#Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

List intencyjny w sprawie zbadania możliwości budowy jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz podpisali w poniedziałek operatorzy prywatni z Exatelem i PFR.

Publikacja: 28.10.2019 21:31

#Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

Foto: Bloomberg

Przedstawiciele Orange Polska, Cyfrowego Polsatu oraz T-Mobile Polska, a po stronie państwa Grupy PFR i Exatelu, podpisali w poniedziałek list intencyjny ws. analiz budowy wspólnej sieci 5G w 700 MHz. Co może z niego wyniknąć?

Po wiedzę i koszty

Nikodem Bończa-Tomaszewski, szef państwowego operatora Exatel, Paweł Borys, prezes Grupy PFR, a także przedstawiciele telekomów: Wojciech Pytel (Polkomtel, grupa Cyfrowy Polsat), Witold Drożdż (członek zarządu Orange Polska) i Włodzimierz Nowak (z zarządu T-Mobile Polska) podpisali pierwszy formalny dokument dotyczący wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz.

CZYTAJ TAKŻE: Powstać ma spółka #Polskie5G. Podpisano memorandum

Od złożenia podpisu pod listem nie odżegnuje się także Play Communications. Wszystkie telekomy podkreślają jedno: to list dotyczący analiz. Czy i którzy operatorzy w tej spółce będą chcieli partycypować, nie jest jeszcze przesądzone.

– P4, operator sieci Play, od początku uczestniczy w rozmowach dotyczących projektu wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz. Jesteśmy otwarci na aktywny udział w pracach analitycznych nad wypracowaniem koncepcji oraz modelu współpracy, czego wyrazem była nasza dzisiejsza obecność w Ministerstwie Cyfryzacji. P4 podpisze memorandum po otrzymaniu niezbędnych zgód korporacyjnych – zapewnia Małgorzata Zakrzewska, szefowa departamentu komunikacji w Play.

""

cyfrowa.rp.pl

– Dyskusja o pomyśle współpracy w zakresie wspólnej sieci 5G w obrębie pasma 700 MHz toczy się już od pewnego czasu. Nie ukrywaliśmy nigdy, że pozostajemy dość ostrożni wobec takiego niestandardowego i niesprawdzonego w żadnym kraju naszego kręgu kulturowo-gospodarczego modelu dystrybucji częstotliwości. Dziś nadal uważamy, że zostaliśmy zaproszeni do dość pionierskiego projektu, ale jednak – odpowiadając na zaproszenie rządu – zdecydowaliśmy się, bez żadnych uprzedzeń, na udział w pracach analitycznych dotyczących możliwości budowy wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz – komentuje Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska. W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Rybka-Dowżyk, reprezentująca T-Mobile Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Operatorzy zaniepokojeni. Rząd zwleka z przepisami dla 5G

Wojciech Pytel, członek rady nadzorczej Polkomtelu, który opowiadał się za jedną siecią LTE, przedstawia intencje operatora trochę inaczej. Jak mówi, chodzi o to, aby można było zbudować sieć nieco taniej, korzystać z większej ilości pasma i zaoferować lepsze usługi, niż gdyby każdy z telekomów działał osobno.

Deklaracje w 2020 r.

„Rzeczpospolita” o podpisaniu listu poinformowała pierwsza. Krótkie notatki na Twitterze opublikowały także resort cyfryzacji – patronujący wydarzeniu – PFR oraz Exatel. Do czasu zamknięcia tego wydania „Rz” żadna ze stron nie wystosowała pełnego komunikatu.

CZYTAJ TAKŻE: Niepewność wokół polskiego 5G. Co zrobi Rosja?

Z naszych informacji wynika, że w ciągu 14 dni sygnatariusze wytypują zespoły, które wezmą udział w pracach nad analizą, a zakończyć je mają do 30 grudnia. Potem w ciągu 30 dni mają zadeklarować, czy będą brać udział w tworzeniu spółki celowej #Polskie5G. Spółka ta – według koncepcji Exatelu – miałaby w 51 proc. należeć do państwa (w zamian za częstotliwości oraz dostęp do nieruchomości), a w 49 proc. do operatorów i działać w modelu operatora hurtowego, świadczącego usługi operatorom detalicznym.

W 2019 roku Morawiecki ogłosił, że jest zwolennikiem sieci 5G pod kontrolą państwa, a potem taki zapis pojawił się w programie wyborczym PiS

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Exatel szacuje koszty budowy sieci 5G w paśmie 700 MHz na od 0,97 mld zł do ponad 6,1 mld zł, w zależności od tego, czy dojdzie do pełnej współpracy telekomów.

Rola Exatelu

Po raz pierwszy o tym, że rząd PiS rozważa zaangażowanie państwa w budowę sieci 5G, napisaliśmy rok temu. Premier Mateusz Morawiecki na zamkniętym spotkaniu indagował szefów czterech największych telekomów, co sądzą o budowie jednej sieci 5G. W 2019 roku Morawiecki ogłosił, że jest zwolennikiem sieci 5G pod kontrolą państwa, a potem taki zapis pojawił się w programie wyborczym PiS. Od początku zwolennikiem tego scenariusza jest Exatel. Jak wynika z naszych informacji, w poniedziałkowym liście nie sprecyzowano jego roli.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

– Exatel i PFR będą koordynować współpracę nad analizą biznesową, do której zaproszeni są wszyscy uczestnicy memorandum. W modelu, w którym spółka #Polskie5G uruchomi ogólnopolską sieć w paśmie 700 MHz, Exatel mógłby pełnić rolę operatora technicznego sieci oraz postawić na niej bezprzewodową sieć łączności specjalnej – mówi Piotr Mierzwiński, rzecznik Exatelu.

Aby 700 MHz, zajmowane dziś przez telewizję mogło zostać użyte przez operatorów, potrzebne jest porozumienie z Rosją.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży