Rok 2021 będzie przełomowy dla rozwoju sieci komórkowych 5G w Polsce. Spodziewać się należy rozstrzygnięcia długo oczekiwanej aukcji częstotliwości 3,6 GHz, szybkiego wzrostu zasięgu 5G i roszad wśród dostawców infrastruktury i smartfonów.
Usługa premium
Sieć 5G o największym zasięgu na przełomie 2020 i 2021 roku miał Polkomtel, operator sieci Plus: docierał do ponad 7 mln osób, w tym mieszkańców mniejszych miejscowości. Plusa gonią konkurenci. Orange Polska poinformował w miniony piątek, że ruszył z 5G w Trójmieście. Uruchomił tam 38 nadajników, w zasięgu których znaleźć się może około 90 tys. osób. Nie zmieniło to jednak ogólnego zasięgu 5G pomarańczowej sieci, która wskazuje na około 6 mln potencjalnych użytkowników.
CZYTAJ TAKŻE: Prezes Ericsson Polska: 5G pomoże ożywić gospodarkę
Inwestycje operatorów w nową technologię mają coraz większy sens, ponieważ rozrasta się również paleta przystępnych cenowo modeli smartfonów działających w tej technologii. Według zestawienia „Rz” od października średnia cena telefonu 5G spadła z około 4 tys. do około 3,5 tys. zł. Najtańsze kosztują mniej niż 1 tys. zł.
Z rozmów z przedstawicielami producentów smartfonów wynika, że w tym roku aparaty z 5G będą stanowić sporą część ich premierowych produktów. W wypadku niektórych – nawet większość.