ATM, właściciel marki Atman, prowadzi centra przetwarzania danych o powierzchni około 8 tys. m kw. (netto) i świadczy usługi transmisji danych. Główny obiekt firmy mieści się na warszawskiej Pradze, obok siedziby spółki, którą inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wyceniają ostatnio na około 300 mln zł.
W ubiegłym roku w katastrofie lotniczej zginął współzałożyciel i główny akcjonariusz firmy – Tadeusz Czichon – a spadkobiercy niedługo potem sprzedali akcje MCI, który obecnie ma około 95 proc. wszystkich akcji warszawskiej firmy.
To, że głównym właścicielem ATM jest inwestor finansowy sprawia, że Paweł Olszynka z firmy doradczej PMR nie jest zdziwiony zapowiedzią sprzedaży. – Analogiczna sytuacja jest z Grupą 3S, gdzie nowego inwestora poszukuje fundusz Enterprise Investors. W czerwcu 2019 r. minie dokładnie 4 lata od momentu, gdy EI kupił akcje 3S i coraz mocniej rośnie presja na wyjście z tej inwestycji. Z moich informacji wynika, że decyzję o sprzedaży centrum danych Onet w Krakowie podjął też Ringier Axel Springer – mówi Paweł Olszynka.
Według niego rynek data center w Polsce jest w momencie bardzo dynamicznych zmian. – Transakcje M&A to słowa klucz. Na rynek wszedł niedawno drugi, branżowy (po Equinix) inwestor zagraniczny – EdgeConneX, który kupił Linx Data Center. Niewykluczone, że pojawią się kolejni gracze tego typu, tym bardziej, że potencjalnie na sprzedaż są podmioty w różnych lokalizacjach, w tym również obiekty o dużej skali, jak na polskie realia – mówi Paweł Olszynka.