyżej.
S. A20-21

Samotni w świecie permanentnej komunikacji
Głębokie obezwładniające poczucie osamotnienia i i beznadziei towarzyszy im na każdym kroku. Porzucone przez dorosłych, zepchnięte w odmęty internetu, nie mają z kim porozmawiać o świecie, który je otacza. Nie mają przyjaciół, bo w sieci nie ma przyjaźni, tylko hejt i lans.
S. A23-A24

Gazeta Wyborcza

Drogie wi-fi w Pendolino
Obecny zarząd PKP zawarł kontrakt trzy razy droższy niż ekipa „bankomatów” odrzuciła. Cena – 31,7 mln zł – nie obejmuje wzmacniaczy sygnału.
S. 13

Parkiet

Creepy Jar: Popremierowa huśtawka notowań
Po mocnych środowych zwyżkach w czwartek po południu akcje Creepy Jar taniały o ponad 12 proc., do 86 zł. Ta huśtawka notowań ma zapewne związek z premierą gry „Green Hell”, która trafiła na rynek 29 sierpnia. Zbiera dobre recenzje – na Steamie 86 proc. ze 170 ocen jest pozytywnych.Początkowo nowy tytuł szybko wspinał się na wysokie miejsca na liście globalnych bestsellerów, ale potem zaczął spadać. Spółka podkreśla, że gra jest w fazie tzw. wczesnego dostępu. Oznacza to, że będzie mocno aktualizowana. Finalna wersja ma trafić do graczy w tym roku.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802336_Creepy_Jar:_Popremierowa_hustawka_notowan.html (dostęp płatny)

Internetowe kantory trafią pod nadzór
Kantory internetowe działające w Polsce będą regulowane. W Ministerstwie Finansów prowadzone są zaawansowane prace nad projektem zmian prawa dewizowego i niektórych innych ustaw, w ramach których ma nastąpić uregulowanie działalności tych instytucji finansowych, a także określenie środków prawnych chroniących interesy ich klientów –informuje resort. 
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802340_Internetowe_kantory_trafia_pod_nadzor.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Największy w kraju panel dotyczący sztucznej inteligencji

Międzynarodowe Forum Inteligentnego Rozwoju 3.0 Uniejów 2018, (18- 20 października 2018 r. w Uniejowie) to trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w Polsce poświęconego w tak dużym stopniu wynalazkom oraz krajowym i regionalnym inteligentnym specjalizacjom. Pierwszego dnia odbędzie się konferencja Sztuczna inteligencja — Przemysł 4.0 i Społeczeństwo 4.0. Organizowana wspólnie przez Gminę Moszczenica i Politechnikę Częstochowską konferencja to jedna z największych w kraju debat o sztucznej inteligencji. Swoje prelekcje wygłoszą autorytetyw tej dziedzinie, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego czy Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Częstochowskiej. 
https://www.pb.pl/najwiekszy-w-kraju-panel-dotyczacy-sztucznej-inteligencji-938645 (dostęp płatny)

Laboratorium wielkości smartfona
Genomtec pracuje nad przenośnym urządzeniem, mogącym uratować miliony ludzkich istnień i… mieć miliardową wartość dla inwestorów. Urządzenie Genomteca to nie logiczna zabawka, lecz bardzo logiczny plan. Wedle niego, świat medycyny wkroczy wkrótce nową fazę: czekanie na najtrudniejsze diagnozy potrwa tyle, co zakupy w Biedronce. W jaki sposób? Wrocławska spółka ma patent, by wielkie i kosztowne laboratoria, potrzebujące na badania godzin, a nieraz dni, zmieścić w szybkim, tanim i przenośnym urządzeniu. https://www.pb.pl/laboratorium-wielkosci-smartfona-938600 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Skutki cyfryzacji służby zdrowia

Wdrożenie kompleksowego projektu informatyzacji w ochronie zdrowia mogą wstrzymywać różnorodne przeszkody – finansowe, techniczne, społeczne i wreszcie prawne. Uczestnicy panelu „Jak transformacja cyfrowa służby zdrowia wpływa na zaangażowanie pacjenta i poprawę opieki medycznej?” w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy będą rozmawiać o skutecznej współpracy pomiędzy administracją państwową i świadczeniodawcami.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384504-Skutki-cyfryzacji–sluzby-zdrowia.html (dostęp płatny)

E-zakupy w Chinach nie będą już takie tanie
Polski fiskus chce egzekwować podatek VAT od kupujących na chińskich serwisach internetowych. Nie przysługuje im bowiem zwolnienie, o czym większość internautów nawet nie wie. Fiskus zabiera się do uszczelnienia systemu, ponieważ zamówienia z Chin, dokonywane na internetowych serwisach, liczone są już w milionach. – Choć większość to rzeczywiście tanie, drobne produkty, to w ten sam sposób zamawiane są także meble i inne towary, często na masową skalę. Budżet już traci na tym dużo, a problem będzie narastać – mówi osoba z branży internetowej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384561-E-zakupy-w-Chinach–nie-beda-juz-takie-tanie.html (dostęp płatny)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384510-VAT-em-w-zakupy-z-Chin.html (dostęp płatny)

Błąd w e-licytacji można naprawić
Częstą w transakcjach internetowych omyłkę polegającą na zaniżeniu ceny sprzedaży da się usunąć i uniknąć straty. Sąd Najwyższy w najnowszym wyroku wyjaśnia, jak to uczynić, nie tylko kiedy jest się konsumentem, ale także przedsiębiorcą. Kwestia ta wynikła w sprawie, w której Michał K. domagał się od spółki zajmującej się sprzedażą paliw płynnych oraz prowadzeniem stacji benzynowych rozliczenia umowy zawartej w licytacji elektronicznej.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384535-Blad-w-e-licytacji-mozna-naprawic.html (dostęp płatny)

Śruba regulacji dociśnie e-kantory
Do prowadzenia wymiany walut w sieci konieczne będzie zezwolenie wydawane po spełnieniu warunków. Wreszcie działalność e-kantorów w Polsce będą regulowana. W Ministerstwie Finansów prowadzone są zaawansowane prace nad projektem zmian prawa dewizowego i niektórych innych ustaw, w ramach których ma nastąpić uregulowanie działalności tych instytucji finansowych, a także określenie środków prawnych chroniących interesy ich klientów – informuje resort.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384529-Sruba-regulacji-docisnie-e-kantory.html (dostęp płatny)

Przed cyfrową rewolucją nie ma odwrotu
Nie tylko bank, ale też inne firmy będą mogły mieć dostęp do konta klienta i wykonać z niego zleconą płatność. Będziemy mogli też trzymać w jednym miejscu dane ze wszystkich swoich rachunków, ściągnięte przez niebankową aplikację. W technologicznej rewolucji na rynku finansowym biorą udział zarówno banki, jak i fintechy.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384578-Przed-cyfrowa–rewolucja-nie-ma-odwrotu.html (dostęp płatny)

Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku