Zaczęły się targi Mobile World Congress 2017 – pierwsze komentarze i nowości

„Next Element” („Następny element”) to hasło przewodnie tegorocznej edycji targów branży komórkowej Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie. To znak, że bardziej niż kiedykolwiek operatorzy mobilni szukają odpowiedzi na pytanie o przyszłość.

Publikacja: 27.02.2017 10:54

Targi są dowodem na transformację, którą przez ćwierć wieku przeszedł sektor technologii mobilnych. Co roku prezentuje się na nich mniej operatorów telekomunikacyjnych, a coraz liczniej stawiają się deweloperzy aplikacji, przedstawiciele małych i wielkich firm informatycznych, szeroko rozumianych platform internetowych (Facebook, Google), producentów elektronicznych elementów wyposażenia domu i biura, a od kiedy mówi się o autonomicznych pojazdach – także producentów aut.

Jak dywan w Cannes

Od lat swoje stoisko ma na targach polska firma Systemics-PAB, zajmująca się badaniem jakości sieci mobilnych. Jak mówi Agnieszka Nowaczkiewicz, rzeczniczka firmy, z powodu niesłabnącego zainteresowania barcelońskie targi są uważane przez wystawców za ewenement.

Miejsce w targowych halach rezerwuje się z rocznym wyprzedzeniem, co oznacza, że chcąc uczestniczyć w nich w 2018 r., zamówienia składa się właśnie teraz.

– Targi w Barcelonie działają trochę jak czerwony dywan w Cannes. Jeśli dana firma jest nieobecna, to znaczy, że nie ma jej w biznesie lub operuje w niszy – mówi Wojciech Dunikowski, menedżer w Comarchu. Dla tej firmy IT telekomy to ważny klient, dlatego ma ona swoje stanowisko na MWC od dziesięciu lat. – Możemy podpatrzyć, w którą stronę zmierza rynek oraz jak na globalne trendy dyktowane przez wizjonerów i liderów rynku reaguje branża IT. Jest to dla nas od lat opłacalna inwestycja oraz dobre rozpoczęcie roku, w znacznym stopniu determinujące procesy sprzedażowe – dodaje.

Joergen Bang-Jensen, prezes sieci komórkowej P4 (Play) mówił nam w drodze na targi w niedzielę, że do najciekawszych tematów, o których będzie mówiło się w tym roku zalicza przyszłość karty SIM. Jego zdaniem, decyzja, jaką formę przyjmie – a są trzy – może dać branży nowy sposób konkurowania o użytkowników.

Z kolei zdaniem Martina Mellora, prezesa Ericsson Polska, świat operatorów zmieni się wraz z wdrożeniem sieci komórkowych 5G.

Teatr rozmaitości

W sumie w Barcelonie promuje się w br. około 20 specjalistycznych polskich firm. Są wśród nich zarówno start-upy (jak Cyberus Lab, promujący system identyfikacji w sieci bez hasła), dojrzali producenci sprzętu telekomunikacyjnego (Maxcom czy myPhone z grupy TelForceOne), VR Visio (producent aplikacji dla branży filmowej), jak i dostawcy systemów ostrzegania (m.in. czujników, zaliczanych do kategorii Internetu Rzeczy) Fibar Group i Ferguson z Kościanu.

Podobnie jak w ub.r. do głównych tematów rozmów w Barcelonie należą wspomniane już sieć mobilna kolejnej generacji – 5G i wspomniany już Internet Rzeczy. Globalne firmy, jak Ericsson, Huawei czy Nokia, już zaczęły i będą przez kolejne dni prezentować pomysły na zastosowanie tych rozwiązań.

I nowości

Wczoraj, w niedzielę poprzedzającą oficjalny start targów odbyła się seria wystąpień przedstawicieli świata telekomunikacyjnego zorganizowana przez Huawei, zatytułowana Huawei Digital Transformation Forum, podczas której omówiono ostatnie postępy w pracach nad standaryzacją sieci 5G oraz jej możliwe zastosowania przemysłowe. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele OfCom, ITU, 3GPP, Deutsche Telekom, Intelu czy Audi. Szerszą relację z tego wydarzenia opublikujemy w późniejszym terminie.

Warto tu jednak wspomnieć, że zaledwie w ubiegłym tygodniu w ramach ITU zapadły ustalenia określające dwa założenia dla sieci 5G.

Jak mówił w niedzielę Francois Rancy, dyrektor w Radiocommunication Bureau ITU, ustalono maksymalną gęstość wykorzystania sieci 5G oraz średnią przepustowość.

– Łączna liczba urządzeń podłączonych i pozostających w zasięgu sieci 5G urządzeń na kilometr kwadratowy powinna sięgnąć 1 mln. Natomiast średnia przepływność na jednostkę zasobów częstotliwościowych w komórce (bit/s/Hz) w przypadku downlinku powinna sięgać 30 bit/s/Hz, a dla uplinku 15 bit/s/Hz – podał Francois Rancy.

W prezentacji zastrzeżono, że są to parametry przyjęte dla konkretnych rozwiązań i będą podlegały zatwierdzeniu w listopadzie br.

Nokia, również w przeddzień startu targów, zaprezentowała rozwiązania z zakresu 5G, Internetu Rzeczy, oprogramowania oraz chmury.

Wśród nowych produktów znalazł się 5G FIRST. Według Nokii ma to być pierwsze w branży komercyjne, kompleksowe (end-to-end) rozwiązanie. Obejmuje ono platformę dostępu radiowego Nokia Airscale, pomagającą operatorom przygotować się do architektur 5G-ready.

Finowie zapowiedzieli też współpracę z Intelem przy komercyjnych wdrożeniach w trakcie 2017 roku.

Tradycyjnie już w przeddzień targów najwięksi globalni dostawcy urządzeń konsumenckich zaprezentowali nowe modele smartfonów.

Swoje premiery miały P10 i P10 Plus (Huawei), LG G6, Nokia 3, 5, 6 (HMD Global na licencji fińskiej grupy, z systemem operacyjnym Android) oraz ciekawostka  – unowocześniona i odświeżoną pod względem wzornictwa wersja klasycznego modelu Nokia 3310, a dziś rano odbyła się konferencja z pokazem Xperia X (Sony).

Zastrzyk dla Katalonii

W związku z imprezą stolica Katalonii może liczyć w tym roku na zastrzyk 465 mln euro, a jej mieszkańcy na 13,2 tys. tymczasowych miejsc pracy – szacuje jej organizator, stowarzyszenie operatorów komórkowych GSMA. Ma gościć ponad 100 tys. osób z 200 państw, a w targowym centrum wystawi się ponad 2,2 tys. firm. Z roku na rok liczba wystawiających się przedsiębiorstw rośnie, podobnie jak liczba zwiedzających, choć wstęp – inaczej niż np. na berlińskie targi IFA – jest drogi.

Targi są dowodem na transformację, którą przez ćwierć wieku przeszedł sektor technologii mobilnych. Co roku prezentuje się na nich mniej operatorów telekomunikacyjnych, a coraz liczniej stawiają się deweloperzy aplikacji, przedstawiciele małych i wielkich firm informatycznych, szeroko rozumianych platform internetowych (Facebook, Google), producentów elektronicznych elementów wyposażenia domu i biura, a od kiedy mówi się o autonomicznych pojazdach – także producentów aut.

Jak dywan w Cannes

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu