Exatel i fundusz inwestycyjny zainteresowane Hawe Telekom

Publikacja: 24.01.2019 07:43

Nieoczekiwane pojawienie się Lotosu w rozgrywkach wierzycieli Hawe Telekom sprawia, że trzeba brać pod uwagę bliski finał przygód tej ciekawej firmy. Wśród inwestorów dla niej wymienia się Exatela i jeden fundusz. Miałby on być wspierany przez chiński kapitał.

W ubiegłym tygodniu napisaliśmy, że sąd pozytywnie rozpatrzył dwa wnioski: Grupy Lotos oraz zarządu Hawe Telekom i uchylił decyzję o umorzeniu postępowania sanacyjnego tej światłowodowej firmy. Jest kontrolowana przez Mediatel, a pośrednio przez Hawe (w restrukturyzacji), którego głównym akcjonariuszem był kontrowersyjny biznesmen Marek Falenta.
Spytaliśmy Grupę Lotos o powody nagłego zainteresowania Hawe Telekom, ale paliwowa firma ograniczyła się do zapewnienia, że działa we własnym interesie i na tym etapie nie będzie udzielać szczegółowych informacji.
Pewne jest jedno. Decyzja sądu otwiera drogę nie tylko do tego, aby postępowanie naprawcze Hawe Telekom trwało, ale również do powrotu scenariusza, w którym znajduje się inwestor dla tej spółki.

Według informacji siostrzanego wobec rpkom.pl tytułu prasowego – dziennika „Parkiet” – przejęciem Hawe Telekom ponownie interesuje się państwowy operator telekomunikacyjny Exatel, podlegający Ministerstwu Obrony Narodowej. Widzi jednak ryzyko wynikające z braku informacji o zasobach sieciowych i umowach dotyczących Hawe Telekom. Piotr Mierzwiński, rzecznik Exatela, odmówił komentarza w tej sprawie.
W dwóch źródłach usłyszeliśmy ponadto, że właścicielowi światłowodowego ringu przygląda się również inwestycyjny fundusz. Jeden z naszych rozmówców wskazuje, że stoi za nim chiński kapitał.
Paweł Paluchowski, prezes Hawe Telekom, nie chciał rozmawiać o tożsamości inwestorów dla spółki, ale nie przeczy, że takowi są.
– W mojej ocenie w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do znaczącego zbliżenia stanowisk zarządu oraz największych wierzycieli co do sposobu restrukturyzacji poprzez wprowadzenie do spółki inwestora, który spłaciłby znaczącą część długu i zapewniłby Hawe Telekom środki na dalsze inwestycje – mówi Paweł Paluchowski. Najwięksi wierzyciele Hawe Telekom to Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Orange (spółka TP Teltech).
Aby ocenić skalę transakcji, brakuje zarówno informacji o stanie sieci, jej wykorzystaniu (prezes Hawe Telekom nie chce się nimi dzielić), jak i danych finansowych Hawe Telekom.
W 2017 r. firma ta miała około 26 mln zł przychodów, około 5,6 mln zł zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA) i kilkanaście milionów straty netto – wynika ze skonsolidowanego sprawozdania Mediatela.
Opublikowane w listopadzie ub.r. sprawozdanie za I kw. ub.r. Mediatela wskazuje na spadek kwartalnych przychodów Hawe Telekom do 5 mln zł.
Wartość infrastruktury teletechnicznej firmy wyceniono na 230 mln zł. Kapitał własny (aktywa pomniejszone o zobowiązania) na 77 mln zł.
– Mogę zapewnić, że spółka jest w lepszej sytuacji w zakresie płynności finansowej niż przed rozpoczęciem restrukturyzacji – mówi Paweł Paluchowski.
Powiązane kapitałowo Hawe i Hawe Telekom przestały spłacać zobowiązania finansowe w 2015 roku.
W grudniu 2015 r. do sądu trafił wniosek zarządu Hawe Telekom o ogłoszenie upadłości.
W kolejnym roku weszły w życie nowe przepisy pozwalające firmom z problemami finansowymi na sanację.

Nieoczekiwane pojawienie się Lotosu w rozgrywkach wierzycieli Hawe Telekom sprawia, że trzeba brać pod uwagę bliski finał przygód tej ciekawej firmy. Wśród inwestorów dla niej wymienia się Exatela i jeden fundusz. Miałby on być wspierany przez chiński kapitał.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek