Cyfryzacja szkół: operatorzy raczej ocalą dotacje

Publikacja: 24.08.2018 17:04

Ryzyko, że operatorzy budujący łącza internetowe dla szkół ze środków unijnych stracą pokaźne dotacje było, ale… zniknęło. Pomogła reforma systemu edukacyjnego i elastyczność podejścia do list z placówkami do podłączenia.

W mijającym miesiącu najwięksi beneficjenci dwóch konkursów na dotacje do budowy sieci szerokopasmowego internetu powinni przedstawić Centrum Projektów Polska Cyfrowa raporty o podłączeniu do sieci minimum 100 megabitów na sekund 80 proc. z około 9,4 tys. szkół wskazanych przez rząd.

Jeszcze w czerwcu wydawało się to nie do zrobienia. Orange Polska, który ma największe zadanie do wykonania, sygnalizował problemy. Nexera, która uzyskała drugą pod względem wielkości dotację, unikała rozmów o szczegółach inwestycji. Teraz ryzyko… prysło.

CPPC rozłożyło operatorom obowiązek podłączenia tysięcy adresów szkół szybkim łączem na dwa etapy. W pierwszym, który właśnie mija, mają podłączyć 80 proc. szkół. W drugim – zimą, ale już w przyszłym roku – pozostałe 20 proc.. W przypadku Orange Polska pierwszy termin minął 22 sierpnia.

– Operator zaraportował podłączenie łącznie 87 proc. szkół we wszystkich swoich projektach – informuje Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC. Według niego, oznacza to 2011 szkół, a to wskazuje, że łącznie telekom ma do podłączenia 2,3 tys. placówek. To mniej niż pierwotnie zobowiązał się telekom (informował nas o 3004 placówkach).

Jak wyjaśnia Szajnar, część szkół przestała istnieć. To zapewne efekt reformy systemu edukacyjnego, likwidującej gimnazja. Jak dużo szkół ubyło z pierwotnej puli 13,2 tys. adresów – takich danych z CPPC jeszcze nie udało nam się uzyskać. Trwa gorący okres. Urząd szykuje się do podpisywania umów z beneficjentami ostatniego – już trzeciego konkursu – w którym rozdysponowuje 1,6 mld zł. Z szacunków, które nam przekazano wynika, że na obszarach, gdzie operatorzy budują szybki internet, ubyć mogło średnio 6-7 adresów, pod którymi mieściły się szkoły (czasem kilka w jednej lokalizacji).

Według Wojciecha Szajnara, terminu dotrzymała także wielkopolska grupa kablowa – Inea. – Do podłączenia mamy 327 placówek. Do tej pory podłączyliśmy ich 197 – mówi Karolina Pawlik, rzeczniczka Inei. To 60 proc. wszystkich, ale pomyłki nie ma.

– Na obszarze poznańskim 80 proc. placówek musieliśmy podłączyć do 22 sierpnia i udało się wykonać to w wyznaczonym terminie. Na pozostałych obszarach: kaliskim, leszczyńskim i konińskim termin przypada na 30 sierpnia – mówi Pawlik. – Obecnie nie widzimy zagrożeń dla tego terminu – dodaje.

Gdy powstawał ten materiał, CPPC nie otrzymało raportów od dwóch pozostałych firm budujących łącza za dotacje: Nexery (konsorcjum funduszu Infracapital i Nokii) i VoiceNetu.

– Jak każdy beneficjent programu operacyjnego Polska Cyfrowa, Nexera zobowiązała się do przyłączenia 80 procent szkół w obszarach konkursowych. Dla 12 naszych obszarów termin ten upływa w tym tygodniu. Dla 1 obszaru (bydgosko-toruńskiego), we wrześniu. W wymaganych umową szkołach zainstalowaliśmy nasze urządzenia – zapewnia Paweł Biarda, członek zarządu Nexery, nie podając liczb i miejscowości.

– Początkowa lista szkół ulega zmianie w trakcie projektu, ze względu na różne czynniki zewnętrzne, np. reformę oświatową i zamykanie lub przekształcanie gimnazjów, zmiany lokalizacji szkół, powstawanie nowych szkół, etc. Aktualna lista jest na bieżąco uzgadniana z CPPC i Operatorem Sieci Edukacyjnej (NASK – red.) i stanowi podstawę do zamawiania przez OSE usług w konkretnych szkołach – informuje Paweł Biarda.

Z jego wypowiedzi wynika, że Nexera liczby, że szkoły, którym buduje przyłącza będą korzystały z internetu od NASK, a nie operatorów prywatnych, co teoretycznie jest możliwe.

Z naszych informacji „wynika jednak także, że operatorzy, aby zdążyć na czas z wypełnieniem warunków dotacji brali się na sposób. Tam, gdzie trudno było im uzyskać pozwolenia na budowę lub było to zbyt czasochłonne – rezygnowali na rzecz innych placówek objętych umową. Jaka jest skala tego zjawiska – trudno nam było ustalić. Usłyszeliśmy jednak, że dla CPPC liczy się, aby zgadzał się odsetek podłączonych szkół, a nie lokalizacja.

– Naszym zobowiązaniem było podłączenie w pierwszym etapie 80 proc. dowolnie wybranych szkół z listy, a nie tych konkretnie wskazanych – zapewnia Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

On także przypomina, że w trakcie realizacji inwestycji część szkół została zlikwidowana. – Nie zmienia to faktu, że proces inwestycyjny Orange Polska trwa i codziennie odbierane są i zgłaszane do odbioru kolejne placówki. Warto przy tym zaznaczyć, że udostępnienie przez nas światłowodu dla szkoły nie oznacza automatycznie jej podłączenia do OSE – dodaje rzecznik. Telekom liczy najwyraźniej, że część szkół nie zrezygnuje z jego usług. Tym bardziej, że właśnie odkręcił kurek i przyspieszył łącza.

Jeśli weryfikacja raportów przedstawionych przez operatorów urzędowi wypadnie pomyślnie, telekomy będą mogły odetchnąć: widmo utraty 1,6 mld zł dotacji znacząco spadnie. Nie zniknie całkowicie, bo drugi termin weryfikacji wykonania zadania przypada zimą. A ta – jak wiadomo – nie jest łatwym okresem dla budowlańców, szczególnie wtedy, gdy trzeba wbić szpadel w zmarznięty grunt.

Ryzyko, że operatorzy budujący łącza internetowe dla szkół ze środków unijnych stracą pokaźne dotacje było, ale… zniknęło. Pomogła reforma systemu edukacyjnego i elastyczność podejścia do list z placówkami do podłączenia.

W mijającym miesiącu najwięksi beneficjenci dwóch konkursów na dotacje do budowy sieci szerokopasmowego internetu powinni przedstawić Centrum Projektów Polska Cyfrowa raporty o podłączeniu do sieci minimum 100 megabitów na sekund 80 proc. z około 9,4 tys. szkół wskazanych przez rząd.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda