Przegląd prasy rpkom.pl – środa 19 września

Publikacja: 19.09.2018 07:30

Premier chce szybkiego Internetu, wójtowie go blokują ze strachu o spadek przychodów

Resort cyfryzacji planuje zmianę przepisów, która pomoże zrealizować jedną z obietnic premiera dotyczącą szybkiego internetu w gminach. Zdaniem części samorządów nowelizacja może być niekonstytucyjna. „100 megabitów na 100-lecie niepodległości” – ten zainicjowany rok temu program stał się jednym z priorytetów Mateusza Morawieckiego w kampanii samorządowej. Zakłada, że do 2022 r. do każdej gminy zostanie doprowadzone łącze światłowodowe. Koszt – ok. 4 mld zł.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1264967,realizacja-obietnicy-premiera-dotyczaca-szybkiego-internetu-w-gminach.html (dostęp płatny)

iPhone’y za drogie na Polaków. Rynek smartfonów zdominowali Chińczycy
Polski rynek zdominowały smartfony ze średniej półki wytwarzane przez firmy z Chin. Udział Apple’a to niecałe 9 proc. Aby mieć najnowszy model iPhone’a, smartfona amerykańskiego koncernu Apple, z największym ekranem i najbardziej pojemną pamięcią, należy w Polsce zapłacić 7200 zł. Za najsłabszy model 3700 zł. To ograniczy ich popularność w naszym kraju.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1264969,rynek-smartfonow-w-polsce-zdominowali-chinczycy.html (dostęp płatny)

W przetargach nie będzie obligu wystawiania e-faktur
Przedsiębiorstwo realizujące zamówienia publiczne nie będą na razie musiały wystawiać takich elektronicznych dokumentów. Jeśli się jednak na to zdecydują, to administracja będzie zobligowana do ich przyjmowania. Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy o  elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwach publiczno-prywatnych. Zgodnie z nim od 18 kwietnia 2019 r. wszystkie instytucje udzielające zamówień powyżej 30 tys. euro będą musiały przyjmować od wykonawców e-faktury. W przypadku zamówień poniżej wspomnianego progu oblig ten zacznie obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. Sami przedsiębiorcy nie będą jednak na razie zobowiązani do wystawiania e-faktur. 
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1264852,e-faktury-w-zamowieniach-publicznych.html (dostęp płatny)

Parkiet

ATM: Spadkobiercy sprzedadzą akcje
W poniedziałek akcja ATM, wieloletniego lidera rynku centrów przetwarzania danych w Polsce, kosztowała na giełdzie 6,22 zł. We wtorek notowania firmy skoczyły nawet o prawie 78,5 proc. (maksymalnie do 11,1 zł), gdy okazało się, że jeszcze w tym miesiącu Grupa MCI odkupi od spadkobierców założyciela ATM-u Tadeusza Czichona jedną czwartą firmy, płacąc za walor 11,18 zł.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802876_ATM:_Spadkobiercy_sprzedadza_akcje.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Klienci funduszy WI psioczą na KNF
Nadzór ukarał Raiffeisena za rolę depozytariusza funduszy W Investments i jednocześnie zaakceptował przejęcie banku przez BGŻ BNP Paribas.
https://www.pb.pl/klienci-funduszy-wi-psiocza-na-knf-940332 (dostęp płatny)

SmartMedia budują swojego robota
Spółka, która od dwóch lat instaluje w polskich firmach „wirtualnych pracowników”, opracuje platformę pozwalającą nimi zarządzać. Anastazja Robot, Tomasz Robot, Konstanty Robot, Titus Robot, Ariel Robot. Co — poza nazwiskiem — ich łączy? Są robotami zainstalowanymi przez gdańską spółkę SmartMedia. — Humanizacja robotów to praktyczne rozwiązanie. Ułatwia współpracę w zespole, bo pracownicy mówią: „wyślij mail do Tomka”.
https://www.pb.pl/smartmedia-buduja-swojego-robota-940324 (dostęp płatny)

Ochrona danych w systemach IT
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) organizuje 21 września bezpłatne seminarium naukowe przydatne dla programistów i twórców oprogramowania. Jego temat: „Ochrona danych w fazie projektowania — wymogi RODO w tworzeniu oprogramowania”. Seminarium zaplanowano z myślą o osobach uczestniczących w procesach wytwarzania oprogramowania, tj. programistach i architektach oprogramowania, czy biorących udział w specyfikowaniu wymagań i odbieraniu systemów informatycznych. Jest ono adresowane do wszystkich, którzy są zainteresowani tworzeniem systemów i programów zgodnych ze standardami wprowadzonymi przez unijne rozporządzenie dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). 
https://www.pb.pl/ochrona-danych-w-systemach-it-940320 (dostęp płatny)

Microsoft wspiera cyfrową transformację w sieci Żabka
Gdy zabiegany klient 5.0 wpada do sklepu to pragnie być szybko i wygodnie obsłużony. Naprzeciw jego potrzebom wychodzi sieć sklepów Żabka, która we współpracy z Microsoftem proponuje mu nasycony technologiami sklep jutra.
https://www.pb.pl/microsoft-wspiera-cyfrowa-transformacje-w-sieci-zabka-940314 (dostęp płatny)

Musimy na nowo zdefiniować rolę IT w firmach
Technologie informatyczne w ich dotychczasowym pojmowaniu odchodzą w przeszłość. Przestają być narzędziami, a stają się siłą napędową rozwoju firm. IT, czyli technologia informacyjna powoli przechodzi do historii. Jej miejsce zajmuje technologia biznesowa, czyli zespół współdziałających ze sobą narzędzi technologicznych, które powinny stanowić serce cyfrowego przedsiębiorstwa — tak przedstawił rolę IT Michael Dell, CEO największej prywatnej firmy IT na świecie, gość nadzwyczajny Dell Technologies Forum. 
https://www.pb.pl/musimy-na-nowo-zdefiniowac-role-it-w-firmach-940313 (dostęp płatny)

Biznes opóźnia się z wprowadzaniem cyfrowej zmiany
Użytkowanie chmury, internetu rzeczy, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ogromnych zbiorów danych, które są poddawane analizom, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji prowadzi do powstania efektywniejszych form biznesu. Polskie firmy chcą takiej transformacji, ale nie wyrywają się do niej. Technologiczna rewolucja nie daje alternatywy — firmy, które się na nią nie zdecydują znikną, a w najlepszym przypadku stracą znaczenie i wylądują na marginesie rynku. Prawie połowa przedsiębiorców jest tego świadoma. 
https://www.pb.pl/biznes-opoznia-sie-z-wprowadzaniem-cyfrowej-zmiany-940312 (dostęp płatny)

Mamy bardzo dużo do zrobienia w Polsce
– Kobiety w naszej firmie to bardzo ważny temat. Z wielu powodów różnorodność wiekowa, płciowa, etniczna, kulturowa naszych pracowników jest wartością. Mówiąc wprost — kobiety w IT to lepszy biznes, czyli m.in. wyższe przychody – rozmowa z Anją Monrad, Dyrektor Generalną Firmy DELL EMC w Europie Środkowej i Wschodniej.
https://www.pb.pl/mamy-bardzo-duzo-do-zrobienia-w-polsce-940311 (dostęp płatny)

PKO BP pionierem w blockchainie
O nowinkach w bankowości mówi się wiele, ale wdrożeń brakuje. Odważył się PKO BP, który zastosuje nową technologię przy wysyłce regulaminów.
https://www.pb.pl/pko-bp-pionierem-w-blockchainie-940309 (dostęp płatny)

TDJ Pitango uwierzył w IT przyszłości
Neptune.ml chce dorównać sukcesowi GitHubu, ale w zakresie sztucznej inteligencji. Startuje z 1,7 mln USD. Blisko 10 lat temu pionierem w dziedzinie open source dla projektów programistycznych był GitHub, którego Microsoft przejął za 7,5 mld USD. Dokonania tej platformy chciałby powtórzyć Neptune.ml, tworząc podobną formułę dla specjalistów data science — twórców systemów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (SI).
https://www.pb.pl/tdj-pitango-uwierzyl-w-it-przyszlosci-940308 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Oko na gospodarkę
Rynek dronów rośnie jak na drożdżach. Według prognoz w ciągu ośmiu lat jego wartość w Europie skoczy aż trzykrotnie, do niemal 3,5 mld dol. Globalne przychody tego sektora obecnie przekraczają 4,1 mld dol., z czego 28 proc. generowanych jest na Starym Kontynencie. W Polsce rynek ten wyceniany jest na 116 mln zł
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386013-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Papierowa faktura będzie zbędna
Dowód rozliczenia związany 
z realizacją zamówień publicznych będzie można wysyłać online. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do unijnej dyrektywy 2014/55/UE. Projekt określa zasady przesyłania drogą elektroniczną ustrukturyzowanych faktur elektronicznych oraz innych ustrukturyzowanych dokumentów elektronicznych związanych z realizacją zamówień publicznych, koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Ustrukturyzowane faktury elektroniczne pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie danych w komputerowych systemach finansowo-księgowych, bez ręcznego ich wprowadzania.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385990-Papierowa-faktura-bedzie-zbedna.html (dostęp płatny)

Gości zaczynają już obsługiwać roboty
W hotelarstwie dokonuje się transformacja technologiczna. Gości obsługują wirtualni asystenci, klucze do pokoju zastępowane są przez smartfony. W hotelu Hilton w amerykańskiej Wirginii testowany jest robot IBM, który dostarczając informacje klientom, uczy się ludzkiej mowy. Jak podaje zajmująca się doradztwem inwestycyjnym na rynku nieruchomości firma Walter Herz, roboty pracują m.in. w hotelu Sheraton w Los Angeles, Luma Hotel Times Square w Nowym Jorku czy Singapore Hotel Jen.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1386036-Gosci-zaczynaja-juz-obslugiwac-roboty.html (dostęp płatny)

Krok w cyfrowy świat
Digitalizacja i technologie automatyzujące procesy to kierunek, w którym zmierza coraz więcej polskich firm. Na drodze transformacji cyfrowej wspierają je podmioty z sektora usług biznesowych. Rozwiązania z obszaru cyfryzacji nabierają coraz większego znaczenia. Sprzyja temu coraz bardziej konkurencyjny rynek i wymagający klienci, z drugiej strony zmiany są wspierane przez regulacje prawne. Polska wciąż pozostaje na tym polu daleko za innymi krajami europejskimi. Obecnie według rankingu DESI pod względem zaawansowania gospodarki cyfrowej nasz kraj znajduje się dopiero na 23. pozycji w Europie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385955-Krok-w-cyfrowy-swiat.html (dostęp płatny)

Postaw klienta w centrum innowacji
Innowacje dotyczą każdej branży, nawet tych, które wydają się bardzo konserwatywne. Przykładem mogą być banki, które do niedawna kojarzyły się z sejfami i wizytą w oddziale. Kilkanaście lat temu pojawił się pierwszy bank internetowy i nagle patrzenie na banki zupełnie się zmieniło. Dziś praktycznie każdy oferuje dostęp do kanałów elektronicznych, a wszechobecny dziś fintech kojarzony jest z dynamicznym postępem. Tego typu zmiany dotyczą wszystkich branż i prędzej czy później technologia zmieni każdą z nich. W Cybercom tworzymy innowacyjne oprogramowanie, które pozwala naszym klientom lepiej realizować ich potrzeby, a nade wszystko napędzić ich biznes w świecie nowych technologii. Tworzymy dla różnorodnych firm, na przykład z branży telekomunikacyjnej, samochodowej czy medycznej. Pracujemy także dla sektora publicznego, głównie w Szwecji i Finlandii – mówi Marcin Siech, dyrektor zarządzający Cybercom Poland.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385957-Postaw-klienta-w-centrum-innowacji.html (dostęp płatny)

Wyboista droga do digitalizacji
Jak wynika z badań Komisji Europejskiej, brak zaangażowania sektora MŚP w digitalizację zasobów jest niepokojący. Polska na tle innych krajów pod względem powszechności postępującej cyfryzacji i digitalizacji gospodarki wypada blado. Według DESI zajmujemy 23. lokatę, za nami są Węgry, Włochy, Grecja, Bułgaria i Rumunia. Europejski indeks ocenia zarówno digitalizacje zbiorów, kompetencje internetowe, infrastrukturę sieciową, integrację technologii cyfrowych, jak i cyfrowe usługi publiczne.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385960-Wyboista-droga-do-digitalizacji.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu