W oparciu o sprzęt Ericssona (stacje bazowe RBS 6000) Polska Telefonia Cyfrowa całkowicie zmodernizowała sieć na terenie Warszawy. Wymianie, która zakończyła się w grudniu (operator oficjalnie poinformował o niej dopiero dziś), podlegało 520 stacji bazowych. Starsze BTS-y dostarczone przez Siemensa nie obsługiwały m.in. technologii HSPA+.

Era od połowy stycznia w swojej ofercie ma już modem USB Huawei wspierający m.in. HSPA+ DC, pozwalający na transmisję danych z prędkością do 42 Mb/s. Era szacuje, że na aglomerację Warszawską przypada ok. 40 proc. całego ruchu danych operatora. Jak powiedział Milan Zika, dyrektor ds. eksploatacji sieci PTC, celem strategicznym operatora jest udostępnienie klientom przepływności mobilnej 84 Mb/s. Nowe stacje bazowe są także kompatybilne z technologią LTE.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni nie tylko z przyrostu prędkości transmisji danych czy przejścia na pełną komunikację w protokole IP, ale także z szybszego o 40 proc. średniego czasu odpowiedzi serwera, który jest parametrem niezwykle istotnym z punktu widzenia satysfakcji użytkownika – powiedział Milan Zika.

Znacznemu skróceniu dzięki modernizacji uległ także czas zestawiania połączeń. Era zapowiedziała także wprowadzenie – w tym roku – usługi HD Voice. Już dziś w jej zasięgu znajduje się aglomeracja warszawska i wybrzeże w okolicach Trójmiasta. Na koniec 2011 r. w zasięgu ma być ok. 85 proc. populacji Polski. HD voice w praktyce polega na transmisji głosu w zakresie od 100 do 7000 Hz, a nie jak do tej pory – 300-3400 Hz. Do korzystania z usługi będą potrzebne kompatybilne z nią słuchawki po obu stronach połączenia. Operator nie zdecydował jeszcze, czy HD Voice będzie oddzielnie płatną usługą.