Dzisiaj Aero2 oficjalnie zaprezentowało projekt budowy sieci LTE na częstotliwości 2500 MHz. W nietypowy, jak na europejskiej warunki sposób sieć skonfigurowana jest w trybie TDD, co zresztą nie jest wyborem operatora, ale kwestią zagospodarowania widma częstotliwości w Polsce.

Ponieważ to nietypowa dla Europy technologia, dedykowana teoretycznie dla mobilnego WiMAX, nikt poza Aero2 i Milmeksem, nie pokusił się o jej pozyskanie. W ten sposób w 2009 r. kosztem 20 mln zł Aero2 pozyskało 50 MHz pasma.

Dzisiaj sieć LTE na tej częstotliwości działa w trybie testowym. Aero2 uruchomiło kilka nadajników i nie planuje znaczącego zwiększenia ich liczby w tym roku. Do końca 2012 r. natomiast będzie ich kilkaset tak, aby – zgodnie z warunkami rezerwacji – zapewnić 25-proc. pokrycie Polski (pod względem liczby Polaków w zasięgu). W terenie niezabudowanym Aero2 uzyskało zasięg jednego nadajnika do ok. 10 km. W mieście, zgodnie z informacjami, jakich udziela Huawei – dostawca sprzętu – zasięg może wynieść maksymalnie do 1 km. Aero2 traktuje ten zakres, jako wybitnie pojemnościowy do obsługi dużego natężenia ruchu na terenach miejskich.

Ponieważ brakuje jeszcze modemów, które obsługiwałyby większą zakres częstotliwości i technologii (900 MHz, 1800 MHz, 2500 MHz, LTE, HSPA+) operator nie spodziewa się szybkiego skomercjalizowania sieci na częstotliwości 2500 MHz. Usługi komercyjne mogą wystartować w poł. 2012 r. Osoby związane ze spółką przypominają, ze grupa Aero2 ma jeszcze niewykorzystaną komercyjnie częstotliwość 1800 MHz, którą będzie eksploatować w pierwszej kolejności.

W testach laboratoryjnych Aero2 uzyskało na 2500 MHz do 125 Mb/s przepływności w dół sieci i 5,5 Mb/s w górę sieci. Podczas dzisiejszej prezentacji operator zaprezentował udany transfer czterech równoczesnych strumieni HD oraz transfer strumienia 3D za pośrednictwem łącza w sieci LTE2500.