Plus ujawnia swoje plany wobec 5G. Ericsson dostawcą w 5 miastach

Wiemy coraz więcej o sieci 5G Plusa. Ericsson dostarczy mu 80 nadajników, które mają być uruchomione w tym kwartale.

Publikacja: 30.01.2020 10:47

Plus ujawnia swoje plany wobec 5G. Ericsson dostawcą w 5 miastach

Foto: AFP

Najpierw Plus poinformował, że jeszcze w I kwartale 2020 roku uruchomi komercyjną sieć 5G w minimum siedmiu miastach w Polsce. Dziś zdradzono, jaka będzie skala przy tej fazie budowy sieci ze strony jednego z dwóch głównych dostawców – Ericssona.
Zgodnie z komunikatem Ericssona, pierwsza budowa komercyjnej sieci 5G w kraju zaczęła się, a szwedzka firma wspiera Plusa przy wdrożeniu w pięciu miastach: w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. 
Jak podawał wcześniej Plus, system piątej generacji pracować będzie na częstotliwości 2600 MHz w technologii TDD (Time Division Duplex). W sumie uruchomi w tym kwartale około 100 stacji bazowych.
 
Jak podano dziś, w ramach przedsięwzięcia uruchomionych zostanie blisko  80 stacji bazowych opartych o architekturę non-standalone (czyli współpracującą z siecią 4G – inaczej LTE).
– 5G staje się rzeczywistością. Wiosną bieżącego roku mieszkańcy wybranych miast zyskają dostęp do  sieci 5G w codziennym  życiu. Dostęp do technologii nowej generacji jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania użytkowników internetu mobilnego w zakresie jego szybkości, niskich opóźnień oraz jakości. Ericsson jest dumny, że może po raz kolejny uczestniczyć w tworzeniu historii polskiej telekomunikacji – powiedział cytowany w komunikacie Ericssona Jacek Falkiewicz, dyrektor sprzedaży  Ericssona w Polsce.
Ericsson podał niedawno przy okazji publikacji wyników finansowych, że na całym świecie ma podpisanych 79  umów związanych z 5G. 
– Byliśmy pionierami we wdrażaniu technologii LTE, którą jako jeden z pierwszych operatorów na świecie udostępniliśmy w paśmie 1800 MHz. Zapewnienie dostępu do szybkiego internetu mobilnego zrewolucjonizowało rynek telekomunikacyjny w Polsce i umożliwiło rozwój wielu gałęzi polskiej gospodarki. Bardzo się cieszę, że w momencie kiedy świat stoi na progu nowej rewolucji jaką jest 5G, Plus znów jest jej liderem. Dzięki nam już wkrótce 5G przestanie być faktem medialnym, lecz stanie się rzeczywistością. Są już dostępne pierwsze urządzenia działające w naszej sieci 5G i wkrótce je zaprezentujemy – powiedział Jacek Felczykowski, członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu. 
Operatorzy komórkowi w kraju przy budowie pilotażowych, docelowo – komercyjnych – sieci 5G korzystają często (choć nie tylko) z usług dotychczasowych dostawców sieci 4G. W wypadku Plusa, drugim dostawcą była Nokia i właśnie tę wskazał na drugiego partnera przy 5G. Spośród wskazanych 7 miast, Nokia zajmie się zapewne Warszawą i Katowicami. Są to bowiem jej miasta przynależne do jej regionu w sieci Plusa.
Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy