Przegląd prasy – piątek 10. czerwca

Publikacja: 10.06.2011 08:40

Dziennik Gazeta Prawna

Przymiarki do Polkomtelu

Radosław Miętus

Wyścig o Polkomtel zbliża się do finału. W piątek upływa termin składania wiążących ofert na operatora sieci Plus. Zainteresowane firmy nabrały wody w usta, ale według nieoficjalnych informacji niemal murowanych pretendentów jest kilku: należą do nich Zygmunt Solorz-Żak – właściciel Polsatu, szwedzka Telia Sonera, norweski Telenor z funduszem Bain Capital oraz Apax Partners.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363790 (dostęp płatny)

RIM stawia na gry społecznościowe

PC

Kanadyjska firma Research In Motion, producent uznanych smartfonów BlackBerry, tracący udziały w rynku na rzecz urządzeń z systemem operacyjnym Android, postanowiła zawalczyć o klientów grami społecznościowymi. W tym celu RIM przejęło niemiecką firmę Scoreloop www.scoreloop.com, która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, dzięki któremu gry tworzone na urządzenia przenośne zyskują element społecznościowy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363738 (dostęp płatny)

Parkiet

MNI: Telekomy połączą się

Urszula Zielińska

MNI Telecom w 100 proc. zależny od MNI zamierza połączyć się z ośmioma dostawcami Internetu odkupionymi od innej giełdowej firmy, Hyperiona: Hyperionem Zachód, Atolem, Dreamnetem, Intelinkiem, Profiline, Skynet-Premex, WMC-Netem oraz Ceronem MD4. Przedsiębiorstwa tych spółek mają zostać przeniesione na MNI Telecom, który jest ich jedynym udziałowcem – podano.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707829_MNI:_Telekomy_polacza_sie.html (dostęp płatny)

P4: Koniec sporu po 6 latach

Urszula Zielińska

W środę Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął trwający od 2005 r. spór o przetarg na częstotliwości komórkowe, który zapoczątkował wejście na rynek P4, operatora sieci Play. NSA orzekł na korzyść P4 i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który brał udział w postępowaniu jako strona. Sąd oddalił skargi kasacyjne Centertelu (Orange) i Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile), które od samego początku podważały wynik przetargu. W 2005 r. wygrała go spółka z grupy Netii – Netia Mobile (obecnie P4, operator Play), która zaoferowała za częstotliwości z zakresu 1,9–2,1 MHz 345 mln zł. – Nie wiązaliśmy z tytułu tego sporu rezerw, bo stawką było istnienie naszej firmy w ogóle – powiedział Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707827_P4:_Koniec_sporu_po_6_latach.html (dostęp płatny)

PTC:?Do Unii o sporze

Urszula Zielińska

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca operatorów stacjonarnych (np. Netię) przygotowała pismo do Komisji Europejskiej, opisujące tło rozmów z Polską Telefonią Cyfrową (T-Mobile). Brak porozumienia między nimi (kością niezgody są spory sądowe, z których PTC nie chce się wycofać) sprawił, że operator nie przystąpił do tzw. paktu inwestycyjnego. W efekcie UKE przyznał mu najniższe na rynku stawki hurtowe (9,66 gr). KIGEiT szacuje, że gdyby doszło do ugody, w ciągu dwóch lat PTC otrzymałaby od sieci stacjonarnych więcej niż wynoszą jej roszczenia.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707831_PTC:%E2%80%88Do%C2%A0Unii_o%C2%A0sporze.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Wind Mobile włączy reklamy w telefonach

Katarzyna Latek

Wind Mobile wymyślił Granie na Czekanie. Odniósł sukces, ma kolejne projekty, a pieniądze znajdzie na NewConnect. Prawie 50 lat dźwięku dziennie — brzmi dziwnie, ale właśnie przez tyle czasu klienci operatorów komórkowych słuchają różnych wersji usługi halodzwonków. U różnych operatorów usługa muzyki w czasie oczekiwania na połączenie nazywa się inaczej, ale wszędzie wdrażała ją ta sama firma — Wind Mobile.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=77d42983-08ec-4929-9b34-bb304555962b&date=2011-06-10 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Częstotliwości UMTS należą do sieci Play

Urszula Zielińska

Najwyższy Sąd Administracyjny rozstrzygnął trwający od 2005 r. spór o przetarg na częstotliwości komórkowe, który zapoczątkował wejście na rynek P4, operatora sieci Play. NSA orzekł na korzyść P4 i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który brał udział w postępowaniu jako strona. Sąd oddalił skargi kasacyjne złożone przez Centertel (Orange) i Polską Telefonię Cyfrową (T-Mobile), które od początku podważały wynik przetargu. W 2005 r. wygrała go spółka z grupy Netii – Netia Mobile (dziś P4, operator sieci Play), która zaoferowała 345 mln zł za częstotliwości z zakresu 1900 – 2100 MHz.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1055424_Czestotliwosci_UMTS_naleza_do_sieci_Play.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Przymiarki do Polkomtelu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?