Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 11 września

Publikacja: 11.09.2018 07:30

Jack Ma pozbywa się kontroli nad Alibabą
Jeden z najbogatszych Chińczyków chce spełnić swoje marzenia i wrócić do nauczania. Inwestorzy mają mieszane uczucia.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1253120,chiny-jack-ma-pozbywa-sie-kontroli-nad-alibaba.html (dostęp płatny)

Coraz mniej czasu na paragony online
Od stycznia 2019 r. stacje benzynowe i wulkanizatorzy powinni obowiązkowo stosować elektroniczne kasy fiskalne – zakłada projekt zmian w ustawie o VAT. Problem polega na tym, że od czerwca nic się z nim w Sejmie nie dzieje. Obie branże obawiają się, że będą miały zbyt mało czasu na wymianę urządzeń. Jak mówi Leszek Wieciech, prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), nowy typ kas ma zostać zastosowany u kilkudziesięciu tysiącach stacji benzynowych, u wulkanizatorów i w serwisach samochodowych zmieniających opony.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1252964,elektroniczne-kasy-fiskalne-od-2019-roku.html (dostęp płatny)

Kolejna bitwa w walce o prawa twórców
Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się długo oczekiwana debata plenarna na temat unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Głosowanie nad wersją przepisów opracowaną przez komisję prawną PE wraz ze zgłoszonymi poprawkami zaplanowano na jutro. Przyjęty tekst będzie następnie punktem wyjścia do zawarcia porozumienia z Radą UE (ta przyjęła swoje stanowisko w maju).
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1252954,w-pe-bitwa-o-prawa-tworcow.html (dostęp płatny)

Chatboty muszą poznać RODO
Coraz więcej firm umieszcza na swoich stronach internetowych czy profilach w portalach społecznościowych chatboty – programy nazwane często wirtualnymi asystentami czy doradcami. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy umieszczając taki program na swojej stronie, powinni spełnić wymogi związane z RODO. Powstają przy tym wątpliwości, czy w takiej sytuacji dochodzi do przetwarzania danych. A jeżeli tak, to czy trzeba uzyskać zgodę korzystającego?
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1252790,czy-chatboty-powinny-przestrzegac-rodo.html (dostęp płatny)

Pobranie zdjęcia z Internetu i wrzucenie go na inną stronę wymaga zgody twórcy
Publikowanie na stronie internetowej zdjęcia, które było dostępne na innej witrynie internetowej za zgodą jego autora, wymaga ponownej zgody tego autora – uznał we wtorkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Fotograf Dirk Renckhoff pozwolił na opublikowanie jednego z jego zdjęć właścicielowi strony podróżniczej. Odnalazł je na tej stronie uczeń szkoły średniej w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia i pobrał je, by zilustrować nim szkolną prezentację.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1207697,tsue-o-publikacji-zdjecia-w-witrynie-internetowej.html (dostęp płatny)

Parkiet

Jak zmieniać firmę zgodnie z ideą Przemysłu 4.0?
Polski biznes stoi przed cyfrową rewolucją nasuwającą kluczowe pytania o jego przyszłość. U progu wielkich zmian związanych z rozwojem technologii warto wziąć udział w spotkaniu poświęconym przeobrażeniom dokonującym się w światowej gospodarce i technologii.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802645_Jak_zmieniac_firme_zgodnie_z_idea_Przemyslu_40.html (dostęp płatny)

Vivid Games: Popremierowy zastrzyk optymizmu
Vivid Games był gwiazdą podczas poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Od rana kurs rósł i po południu za akcję trzeba było zapłacić 4,39 zł, a więc o ponad jedną czwartą więcej niż na piątkowym zamknięciu notowań. Zwyżce towarzyszyły wysokie obroty.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802636_Vivid_Games:_Popremierowy_zastrzyk_optymizmu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Orange wynajmie polską sieć Nexery
Dawny telekomunikacyjny monopolista w walce o klientów internetu światłowodowego sięga po posiłki. W poniedziałek Orange poinformował o podpisaniu umowy z firmą Nexera w sprawie wykorzystania budowanej przez nią — m.in. za pieniądze z UE — sieci światłowodowej w czterech województwach. Wartości umowy nie ujawniono, ale Orange podał, że „będzie płacić jedynie za wykorzystywaną infrastrukturę, a koszty będą zależne od liczby aktywnych klientów”. 
https://www.pb.pl/orange-wynajmie-polska-siec-nexery-939558 (dostęp płatny)

Szybciej i wydajniej dzięki robotom
Automatyzacja procesów finansowych przyspiesza — zarówno w Polsce, jak i na świecie. Po rozwiązania z zakresu robotyzacji sięga coraz więcej przedsiębiorstw, a w tym również banków. Jedna z najstarszych brytyjskich instytucji finansowych, Lloyd Banking Group, wydała na wdrożenie strategii cyfrowej aż 750 mln funtów. Jak tłumaczyła Claire Calmejane, odpowiedzialna za przeprowadzenie tego procesu, celem inwestycji było zapewnienie jak najwyższej jakości obsługi dla 12 mln klientów korzystających z platformy bankowości internetowej. 
https://www.pb.pl/szybciej-i-wydajniej-dzieki-robotom-939550 (dostęp płatny)

E-teczki coraz bliżej
Wraz z elektronizacją akt pracowniczych wejdzie w życie zasada, że pracodawca przelewa wynagrodzenie na konto. Za kilka miesięcy działy HR będą mogły zlikwidować papierowe archiwa, a pozyskane dane przenieść do swoich systemów IT w formie elektronicznych teczek pracowników. Nowe prawo, które zacznie obowiązywać w przyszłym roku, oznacza dla pracodawców oszczędności — nie będzie im już potrzebna duża powierzchnia biurowa na przechowywanie takiej dokumentacji w formie papierowej. 
https://www.pb.pl/e-teczki-coraz-blizej-939547 (dostęp płatny)

Maszyny ramię w ramię z ludźmi
Automatyzacja jest jedną z recept na brak rąk do pracy w logistyce. Nowoczesne hale rekrutują dziś roboty. Dostępność pracowników to obok lokalizacji najważniejsze kryterium podczas wyboru powierzchni magazynowych. — Rosnące koszty pracy sprawiają, że inwestycje w zaawansowane technologie magazynowe szybciej niż kiedyś zaczynają się zwracać. 
https://www.pb.pl/maszyny-ramie-w-ramie-z-ludzmi-939544 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Smartfonem będziemy zamawiać stare diesle
Przyspiesza ekspansja nowoczesnych firm przewozowych, których auta zamawiane są przez aplikację. Do Poznania wjeżdża konkurująca z Uberem platforma Taxify, obecna już w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. Tak jak Uber, Taxify chce postawić na wynajem elektrycznych jednośladów. Do Wrocławia przymierza się mytaxi, aplikacja łącząca pasażerów z licencjonowanymi taksówkarzami, która weszła do Katowic i Poznania. Ten technologiczny trend w przewozach kontrastuje jednak z tym, co jeździ po drogach.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385400-Smartfonem-bedziemy-zamawiac-stare-diesle.html (dostęp płatny)

Deutsche Telekom: Cięcie etatów w dziale usług IT
Niemiecki operator łączności podał, że jego dział usług IT T-Systems uzgodnił ze związkowcami redukcję zatrudnienia w Niemczech o 5600 etatów. Dzięki tej operacji spółka ma być rentowna. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385437-Deutsche-Telekom:-Ciecie-etatow-w-dziale-uslug-IT.html (dostęp płatny)

Innowacje z naszego kraju raczej nie na eksport
Choć twórcy polskich startupów często zdobywali doświadczenie za granicą, a na brak pieniędzy na rozwój biznesu nie mogą narzekać, to ich młode firmy unikają ekspansji – wynika z najnowszego raportu Startup Poland. Dziś niemal co drugi polski startup (46 proc.) decyduje się na sprzedaż usług lub produktów za granicą. Na tle przeciętnego polskiego przedsiębiorstwa to bardzo dobry wynik. Według danych GUS ledwie 5 proc. małych i średnich firm eksportuje towary, a 1 proc. – usługi. Rezultat ten jednak wcale nie napawa optymizmem. Udział młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw, które stawiają na eksport, spada bowiem z roku na rok. Wystarczy wspomnieć, że w 2015 r. sięgał on 54 proc.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385426-Innowacje–z-naszego-kraju-raczej–nie-na-eksport.html (dostęp płatny)

Vivid Games: Optymizm wrócił do inwestorów
Vivid Games było gwiazdą poniedziałkowej sesji na GPW. Od rana kurs bydgoskiej spółki rósł i po południu za jej akcję trzeba było zapłacić o ponad jedną czwartą więcej niż na piątkowym zamknięciu notowań. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385436-Vivid-Games:-Optymizm-wrocil-do-inwestorow.html (dostęp płatny)

Aplikacje medyczne są coraz bardziej zautomatyzowane i inteligentne
Automatyzacja diagnostyki, analiza dokumentacji i poszukiwanie nowych leków – to tylko niektóre z przykładów wykorzystania sztucznej inteligencji w służbie zdrowia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385371-Aplikacje-medyczne-sa-coraz-bardziej-zautomatyzowane-i-inteligentne.html (dostęp płatny)

Monitoring i leczenie na odległość to przyszłość służby zdrowia
Ponad połowa Polaków chce korzystać z telemedycyny. W 2030 r. będziemy średnio żyć 80 lat wobec obecnych niespełna 75 lat. Przybywa osób starszych i przewlekle chorych, a lekarzy jest coraz mniej. Demografia wymusza zmianę modelu opieki medycznej. Telemedycyna jej nie zastąpi, ale może być wsparciem i uzupełnieniem. Na Zachodzie usługi telemedyczne kwitną. Polska jest dopiero na początku tej drogi. Rozwiązania telemedyczne w naszym kraju stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych – podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385369-Monitoring-i-leczenie–na-odleglosc-to-przyszlosc-sluzby-zdrowia.html (dostęp płatny)

Polskie samorządy stawiają teraz na teleopiekę
Lokalne władze deklarują, że będą wdrażać w miastach kolejne narzędzia z obszaru telemedycyny. Praktycznie już w każdej większej miejscowości w Polsce możemy znaleźć usługi z zakresu telemedycyny. W ich rozwój i rozpowszechnianie włączają się również samorządy. Przyznają jednak, że bez kompleksowych rozwiązań dla całego kraju oraz bez dalszego wzrostu świadomości pacjentów nie będzie łatwo przestawić się na ten model.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385370-Polskie-samorzady-stawiaja-teraz-na-teleopieke.html (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja będzie odpierać ataki w sieci
Jakie trendy widać na światowym i polskim rynku cyberbezpieczeństwa?- Jest to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów ICT. Nawet najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że w roku 2017 wartość zakupionych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa wyniosła globalnie ponad 120 mld dolarów. W ostatnich latach jesteśmy świadkami 8–10-proc. wzrostu tej gałęzi rynku rocznie, a według prognozowanych scenariuszy w 2020 roku wydamy globalnie 230 mld dolarów na zabezpieczenie cyberprzestrzeni. Coraz większa część tych środków dotyczyć będzie bezpiecznego funkcjonowania internetu rzeczy (IoT), tylko w tym sektorze wydatki w latach 2015–2020 mają wynieść 120 mld dolarów – mówi Robert Siudak, ekspert z Instytutu Kościuszki (wywiad).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385372-Sztuczna-inteligencja-bedzie-odpierac-ataki-w-sieci.html (dostęp płatny)

Jack Ma pozbywa się kontroli nad Alibabą
Jeden z najbogatszych Chińczyków chce spełnić swoje marzenia i wrócić do nauczania. Inwestorzy mają mieszane uczucia.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1253120,chiny-jack-ma-pozbywa-sie-kontroli-nad-alibaba.html (dostęp płatny)

Coraz mniej czasu na paragony online
Od stycznia 2019 r. stacje benzynowe i wulkanizatorzy powinni obowiązkowo stosować elektroniczne kasy fiskalne – zakłada projekt zmian w ustawie o VAT. Problem polega na tym, że od czerwca nic się z nim w Sejmie nie dzieje. Obie branże obawiają się, że będą miały zbyt mało czasu na wymianę urządzeń. Jak mówi Leszek Wieciech, prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), nowy typ kas ma zostać zastosowany u kilkudziesięciu tysiącach stacji benzynowych, u wulkanizatorów i w serwisach samochodowych zmieniających opony.
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1252964,elektroniczne-kasy-fiskalne-od-2019-roku.html (dostęp płatny)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?