#Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

List intencyjny w sprawie zbadania możliwości budowy jednej sieci 5G w paśmie 700 MHz podpisali w poniedziałek operatorzy prywatni z Exatelem i PFR.

Publikacja: 28.10.2019 21:31

#Polskie5G to wielka inwestycja. Tylko kto weźmie w niej udział?

Foto: Bloomberg

Przedstawiciele Orange Polska, Cyfrowego Polsatu oraz T-Mobile Polska, a po stronie państwa Grupy PFR i Exatelu, podpisali w poniedziałek list intencyjny ws. analiz budowy wspólnej sieci 5G w 700 MHz. Co może z niego wyniknąć?

Po wiedzę i koszty

Nikodem Bończa-Tomaszewski, szef państwowego operatora Exatel, Paweł Borys, prezes Grupy PFR, a także przedstawiciele telekomów: Wojciech Pytel (Polkomtel, grupa Cyfrowy Polsat), Witold Drożdż (członek zarządu Orange Polska) i Włodzimierz Nowak (z zarządu T-Mobile Polska) podpisali pierwszy formalny dokument dotyczący wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz.

CZYTAJ TAKŻE: Powstać ma spółka #Polskie5G. Podpisano memorandum

Od złożenia podpisu pod listem nie odżegnuje się także Play Communications. Wszystkie telekomy podkreślają jedno: to list dotyczący analiz. Czy i którzy operatorzy w tej spółce będą chcieli partycypować, nie jest jeszcze przesądzone.

– P4, operator sieci Play, od początku uczestniczy w rozmowach dotyczących projektu wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz. Jesteśmy otwarci na aktywny udział w pracach analitycznych nad wypracowaniem koncepcji oraz modelu współpracy, czego wyrazem była nasza dzisiejsza obecność w Ministerstwie Cyfryzacji. P4 podpisze memorandum po otrzymaniu niezbędnych zgód korporacyjnych – zapewnia Małgorzata Zakrzewska, szefowa departamentu komunikacji w Play.

""

cyfrowa.rp.pl

– Dyskusja o pomyśle współpracy w zakresie wspólnej sieci 5G w obrębie pasma 700 MHz toczy się już od pewnego czasu. Nie ukrywaliśmy nigdy, że pozostajemy dość ostrożni wobec takiego niestandardowego i niesprawdzonego w żadnym kraju naszego kręgu kulturowo-gospodarczego modelu dystrybucji częstotliwości. Dziś nadal uważamy, że zostaliśmy zaproszeni do dość pionierskiego projektu, ale jednak – odpowiadając na zaproszenie rządu – zdecydowaliśmy się, bez żadnych uprzedzeń, na udział w pracach analitycznych dotyczących możliwości budowy wspólnej sieci 5G w paśmie 700 MHz – komentuje Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska. W podobnym tonie wypowiada się Małgorzata Rybka-Dowżyk, reprezentująca T-Mobile Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Operatorzy zaniepokojeni. Rząd zwleka z przepisami dla 5G

Wojciech Pytel, członek rady nadzorczej Polkomtelu, który opowiadał się za jedną siecią LTE, przedstawia intencje operatora trochę inaczej. Jak mówi, chodzi o to, aby można było zbudować sieć nieco taniej, korzystać z większej ilości pasma i zaoferować lepsze usługi, niż gdyby każdy z telekomów działał osobno.

Deklaracje w 2020 r.

„Rzeczpospolita” o podpisaniu listu poinformowała pierwsza. Krótkie notatki na Twitterze opublikowały także resort cyfryzacji – patronujący wydarzeniu – PFR oraz Exatel. Do czasu zamknięcia tego wydania „Rz” żadna ze stron nie wystosowała pełnego komunikatu.

CZYTAJ TAKŻE: Niepewność wokół polskiego 5G. Co zrobi Rosja?

Z naszych informacji wynika, że w ciągu 14 dni sygnatariusze wytypują zespoły, które wezmą udział w pracach nad analizą, a zakończyć je mają do 30 grudnia. Potem w ciągu 30 dni mają zadeklarować, czy będą brać udział w tworzeniu spółki celowej #Polskie5G. Spółka ta – według koncepcji Exatelu – miałaby w 51 proc. należeć do państwa (w zamian za częstotliwości oraz dostęp do nieruchomości), a w 49 proc. do operatorów i działać w modelu operatora hurtowego, świadczącego usługi operatorom detalicznym.

W 2019 roku Morawiecki ogłosił, że jest zwolennikiem sieci 5G pod kontrolą państwa, a potem taki zapis pojawił się w programie wyborczym PiS

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Exatel szacuje koszty budowy sieci 5G w paśmie 700 MHz na od 0,97 mld zł do ponad 6,1 mld zł, w zależności od tego, czy dojdzie do pełnej współpracy telekomów.

Rola Exatelu

Po raz pierwszy o tym, że rząd PiS rozważa zaangażowanie państwa w budowę sieci 5G, napisaliśmy rok temu. Premier Mateusz Morawiecki na zamkniętym spotkaniu indagował szefów czterech największych telekomów, co sądzą o budowie jednej sieci 5G. W 2019 roku Morawiecki ogłosił, że jest zwolennikiem sieci 5G pod kontrolą państwa, a potem taki zapis pojawił się w programie wyborczym PiS. Od początku zwolennikiem tego scenariusza jest Exatel. Jak wynika z naszych informacji, w poniedziałkowym liście nie sprecyzowano jego roli.

CZYTAJ TAKŻE: 5G od Ericssona, ale „made in Poland”

– Exatel i PFR będą koordynować współpracę nad analizą biznesową, do której zaproszeni są wszyscy uczestnicy memorandum. W modelu, w którym spółka #Polskie5G uruchomi ogólnopolską sieć w paśmie 700 MHz, Exatel mógłby pełnić rolę operatora technicznego sieci oraz postawić na niej bezprzewodową sieć łączności specjalnej – mówi Piotr Mierzwiński, rzecznik Exatelu.

Aby 700 MHz, zajmowane dziś przez telewizję mogło zostać użyte przez operatorów, potrzebne jest porozumienie z Rosją.

Przedstawiciele Orange Polska, Cyfrowego Polsatu oraz T-Mobile Polska, a po stronie państwa Grupy PFR i Exatelu, podpisali w poniedziałek list intencyjny ws. analiz budowy wspólnej sieci 5G w 700 MHz. Co może z niego wyniknąć?

Po wiedzę i koszty

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości