Na izraelskim rynku pojawił się firmowany przez Alcatela-Lucenta telefon z interfejsem w języku jiddisz. Jak deklaruje producent, specjalna słuchawka ma pomóc pobożnym Żydom połączyć tradycję z nowoczesną technologią.

Terminal to najnowszy produkt na niszowym rynku tzw. koszernych komórek, za pomocą których nie można korzystać z usług, które nie podobają się ortodoksyjnym rabinom.Na wyświetlaczu komórki po jej włączeniu pojawiają się słowa „koszerny” i „zaaprobowany przez rabinacki komitet ds. łączności”.

– Z dzisiejszymi telefonami jest wiele problemów, wiele pokus — stwierdza członek komitetu, rabin Baruch Shragha. — Można nimi dotrzeć do bardzo nieskromnych miejsc w Internecie, a ludzie mogą pisać do siebie lubieżne słowa, których nie ośmieliliby się powiedzieć głośno. Niektóre prawa zabraniają kobietom śpiewania, więc są także zabronione dzięki muzyki w dzwonku — dodał rabin.

Alcatel-Lucent wprowadził telefon na rynek we współpracy z operatorem Partner.

Marc Seelenfreund, prezes Accel Telecom – firmy, która importuje i zajmuje się dystrybucją aparatów do wszystkich izraelskich operatorów łączności – uważa, że rynek koszernych telefonów jest dość duży, szacuje go na 400 tys. użytkowników w Izraelu i 500 tys; w USA.