Przegląd prasy – piątek 1 października

Publikacja: 01.10.2010 08:35

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]iPhone namierzy każdą stację[/b]

Bezpłatna aplikacja umożliwi wyszukiwanie stacji paliw przez iPhone’a. Uruchamia ją DKV Euro Service, międzynarodowy operator kart paliwowych. Obecnie iPhone pomaga co prawda ustalić lokalizację stacji, ale robi to przy użyciu map do nawigacji samochodowej, które uwzględniają głównie obiekty należące do sieci. Tymczasem aplikacja DKV umożliwi wyszukanie wszystkich stacji w wybranym obszarze.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=320752 (dostęp płatny)

[b]Karty do komórek mogą być materiałami[/b]

Agnieszka Pokojska

Karty doładowujące telefony komórkowe można ująć w księgach rachunkowych jako materiały. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zakupiła telefony komórkowe, które będą wykorzystywane do celów służbowych przez pracowników. Korzysta z telefonów w taryfie pre paid. – Jak w księgach rachunkowych ująć karty doładowujące – pyta pani Stefania z Gdyni. Renata Zielińska, ekspert z ForBiznes Audyt, wyjaśnia, że zakupione karty doładowujące co do zasady powinny być ujmowane jako koszt w momencie ich zainstalowania w aparacie telefonicznym.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=320783 (dostęp płatny)

[b]Nauka przez internet[/b]

AR

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 31 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz.U. nr 170 poz. 1143). Dzięki niemu dzieci nie będą miały ograniczeń w nauce polskiej podstawy programowej. Poza uczęszczaniem na zajęcia możliwe będzie realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą (nauczanie domowe) lub kształcenie na odległość (nauczanie online) realizowane przez Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą z siedzibą w Warszawie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=320773 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Obligacje Polkomtela zadebiutowały na rynku Catalyst[/b]

Tomasz Prusek

Warta miliard złotych emisja operatora sieci komórkowej Plus trafiła na warszawską giełdę, mimo że początkowo planowano notowanie w Luksemburgu. Równo rok od uruchomienia rynku papierów dłużnych Catalyst do notowań trafiła tam największa niebankowa emisja obligacji korporacyjnych mająca wysoki rating inwestycyjny.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8449108,Obligacje_Polkomtela_zadebiutowaly_na_rynku_Catalyst.html (dostęp płatny)

[b]Facebook dzwoni do Skype’a. Czy firmy połączą siły?[/b]

Tomasz Grynkiewicz

Dwie czołowe marki w internecie mogą połączyć siły – Facebook chce włączyć swoim użytkownikom możliwość dzwonienia przez Skype’a. Według nieoficjalnych informacji dziennika „The Wall Street Journal” współpraca największego serwisu społecznościowego z liderem telefonii internetowej ma zostać ogłoszona w ciągu kilku najbliższych tygodni.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,8449106,Facebook_dzwoni_do_Skype_a__Czy_firmy_polacza_sily_.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Debiut obligacji Polkomtela[/b]

Katarzyna Ostrowska

Jarosław Bauc, szef właściciela komórkowego Plusa, jest zadowolony z zainteresowania inwestorów papierami jego firmy. Redukcja zapisów wyniosła 60 proc. Gdy rok temu na warszawskiej giełdzie startował pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek papierów dłużnych Catalyst, wielu uczestników rynku kapitałowego nie było entuzjastami tego pomysłu. Wskazywano nawet, że projekt umrze śmiercią naturalną.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/687822_Debiut_obligacji_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

[b]Obligacje Polkomtela za miliard złotych[/b]

Katarzyna Ostrowska, Cezary Adamczyk, Natalia Chudzyńska-Stępień, Łukasz Dec

W pierwszą rocznicę rynku Catalyst pojawiły się na nim obligacje właściciela komórkowego Plusa. Papiery wyemitowaliśmy w ramach programu euroobligacji o wartości 1 mld euro – mówił wczoraj w czasie debiutu Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu. – Okazało się, że rynek polski może być teraz lepszym rozwiązaniem. Zainteresowanie papierami przeszło nasze oczekiwania. Redukcja wyniosła 60 proc. – dodał.

http://archiwum.parkiet.com/wydanie/4353_2042_Finanse.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Dialog niczym kula u nogi[/b]

Magdalena Wierzchowska

Przejęcie operatora przez Polkomtel to kuriozum — mówią eksperci. KGHM nigdy nie był tak blisko sprzedaży Dialogu, ale nigdy transakcja nie budziła tylu kontrowersji. „Polkomtel interesuje się kupnem operatora sieci kablowej Aster i analizuje dokumenty informacyjne wysłane przez dotychczasowego właściciela, Mid Europa Partners” — taką deklarację złożył wczoraj Jarosław Bauc, prezes operatora sieci Plus. To kolejna informacja o potencjalnych akwizycjach Polkomtela. My przyjrzeliśmy się bliżej planom kupna Telefonii Dialog.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=431d0ce6-1b7f-4178-bd2c-d995a89c5516&date=2010-10-01 (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Catalyst: za małe obroty[/b]

Katarzyna Ostrowska, ł.d.

Wczoraj na rynku obligacji zadebiutowały obligacje Polkomtela. Gdy rok temu na warszawskiej giełdzie startował pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek papierów dłużnych, wielu uczestników rynku kapitałowego nie wierzyło w jego sukces.Tak źle, jak sądzono, wcale jednak nie jest. W rocznicę Catalysta odbyło się pierwsze notowanie papierów największego polskiego operatora – spółki Polkomtel, właściciela komórkowego Plusa. Wyemitowała ona obligacje o wartości 1 mld zł. Jest zatem obecnie największym emitentem prywatnym na Catalyst.

http://new-arch.rp.pl/artykul/983976_Catalyst:_za_male_obroty.html (dostęp płatny)

Mid Europa Partners, fundusz kontrolujący sieć kablową Aster, rozesłał zaproszenie do rozmów w sprawie sprzedaży operatora. – Owszem, otrzymaliśmy takie pismo, jak chyba wszyscy więksi operatorzy w Polsce – powiedział dzisiaj Jarosław Bauc, prezes zarządu Polkomtelu. Nie chciał powiedzieć, czy jego spółka przystąpi do rokowań z funduszem, ale przyznał, że sieć kablowa znajduje się w zakresie zainteresowań Polkomtelu. —ł.d.

http://new-arch.rp.pl/artykul/983934_W_skrocie.html (dostęp płatny)

[b]Internet daje również korzyści podatkowe, trzeba jednak zebrać odpowiednie dokumenty[/b]

MoPo

Osoby, które płacą za dostęp do Internetu w miejscu zamieszkania, mogą skorzystać z ulgi. Muszą jednak udokumentować poniesione wydatki fakturami VAT. Kwotę 760 zł odejmuje się od dochodu. Takiej wysokości limit przysługuje jednej osobie. Ci, którzy chcą skorzystać z tej preferencji, muszą spełnić trzy warunki: 1) ponieść opłaty na Internet, 2) wydatki powinny być poniesione w związku z użytkowaniem Internetu w lokalu będącym ich miejscem zamieszkania, 3) wydatki muszą być potwierdzone fakturą VAT, wystawioną na imię i nazwisko podatnika i jego adres.

http://new-arch.rp.pl/artykul/983836_Internet_daje_rowniez_korzysci_podatkowe_trzeba_jednak_zebrac_odpowiednie_dokumenty.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]iPhone namierzy każdą stację[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?