Przegląd prasy – piątek 10. czerwca

Publikacja: 10.06.2011 08:40

Dziennik Gazeta Prawna

Przymiarki do Polkomtelu

Radosław Miętus

Wyścig o Polkomtel zbliża się do finału. W piątek upływa termin składania wiążących ofert na operatora sieci Plus. Zainteresowane firmy nabrały wody w usta, ale według nieoficjalnych informacji niemal murowanych pretendentów jest kilku: należą do nich Zygmunt Solorz-Żak – właściciel Polsatu, szwedzka Telia Sonera, norweski Telenor z funduszem Bain Capital oraz Apax Partners.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363790 (dostęp płatny)

RIM stawia na gry społecznościowe

PC

Kanadyjska firma Research In Motion, producent uznanych smartfonów BlackBerry, tracący udziały w rynku na rzecz urządzeń z systemem operacyjnym Android, postanowiła zawalczyć o klientów grami społecznościowymi. W tym celu RIM przejęło niemiecką firmę Scoreloop www.scoreloop.com, która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, dzięki któremu gry tworzone na urządzenia przenośne zyskują element społecznościowy.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=363738 (dostęp płatny)

Parkiet

MNI: Telekomy połączą się

Urszula Zielińska

MNI Telecom w 100 proc. zależny od MNI zamierza połączyć się z ośmioma dostawcami Internetu odkupionymi od innej giełdowej firmy, Hyperiona: Hyperionem Zachód, Atolem, Dreamnetem, Intelinkiem, Profiline, Skynet-Premex, WMC-Netem oraz Ceronem MD4. Przedsiębiorstwa tych spółek mają zostać przeniesione na MNI Telecom, który jest ich jedynym udziałowcem – podano.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707829_MNI:_Telekomy_polacza_sie.html (dostęp płatny)

P4: Koniec sporu po 6 latach

Urszula Zielińska

W środę Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął trwający od 2005 r. spór o przetarg na częstotliwości komórkowe, który zapoczątkował wejście na rynek P4, operatora sieci Play. NSA orzekł na korzyść P4 i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który brał udział w postępowaniu jako strona. Sąd oddalił skargi kasacyjne Centertelu (Orange) i Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile), które od samego początku podważały wynik przetargu. W 2005 r. wygrała go spółka z grupy Netii – Netia Mobile (obecnie P4, operator Play), która zaoferowała za częstotliwości z zakresu 1,9–2,1 MHz 345 mln zł. – Nie wiązaliśmy z tytułu tego sporu rezerw, bo stawką było istnienie naszej firmy w ogóle – powiedział Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707827_P4:_Koniec_sporu_po_6_latach.html (dostęp płatny)

PTC:?Do Unii o sporze

Urszula Zielińska

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca operatorów stacjonarnych (np. Netię) przygotowała pismo do Komisji Europejskiej, opisujące tło rozmów z Polską Telefonią Cyfrową (T-Mobile). Brak porozumienia między nimi (kością niezgody są spory sądowe, z których PTC nie chce się wycofać) sprawił, że operator nie przystąpił do tzw. paktu inwestycyjnego. W efekcie UKE przyznał mu najniższe na rynku stawki hurtowe (9,66 gr). KIGEiT szacuje, że gdyby doszło do ugody, w ciągu dwóch lat PTC otrzymałaby od sieci stacjonarnych więcej niż wynoszą jej roszczenia.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/707831_PTC:%E2%80%88Do%C2%A0Unii_o%C2%A0sporze.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Wind Mobile włączy reklamy w telefonach

Katarzyna Latek

Wind Mobile wymyślił Granie na Czekanie. Odniósł sukces, ma kolejne projekty, a pieniądze znajdzie na NewConnect. Prawie 50 lat dźwięku dziennie — brzmi dziwnie, ale właśnie przez tyle czasu klienci operatorów komórkowych słuchają różnych wersji usługi halodzwonków. U różnych operatorów usługa muzyki w czasie oczekiwania na połączenie nazywa się inaczej, ale wszędzie wdrażała ją ta sama firma — Wind Mobile.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=77d42983-08ec-4929-9b34-bb304555962b&date=2011-06-10 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Częstotliwości UMTS należą do sieci Play

Urszula Zielińska

Najwyższy Sąd Administracyjny rozstrzygnął trwający od 2005 r. spór o przetarg na częstotliwości komórkowe, który zapoczątkował wejście na rynek P4, operatora sieci Play. NSA orzekł na korzyść P4 i Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który brał udział w postępowaniu jako strona. Sąd oddalił skargi kasacyjne złożone przez Centertel (Orange) i Polską Telefonię Cyfrową (T-Mobile), które od początku podważały wynik przetargu. W 2005 r. wygrała go spółka z grupy Netii – Netia Mobile (dziś P4, operator sieci Play), która zaoferowała 345 mln zł za częstotliwości z zakresu 1900 – 2100 MHz.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1055424_Czestotliwosci_UMTS_naleza_do_sieci_Play.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Przymiarki do Polkomtelu

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Kto zmiecie SMS-y? Do tych rozwiązań komunikacyjnych należy przyszłość
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość