GUS o rynku kart SIM w 2018 roku: widać spadek o 0,77 mln

Publikacja: 16.06.2019 16:56

Infrastrukturalni operatorzy sieci komórkowych w Polsce i ich partnerzy MVNO obsługiwali w końcu 2018 r. prawie 51,41 mln aktywnych kart SIM – wynika z informacji zamieszczonej przez Główny Urząd Statystyczny na portalu instytucji. To o 0,77 mln mniej niż w końcu 2017 r..

Nietrudno zauważyć, że przedstawiona przez GUS liczba obrazująca potencjalnie cały rynek jest niższa (o około 1,3 mln kart SIM) od sumy danych przekazywanych tylko przez cztery największe grupy telekomunikacyjne w ich sprawozdaniach finansowych.

Na koniec grudnia 2018 r. Play Communications wykazał 15,015 mln kart SIM, Orange Polska 14,805 mln, Grupa Cyfrowy Polsat 12,16 mln, a T-Mobile Polska 10,787 mln sztuk. Dane nie obejmują informacji o użytkownikach MVNO korzystających z infrastruktury tych telekomów.

Różnica między sprawozdaniami finansowymi a danymi widocznymi w tabelach GUS wynika tradycyjnie z metodologii pozyskiwania informacji przez państwowe instytucje.

Jak pisaliśmy, GUS otrzymuje dane od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a UKE w ramach sprawozdawczości rocznej pyta kilkudziesięciu operatorów o karty post-paid i prepaid. Przy czym te ostatnie miały być użytkowane w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed końcem danego okresu obrachunkowego – wynika z formularza urzędu, który widzieliśmy.

Według Martina Stysiaka, rzecznika UKE, w końcu 2018 r. wyniosła około 48,3 mln, z czego 72 proc. stanowiły karty post-paid, a 28 proc. karty pre-paid.  Liczba kart M2M w 2018 r. wyniosła 3,3 mln.

W sposób zdefiniowany w formularzy służącym do sprawozdawczości rocznej dane o kartach przedpłaconych na potrzeby sprawozdań finansowych przygotowuje tylko Grupa Cyfrowy Polsat.

Play Communications prezentuje dane na dwa sposoby: całą bazę na koniec danego okresu obrachunkowego oraz aktywnych abonentów (pomija tutaj m.in.. tzw. techniczne karty SIM wydawane przy okazji sprzedaży ofert rodzinnych) i aktywnych użytkowników pre-paid, ale tych ostatnich definiuje jako korzystających z usług w ciągu ostatnich 30 dni kalendarzowych przed końcem okresu obrachunkowego.

Z kolei Orange i T-Mobile pokazują tylko pełne bazy kart SIM na koniec danego okresu.

Telekomy sygnalizują nam, że w tym roku w ramach agregowania danych od operatorów o kartach SIM, UKE zbiera danych o całej bazie.

Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę