Dwóch inwestorów zaangażowanych w rozmowy o sprzedaży Nokia Siemens Networks, zrezygnowało z negocjacji. Chodzi o – jak donosi „Financial Times” – o duże fundusze private equity: Kohlberg Kravis & Roberts (KKR) i TPG Capital. W tej sytuacji jednymi podmiotami wciąż prowadzącymi rozmowy z NSN są fundusze Gores Group i Platinum Equity.

Przedstawiciele Siemensa i Nokii podtrzymują oficjalny optymizm. – Prowadzimy konstruktywne rozmowy z kilkoma zainteresowanymi stronami – poinformował „FT” Siemens. O zainteresowaniu NSN zapewnia także Doug Dawson, rzecznik prasowy Nokii.

Jak jednak twierdzi „FT”, kłopoty odkryte w księgach finansowych NSN przez inwestorów są powiązane z kryzysem w samej Nokii, a spółka-matka nigdy nie poświęciła NSN odpowiedniej ilości uwagi. – NSN jest większa niż niektóre spółki z indeksu DAX, a zarządzana jest niczym zwykły dział w ramach Nokii – powiedział pracownik Siemensa cytowany przez „FT”.

NSN, drugi po Ericssonie największy producent sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, to joint venture Nokii i Siemensa, które posiadają po 50 proc. udziałów w firmie. Do Nokii należy jednak decydująca „złota” akcja. Firma ma też czterech przedstawicieli w siedmioosobowej radzie nadzorczej. Siemens i Nokia powołały NSN na czas określony, umowa wygasa w 2013 r.