Przedstawiciele Orange Polska, Cyfrowego Polsatu oraz T-Mobile Polska, a po stronie państwa Grupy PFR i Exatelu, podpisali w poniedziałek list intencyjny ws. analiz budowy wspólnej sieci 5G w 700 MHz.
Nikodem Bończa-Tomaszewski, szef państwowego operatora Exatel, Paweł Borys, prezes Grupy PFR, a także przedstawiciele telekomów: Wojciech Pytel (Polkomtel, grupa Cyfrowy Polsat), Witold Drożdż (członek zarządu Orange Polska) i Włodzimierz Nowak (z zarządu T-Mobile Polska) podpisali pierwszy formalny dokument dotyczący wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz.
Od złożenia podpisu pod listem nie odżegnuje się także Play Communications, ale na razie tego nie zrobił. Wszystkie telekomy podkreślają jedno: to list dotyczący analiz. Czy i którzy operatorzy w tej spółce będą chcieli partycypować, nie jest jeszcze przesądzone.
– P4 od początku uczestniczy w rozmowach dotyczących projektu wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz. Jesteśmy otwarci na aktywny udział w pracach analitycznych nad wypracowaniem koncepcji oraz modelu współpracy, czego wyrazem była nasza dzisiejsza obecność w Ministerstwie Cyfryzacji. P4 podpisze memorandum po otrzymaniu niezbędnych zgód korporacyjnych – zapewnia Małgorzata Zakrzewska, szefowa departamentu komunikacji w Play.
– Dyskusja o pomyśle współpracy w zakresie wspólnej sieci 5G w obrębie pasma 700 MHz toczy się już od pewnego czasu. Nie ukrywaliśmy nigdy, że pozostajemy dość ostrożni wobec takiego niestandardowego i niesprawdzonego w żadnym kraju naszego kręgu kulturowo-gospodarczego modelu dystrybucji częstotliwości. Dziś nadal uważamy, że zostaliśmy zaproszeni do dość pionierskiego projektu, ale jednak – odpowiadając na zaproszenie rządu – zdecydowaliśmy się, bez żadnych uprzedzeń, na udział w pracach analitycznych dotyczących możliwości budowy wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz – komentuje Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska.