Jack Ma pozbywa się kontroli nad Alibabą
Jeden z najbogatszych Chińczyków chce spełnić swoje marzenia i wrócić do nauczania. Inwestorzy mają mieszane uczucia.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1253120,chiny-jack-ma-pozbywa-sie-kontroli-nad-alibaba.html (dostęp płatny)
Coraz mniej czasu na paragony online
Od stycznia 2019 r. stacje benzynowe i wulkanizatorzy powinni obowiązkowo stosować elektroniczne kasy fiskalne – zakłada projekt zmian w ustawie o VAT. Problem polega na tym, że od czerwca nic się z nim w Sejmie nie dzieje. Obie branże obawiają się, że będą miały zbyt mało czasu na wymianę urządzeń. Jak mówi Leszek Wieciech, prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), nowy typ kas ma zostać zastosowany u kilkudziesięciu tysiącach stacji benzynowych, u wulkanizatorów i w serwisach samochodowych zmieniających opony.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1252964,elektroniczne-kasy-fiskalne-od-2019-roku.html (dostęp płatny)
Kolejna bitwa w walce o prawa twórców
Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się długo oczekiwana debata plenarna na temat unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Głosowanie nad wersją przepisów opracowaną przez komisję prawną PE wraz ze zgłoszonymi poprawkami zaplanowano na jutro. Przyjęty tekst będzie następnie punktem wyjścia do zawarcia porozumienia z Radą UE (ta przyjęła swoje stanowisko w maju).
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1252954,w-pe-bitwa-o-prawa-tworcow.html (dostęp płatny)
Chatboty muszą poznać RODO
Coraz więcej firm umieszcza na swoich stronach internetowych czy profilach w portalach społecznościowych chatboty – programy nazwane często wirtualnymi asystentami czy doradcami. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy umieszczając taki program na swojej stronie, powinni spełnić wymogi związane z RODO. Powstają przy tym wątpliwości, czy w takiej sytuacji dochodzi do przetwarzania danych. A jeżeli tak, to czy trzeba uzyskać zgodę korzystającego?
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1252790,czy-chatboty-powinny-przestrzegac-rodo.html (dostęp płatny)
Pobranie zdjęcia z Internetu i wrzucenie go na inną stronę wymaga zgody twórcy
Publikowanie na stronie internetowej zdjęcia, które było dostępne na innej witrynie internetowej za zgodą jego autora, wymaga ponownej zgody tego autora – uznał we wtorkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Fotograf Dirk Renckhoff pozwolił na opublikowanie jednego z jego zdjęć właścicielowi strony podróżniczej. Odnalazł je na tej stronie uczeń szkoły średniej w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia i pobrał je, by zilustrować nim szkolną prezentację.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1207697,tsue-o-publikacji-zdjecia-w-witrynie-internetowej.html (dostęp płatny)