OPINIE: Ile zapłacimy za LTE?

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowanie konsultacyjne dotyczące przetargu na rezerwacje częstotliwości z zakresu 2,6 GHz. Konsultacje są pierwszym krokiem w stronę oczekiwanego przydzielenia licencji radiowych pozwalających na budowę komórkowych sieci 4G oraz świadczenie usług szybkiego mobilnego dostępu do internetu. Rozpoczęcie procesu wskazuje, że zakończenie przetargu może nastąpić już na przełomie tego i przyszłego roku. W rezultacie polscy operatorzy muszą zacząć przygotowywać się do poniesienia znacznych wydatków w niedalekiej przyszłości. O jakich kwotach może być mowa?

Publikacja: 10.06.2010 12:42

OPINIE: Ile zapłacimy za LTE?

Foto: ROL

W Europie Zachodniej zakończyło się już kilka przetargów na częstotliwości w paśmie 2,6 GHz. Jak zwykle w pierwszej kolejności licencje rozdysponowały kraje, w których branża telekomunikacyjna jest na najwyższym etapie rozwoju. Do końca zeszłego roku procesy przetargowe zakończyły się w Norwegii, Szwecji i Finlandii. W tym roku do grona tych państw dołączyły Holandia, Dania i Niemcy. Opłaty licencyjne w tych krajach różnią się znacząco między sobą, można jednak na ich podstawie wyciągnąć pewne wnioski dotyczące procesu toczącego się w Polsce.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku