O rozpoczęcie dialogu zaapelowało do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej UPC Polska w stanowisku złożonym w toku konsultacji projektu decyzji nakładającej na tę jedną z w sumie sześciu firm nowe regulacji.
„UPC kwestionując zasadność tego rozstrzygnięcia w całości, zwraca się do Prezesa UKE o rozpoczęcie dialogu, który pozwoli na likwidowanie barier inwestycyjnych i pozwoli niwelować zapóźnienie infrastrukturalne naszego kraju” – napisało UPC, wnosząc jednocześnie aby prezes UKE nie wydawał decyzji.
Największa telewizja kablowa w kraju ma szereg uwag do projektu decyzji przygotowanego przez UKE. Mocniej niż Krajowa Izba Gospodarcza Elektronii i Telekomunikacji, czy Netia uderza w podstawę prawną dokumentu.
„Projektowana decyzja nie powinna być wydana, ponieważ jej podstawą prawną ma być art. 139 ust. 1b ustawy – Prawo telekomunikacyjne przyjęty przez Parlament RP w trybie niezgodnym z Konstytucją RP, co w przypadku orzeczenia niekonstytucyjności przez Trybunał Konstytucyjny może skutkować powstaniem odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa” – czytamy na wstępie stanowiska UPC.
„Niezależnie od powyższego, regulacja objęta zakresem projektowanej decyzji nie powinna zostać wprowadzona, gdyż będzie prowadzić do wystąpienia skutków odwrotnych od celów polityki regulacyjnej Prezesa UKE, tj. do zniekształcenia i ograniczenia konkurencji, a także istotnego ograniczenia korzyści w zakresie cen oraz różnorodności i jakości usług dla użytkowników końcowych” – napisano.