Przegląd prasy – piątek 9 lipca

Publikacja: 09.07.2010 08:30

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Złota akcja w Portugal Telecom nielegalna[/b]

Nikki Tait, Peter Wise, Mark Mulligan, Andrew Parker

Europejski sąd najwyższy uznał za niezgodną z prawem zasadę tzw. „złotej akcji”, jaką dysponuje portugalski rząd wobec operatora narodowego Portugal Telecom i z jakiej skorzystał w ubiegłym tygodniu, aby zablokować sprzedaż udziałów brazylijskiej sieci komórkowej. Ta decyzja prawdopodobnie zintensyfikuje starania Telefoniki o przejęcie akcji brazylijskiego Vivo od Portugal Telecom.

http://www.ft.com/cms/s/0/c9e5cf52-8a6d-11df-bd2e-00144feab49a.html (dostęp po zalogowaniu)

[b]Bezpieczeńtwo sieci hamuje ekspansję Huaweia[/b]

Stephanie Kirchgaessner, Paul Taylor

Chiński producent, który został zmuszony do rezygnacji ze starań o przejęcie 3Com w 2008 z powodów bezpieczeństwa, wciąż budzi niechęć amerykański władz. Starania Huaweia o zajęcie mocnej pozycji na telekomunikacyjnym rynku Stanów Zjednoczonych mogę pociągnąc za sobą wysokie koszty restrukturyzacji, której oczekują od koncernu władze USA, obowiające się chińskiego cyberataku na amerykańskie sieci telekomunikacyjne.

http://www.ft.com/cms/s/0/6fd9f072-8aba-11df-8e17-00144feab49a.html (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Plus oferuje mobilny internet o szybkości 42 Mb/s[/b]

Przemysław Poznański

Polkomtel zakończył prowadzone we Wrocławiu testy szybkiego internetu mobilnego. Usługa jest już dostępna komercyjnie. To dobra wiadomość, bo Polacy coraz chętniej korzystają z mobilnego dostępu do sieci. – Chodzi o to, by pokonać internet stacjonarny w jego ostatnim bastionie, jakim jest szybkość transmisji danych – tłumaczył we wrześniu 2009 r. Milan Zika, członek zarządu PTC, operatora sieci Era. Operator wprowadzał wtedy internet z szybkością do 21 Mb/s. W kraju, gdzie najpopularniejszą maksymalną szybkością mobilnego internetu jest 7,2 Mb/s, już taka szybkość wydawała się być luksusem.

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Analitycy przyjrzą się wycenom Multimediów[/b]

Urszula Zielińska

Giełdowy kurs akcji kablowej sieci sięgnął wycen z wielu rekomendacji biur maklerskich. Czas na ruch analityków. Kurs akcji Multimediów Polska sięgnął w środę 9,5 zł, czyli poziomu najwyższego od lutego 2008 roku i maksymalnej wyceny w większości rekomendacji biur maklerskich.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/681646_Analitycy_przyjrza_sie_wycenom_Multimediow.html (dostęp płatny)

[b]TelForceOne Po sieć także na Węgry[/b]

Urszula Zielińska

Zarząd TelForceOne jest od środy trzyosobowy. Dołączył do niego Adam Kowalski, do tej pory zasiadający w radzie nadzorczej spółki, która zajmuje się dystrybucją akcesoriów do telefonów komórkowych. Kowalski nadzorował wdrażanie programu restrukturyzacyjnego w grupie, a teraz odpowiada za kwestie handlowe.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/681644_TelForceOne_Po_siec_takze_na_Wegry.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Nowe paragrafy dla telewizji internetowej[/b]

Karol Laskowski

Jakie będą skutki implementacji unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych – zastanawia się aplikant radcowski, Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Białobrzeski. Na podstawie dyrektywy 2007/65/WE o audiowizualnych usługach medialnych z 11 grudnia 2007 r. Polska była zobowiązana dokonać odpowiedniej regulacji nowych form usług audiowizualnych, w tym m.in. usług VoD oraz telewizji internetowych.

http://new-arch.rp.pl/artykul/961705_Nowe_paragrafy_dla_telewizji_internetowej.html (dostęp płatny)

[b]Media, Technologie[/b]:

[li]Weto użyte przez rząd Portugalii w sprawie operatora Portugal Telecom jest pogwałceniem reguł UE o wolnym przepływie kapitałów, stwierdził unijny trybunał po skardze Brukseli w 2008 r. na inny przypadek. Teraz Lizbona użyła weta wobec oferty kupna przez hiszpańską Telefonikę udziałów w brazylijskim operatorze komórkowym Vivo należących do PT. afp, p.r.

[li]Gigaset, producent telefonów, wypracował w I kw. 2010 r. prawie 8 mln euro zysku operacyjnego EBITDA mimo spadku przychodów ze 140 mln do 125 mln. W ub.r. wynik EBITDA wyniósł także ok. 18 mln euro, tyle że na minusie. Firma poprawiła wyniki dzięki programowi oszczędności i sprzedaży nierentownych działów. ł.d.

[li]Pierwsze dwa cyfrowe multipleksy, na których będą nadawane stacje w ramach naziemnej telewizji cyfrowej mogą ruszyć jesienią – podała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z kolei pod koniec października sygnał trzeciego multipleksu, na którym będą nadawane tylko kanały TVP, będzie dostępny w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim; w każdym będzie go mogło oglądać co najmniej 58 proc. mieszkańców. pap, ele

http://new-arch.rp.pl/artykul/961772_W_skrocie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Złota akcja w Portugal Telecom nielegalna[/b]

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu