Takie obawy żywi brytyjski operator 3 z grupy Hutchison Whampoa. Jego CEO Kevin Russel ostrzegał na łamach Financial Timesa, że jeżeli 3 nie uzyska w najbliższej aukcji bloku radiowego w zakresie 800 MHz, to prawdopodobnie będzie musiało zwinąć interes. Przedstawiciele 3 chcą, aby brytyjski regulator Ofcom nałożył limity na szerokość pasma radiowego mają brytyjscy operatorzy w zakresie poniżej 1 GHz. To znaczyłoby jakiś rodzaj upośledzenia w przyszłej aukcji dla Vodafone’a i O2, które jako jedyne mogą korzystać z zakresu 900 MHz.

3 nie jest całkiem odosobnione w swoich zastrzeżeniach, ponieważ Everything Everywhere – operator zależny France Telecom i Deutsche Telekom – dysponuje tylko zakresem 1800 MHz i także chciałoby mieć pewność zdobycia częstotliwości poniżej 1 GHz. W tym lub przyszłym miesiącu Ofcom ma podać do publicznej wiadomości zasady przyszłorocznego przetargu na zakres 800/2600 MHz.

Polski rynek czeka również, kiedy zasady aukcji częstotliwości 2600 MHz opublikuje Urząd Komunikacji Elektronicznej. Proces został rozpoczęty w ubiegłym roku, ale wobec protestów rynku wstrzymany. Polskie sieci chciałyby poza 2600 MHz uzyskać również niższe zakresy: 800 MHz i 1800 MHz, ale tymi dysponuje dzisiaj wojsko. W Polsce sytuacja jest bardziej wyrównana, niż w Wielkiej Brytanii, ponieważ wszystkie pięć sieci dysponuje częstotliwościami poniżej 1 GHz.