Memorandum podpisali przedstawiciele operatorów (T-Mobile, Orange, Polkomtel), Exatela, Polskiego Funduszu Rozwoju w obecności ministra cyfryzacji, Marka Zagórskiego. To realizacja jednego z zapisów w programie PiS i jednocześnie pierwszy po wyborach tak istotny ruch ze strony rządu.
– Udało się przełamać silosowość w realizacji tego przedsięwzięcia – mówi nam dobrze poinformowana osoba na zapleczu PiS. Jak wynika z naszych informacji, kolejnym krokiem w budowie sieci 5G będzie przyjęcie specustawy – na początku nowej kadencji Sejmu. Wybrany przez obóz rządzący model zakłada, że to państwo poprzez spółkę celową będzie decydowało jakie rozwiązania technologiczne i z jakiej firmy będą stosowane w Polsce. – Opracowujemy teraz koncepcję, która idzie w kierunku strategicznego nadzoru państwa – mówił premier Mateusz Morawiecki w marcu w rozmowie z “Rz”.
CZYTAJ TAKŻE: Minister cyfryzacji: W sprawie sieci 5G kluczowe jest bezpieczeństwo
Oto fragment memorandum, który poznała “Rzeczpospolita”: “Memorandum zakłada że Strony podejmą współpracę w celu przeprowadzenia analizy biznesowej stosownych modeli wdrożenia technologii 5G w Polsce w oparciu o pasmo 700 MHz do budowy jednolitej infrastruktury w standardzie 5G, która objęłaby całe terytorium Polski przy przyjęciu następujących założeń dla tego modelu:
Właścicielem jednolitej infrastruktury dla pasma 700 MHz potencjalnie byłby podmiot – spółka celowa o nazwie #POLSKIE5G, w której Skarb Państwa lub spółka z udziałem Skarbu Państwa byłaby przedsiębiorcą dominującym w rozumieniu art. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2019 r. poz. 369). Założeniem Stron jest, aby Skarb Państwa zapewnił pasmo 700 MHz oraz dostęp do infrastruktury pasywnej na własnych nieruchomościach, a podmioty prywatne infrastrukturę pasywną i aktywną (aport lub długoletnie dzierżawy) oraz ewentualne środki finansowe”